Papildomas bičių maitinimas pavasarį.  Kaip išvengti baltymų stygiaus?

Ne visada pasiseka išsaugoti iki pavasario   bičių duonelę. Dažnai pasitaikai, kad ji supelyja, gavusi drėgmės, arba atvirkščiai  perdžiūsta ir sukietėja kaip akmuo. Ir dėl to, ypač pavasarį  bitės pajaučia  baltymini maisto trūkumą.

Visaip bandome  išsaugoti bičių duonelę. Iš stiprių šeimų  paimame    korius su duonele,  išpjaustome ir  sumalame mėsos malimo mašinėle.  Gauname    duonelės ir vaško mišinį. Paimame šio mišinio 1 kg ir 1 kg  cukraus pudros,  skysto medau 50- 100 gr. ir viską sumaišome  sutrambuojame  trilitriniame, arba kitame stiklainyje. Stiklainį sandariai uždengiame   plastikiniu dangteliu ir  laikome   vėsioje patalpose.

Tai  – toks  atsargų ruošimo darbelis  rudenį. O pavasarį, kai bitės  apsiskraidė ir apsivalė,  šiuo mišiniu  pamaitiname.  Paprastai,   aš   paima 1 kg mišinio  ir 1 l vandens , kurį  prieš tai  užvirinu ir atšaldau iki 35 C.  Mišinį   sumaišau ir  nukošiu, kad  neliktų  arba sumažėtų vaško priemaišų.

Šitą  baltyminę masę  dar pašildau  ir  supilstau  ant tuščių korių, kad ji sustingtų. Tokius   korius  sudedu į  avilius  maždaug po tris- keturis. Ir vis juos pakeičiu papildomais  kas savaitę, kol  bitės  pradės pačios rinkti žiedadulkes. Šeimos  intensyviai vystosi ir  jau   gegužės viduryje   jau  turi po 5-6  perų rėmelius.

Pamaitinti bites pavasarį  yra daugybė būdų. Cukraus pudra,  sumaišyta su pienu, alaus mielėmis ir kitais priedais ir kiti.  Toks  jėgų pastiprinimas  suteikia bitėms aktyvumo renkant žiedadulkes, nutolina bičių ruošimąsi spietimui, sumažina  vagystes jau nekalbant , kad stipresnės šeimos  atneša daugiau medaus.

Teigiama savybė – ta, bitės  šio pamaitinimo  nenuneša į korius. Neigiama –  bitėms  reikalingas papildomi kiekiai vandens, kad galėtų atskiesti  paduota maistą. Ir čia reikia  pasirūpinti girdyklomis arba sukaupti daugiau drėgmės avilyje.

Kai kurie bitininkai teigia, kad  neblogas papildas  yra  tokios sudėties: 1 kg cukraus,05 l vandens, 0,5 l šviežio karvių pieno,  viską sumaišius dar  į kiekvieną litrą sirupo  dar pridedama  po 24 mg kobalto chlorido.

O kandi tešlos receptas taip pat  gerai užsirekomendavo.

Bičių maitinimui  daugelis  gaminame , ar perkame paruošta kandi tešlą.

Svarbu pasigaminti  tinkamo tirštumo tešlą, kad padėjus į avinį , kur  aukštesnė temperatūra,  ji nesuskystėtų ir nepradėtų tekėti į lizdą.  Suminkius į paplotėlį   jį įvyniojame į  maistinio polietileno gabalėlį  ir tą paketėlį dedame  po  apšiltinimo kilimėliu ant rėmelių

Kandi  tešlos receptas. Kandi receptų yra daug.  Štai vienas iš jų.  4 kg cukraus sirupo, 1 l skysto medaus, 50-100 ml virinto vandens. Medų  stiklainyje pakaitiname , panardinę į vonelę, kur pripilta  vandens + 65 C. Palaikome  maždaug 10 min. Po to   sumaišome   drungname virtintame vandenyje su cukraus pudra.  Jeigu maitiname  vasario  pabaigoje , kovo pradžioje  dar  galime  pagardinti  žiupsneliu  žiedadulkių  ir bičių duonelės.

Dėl profilaktikos, arba  jau pastebint ligos požymius  į kandi tešką  įdedame  dar ir  preparato  prieš nematozę.   Bitės šį ,,pyragą“  valgo su apetitu.

Valentinas Juraitis

bitininkas