Kokie būtiniausi darbai bityne pavasarį? Kovas. Balandis

Šiemet kovas yra šaltokas, dar antroje pusėje, kai šiltnamyje sėdavome salotas, žemę kausto gruodas ir yra sniego. Pernai buvo šilčiau…

Noriu   pasidalinti sukaupta bitininkų patirtimi, kas mano perskaityta įvairiuose šaltiniuose, pasidalinti kitų žinojimu ir tai  kas mano išbandyta savame bityne… kur jau prižiūriu keliasdešimt šeimų.

Pirmiausia reikia  paviršutiniškai  apžiūrėti lizdą ir išsiaiškinti kaip jos peržiemojo.Nebūti ardyti viso lizdo.Užtenka ištraukti du tris korius ir įsitikinti  kaip buvo gyventa žiemą.

Jei  lizdo centre nėra  perų, vadinas  nėra motinėlės, tuomet reikia  įduoti atsarginę motinėlę iš nukleuso, arba  šitokią šeimą prijungti apie šeimos su motinėle. Ir tai daryti reikia nedelsiant. Tokia šeima  bus puolama  kitų stipresnių šeimų, gali  skatinti ligų plitimą.

Paviršutiniškai apžiūrėjus išsiaiškiname  ar  avilyje yra maisto, kiek bičių išgyveno, kaip atrodo lizdas.

Po to reikia išvalyti avilio dugną. Žiemojimo metu  ant dugno susikaupia daug mirusių bičių,. Atėjęs į talką,valydamas avilį bitininkas  ne tik  pagerina   sanitarinę būklę, apsaugo nuo infekcijos, bet ir  padeda bitėms  apsivalymo darbuose, ką jos turėtų daryti pačios.Ar pajėgtų? Visos dugno nuovalos sudeginamos arba užkasamos   kažkur nuošalioje vietoje.

Puslitris medaus

Jeigu negalime   dėl kažkokių priežasčių apžiūrėti šeimos ir abejojame, kad gali trūkti maisto, tai pirmiausia  duodame   šiek tiek  neparduoto medaus (paprasčiausiai  ant korių įdedame puslitrinį stiklainį pilna ar pusę medaus), arba cukraus sirupo, kandi tešlos.Svarbu  apsaugoti bites nuo bado,  ypač, jei pavasaris vėlyvas ir šaltas.

Vienas svarbiausių  pavasarinio  bičių šeimų vystymo sąlygų – garantuoti pakankamą  gero maisto kiekį. Nenormalu ir klaidinga, jei kuris bitininkas galvoja , kad pavasarį šeimoje  yra 2-3 kg. medaus ir užteks. Kai kas gal tikisi, papildomą maistą  bitės susirinks iš ievų, klevų, lazdynų žydėjimo ir kitų augalų. Tai rizikinga, tokio avilio bitės badaus, šeimos lėtai augs ir prekinio medaus  ateityje nesurinks. 

Baltyminis maistas

Pavasario maistas bitėms netik medus  bet ir  bičių duonelė, kuri yra baltyminis maistas. Be jos  šeima negalės išauginti  perų, jei   lizduose bus pakankamai medaus. Kai duonelės užtenka , jaunoji bičių karta išauga stipresnė, jos ilgaamžiškumas padidėja  25-100 proc., negu šeimose, kur trūko baltyminio maisto. Jei avilyje  nedaug , ar visai nėra duonelės, negalima  pasikliauti, kad bitės  pačios jos atsineš per  ankstyvuosius skraidymus. Visaip gali atsitikti. Blogas oras, vėjai, šalčiai. |

Todėl  duonelės koriais reikia  pasirūpinti dar  rudenį , palikti bitėms, ne visą duonelę iškulti ir parduoti. Sandėlyje duonelė gal;i supelyti,todėl apsisaugant  apibarstoma cukraus pudra.

Kai trūksta žiedadulkių ir  nėra  bičių duonelės atsargų tuomet šeimoms reikia duoti  baltymų pakaitalų.  Labiausiai prieinami  pakaitalai: tai pienas  ir kepimo arba alaus  mielės (alaus mielių galima įsigyti Panevėžyje, UAB ,,Ekoproduktas“, cukraus pudrą parduotovėje Vilniuje  ,,Promo.Cash&Carry”).

Ruošiant  pieno – cukraus pastiprinimą  į 1,5 litro sirupo, kuris pagaminamas iš  dviejų dalių cukraus ir vienos dalies vandens įpilant  0,5 litro pieno. Tokį sirupą galima  duoti po 300- 400 g., kol bitės prie jo pripras ir per naktį visą paims. O po to  galima dozę didinti iki 500 g.

Ruošiant  kepimo mielių paketą  ima 50 g mielių ir 1 litr. Sirupo.Mielės  rūpestingai  sutrinamos, sumaišomos su sirupu. Prieš tai sirupą reikia  užvirinti, kad mielės nepradėtų rūgti.

Kiti bitininkai   papildomam maitinimui sėkmingai naudoja alaus mieles, kurias maišo su cukraus pudra, medumi  ir  dar prideda įvairių  skatinančių mineralinių priedų.

