Pajamos iš bitininkystės JAV

 

JAV bitininkystės pramonės realijos Amerikos medaus gamintojų asociacijos (AHPA) tinklalapyje pateikiama daugybė duomenų apie bitininkystės plėtrą JAV. Nepaisant to, kad bičių šeimų mirtis JAV žiemojant ir vasaros sezonu kai kuriais metais viršija 40%, bendras bičių šeimų skaičius išlieka stabilus. Pasak prof. Jaime Eyisa iš Floridos universiteto šis skaičius netgi padidėjo, nors ir nedideliais kiekiais: Vidutinis metinis bičių šeimų skaičiaus augimas (%) 1948–1988 0,9 1988–2007 m. 0,43 20007–2020 m. 1.2 Ekspertai šį reiškinį aiškina tuo, kad pusę amžiaus Amerikos bitininkai iš bičių šeimų nuomos gavo nemažas pajamas apdulkinti migdolų plantacijas Kalifornijoje. Visus šiuos metus plantacijų plotas po šiuo riešutu nuolat didėjo, o bičių poreikis apdulkinti. 2015 metais buvo pagaminta 0,8 milijono tonų migdolų, o 2020-aisiais – 1,4 milijono tonų. Šiuo metu Jungtinės Valstijos eksportuoja apie 70% viso pasaulio migdolų eksporto. Prognozuojamas tolesnis migdolų gamybos ir eksporto padidėjimas. Manoma, kad artimiausioje ateityje migdolų apdulkinimui siunčiamų kolonijų skaičius padidės keliais šimtais tūkstančių per metus ir kad šiame procese dalyvaus iki 80% JAV bičių šeimų. Nacionalinės žemės ūkio statistikos tarnybos (NASS) duomenimis, nuo 2017 m. Bitininkų pajamos už apdulkinimą migdolais viršijo jų pardavimo medaus pajamas. 2000-ųjų pradžioje vienos bičių šeimos nuoma apdulkinant migdolus buvo 40 USD, o 2020 m. – 200 USD.

Tačiau kartu su nuomos kainų padidėjimu bitininkų išlaidos už bičių ir motinėlių pakuočių pirkimą, maitinti bites, gydyti bites nuo erkių, nosematozės ir kt. ligų, samdyti darbuotojus ir gabenti bites. Jei 90 ir 2000 metais bičių šeimos nuo erkių buvo gydomos tik kartą per metus, tai dabar tai turi būti daroma 5-6 kartus per metus ir tuo pačiu metu pakaitomis vartojant 3-4 akaricidinius preparatus. Dėl to, kad amerikiečių darbuotojai nenori dirbti bitynuose, profesionalūs bitininkai turi samdyti darbuotojus iš Lotynų Amerikos šalių, kurie atvyksta į Jungtines Valstijas su H2A viza. Didėja ir darbuotojų samdymo išlaidos. Jei anksčiau vienam darbininkui pavyko aptarnauti 1000 bičių šeimų, šiandien dėl padidėjusio darbų kiekio bityne darbuotojas gali aptarnauti žymiai mažiau bičių šeimų. Dėl padidėjusio streso ir streso bičių motinėlės greičiau nusidėvi, todėl profesionaliuose bitynuose per metus tenka pakeisti iki 80% bičių motinėlių. Bičių paketas šiandien kainuoja 80–100 USD, o branduolys – 200–300 USD.

Iki dešimtųjų metų pradžios bitininkai migracijos metu nemaitino bičių sirupais ir baltymų pakaitalais žiedadulkėms. Bitės turėjo pakankamai natūralaus medaus ir žiedadulkių. Tačiau dėl to, kad Kalifornijoje, Vašingtone ir Šiaurės Dakotoje smarkiai sumažėjo natūralios medaus žemės, bitininkai yra priversti pereiti prie dirbtinio bičių šėrimo. Tai yra papildoma našta ir išlaidos. Dauguma klajojančių bitininkų JAV yra priversti keliems mėnesiams palikti šeimą: vasarį ir kovą Kalifornijoje apdulkina migdolus, balandį – Vašingtono valstijos obelis, po to apdulkina vaisius ir daržoves kitose valstijose. Tai sunkus darbas. JAV žemės ūkio departamento duomenimis, 1986 m. Medaus suvartojimas JAV siekė 153,7 tūkst. T, o 2020 m. – 273,5 tūkst. T. Apie 75% medaus importuojama iš kitų šalių. Vidutinis medaus suvartojimas vienam gyventojui 2015 m. Buvo 811 gramų, o 2020 m. – 830 gramų.

Pagal JAV žurnalą ,,Bee Culture”