Vanduo

Pavasarį  šeimos augimui labai reikalingas vanduo.  Vanduo reikalingas  bitėms maitintojoms, ruošiančios  maistą  augantiems  vaikeliams, o  taip, pat  reguliuoja  temperatūrą ir drėgnumą lizde.

Kai  į avilį  prinešama nektaro bitė pajunta  vandens trūkumą, o ypač pavasarį kai dar nėra medunešio , troškulys padidėja proporcingai didėjančiam perų kiekiui.  Parsinešti vandens    bitėms tenka  skristi  ir blogu oru, todėl nemažai jų žūsta. Todėl  ankstyvą pavasarį  reikia  šalia avilių įrengti girdyklas. Geriau, kad vanduo būtų pašildytas. Pavasarį vandens  normai parai vienai šeimai 150 ml. O karštuoju sausros metu  reikia 400 ml parai.

Normaliam gyvybės palaikymui   bitėms svarbu mineralinės medžiagos. Jų pakankamai esama meduje ir žiedadulkėse. Taigi jei, avilyje yra pakakamai gero maisto specialiai  papildomai duot mineralalinių medžiagų nebūtina.

Šilumos saugojimas

Kai  senąsias peržiemojusias bites keičia jaunosios svarbu lizde išsaugoti šilumą. Pavasarį oras permainingas. Tai šilta, tai šalta. Bitės  sunaudoja daug energijos lizde  palaikydamos optimalią temperatūrą.  Silpnesnėms šeimoms reikėtų padėti  išimti iš lizdo tuščius neaptūptus korius, geriau pašiltinti. Vidutinės ir stiprios šeimos susitvarko pačios.

Papildomam šiltinimui tinka laikraščių, susiūtų  į keliolika sluoksnių, Juos pakloti ant lizdo ir uždengti  pagalve ir laikyti tol, kol šilti orai nusistovės.

Būkim sanitarais

Kai atšyla, reikia  atlikti  pilną sanitarinę  reviziją: rėmelius, avilio sienas  nuvalyti nuo išmatų viduriavo  liekanų, jei tokių buvo, rėmelius su pelėsiais pakeisti naujais. Jei padėtis  išties  bloga,  bites perkelti į  švarų dezinfekuotą avilį. Sanitarinis apdorojimas padeda išvengti ligų ir pagerina  šeimos gyvenimo kokybę.

Šeimų plėtimas ir vaškas

Šeima ima augti ir daugėja perų, būtina ją plėsti. Jei pavėluosime su lizdo plėtimu , stabdysime  augimą, motinėlės dėslumą, skatinsime  spiečiams  atsirasti. Tai akivaizdu, kad  išsuksime mažiaus medaus.

Jei  ant kraštinio rėmelio jau  yra perų, tai bitininkas  pavėlavo plėsti lizdą. Lizdą būtina plėsti, kai perų  jau yra ant priešpaskutinio rėmelio.

Pavasarį  lizdai pirmiausia plečiami rėmeliais su šviesiais švariais koriais. O kaip nusistovi šilti orai – vaškuolėmis.

Vaškuolių nereikia taupyti, didesnė šeima gali  pagaminti 8-10 naujų korių. O tai – vaško gamyba ir bityno papildomas pelningumas. Tyrimai parodė, kad   viena šeima  pagamiondama 1 kg vaško sunaudoja tik 4-5 proc. papildomo maisto arba 3,5-4 kg medaus.Šį medų bitės suvalgo ir  taip – pusiau dykinėdamos.  Bitininkas  gali  joms  duoti darbo priversti jas gaminti  vašką.

Gero  medunešio metu bitės  išskiria  nemažą kiekį vaško.Jeigu bitininkas  laiku nepanaudoja  šios vaško  skyrimo energijos, neįdeda  į avilį vaškuolių – pralaimi.

Tą reikia  daryti nuolat šiltu metų laiku.  Įdėti po tris  rėmelius su vaškuoklėmis. Pažiūrėti , kai pasiuva kokius, juos  išimti ir vel dėti naujus  tris su vaškuolėmis.

Kai kurie  godūs ir skūpūs bitininkai , norėdami  priversti bites dar daugiau dirbti  į rėmo viršutinę dalį deda  tik pusę  vaškuolės lapo.Tikėdamiesi bitės priaugins. Nereikia šito daryti, todėl kad bitės priaugins didesnę dalį  tranų lizdelių.

Gaminant vašką  rėmelį su nauja vaškuole reikia dėti į tarpą tarp paskutinio rėmelio su perais ir rėmelio su medumi ir duonele. Stipriai šeimai galima įdėti vaškuolių  į lizdo vidurį.

Tuo pačiu  metu reikia išbrokuoti supelijusius rėmelius, apgraužtus pelių, tamsius, kurių dugneliai pajuodavę, neskaidrūs. Reikia išbrokuoti ir tuo korius, kur daug tranų  lizdų.

Valentinas Juraitis