Pavasaris – taip pat ir bičių gydymo metas. Varozė, nozematozė

Net ir pačiuose  pažangiausiuose bitynuose  bičių žiemojimas, užsilikę   infekcinių  ligų  ir invazinių  ligų likučiai,   dar ir temperatūros  pokyčiai   bei  maisto trūkumas   atneša praradimų.

Bičiulis sutikęs  bičiulį pirmiausia klausia, kaip peržiemojo bitės?

Net ir  palankiausiomis  žiemojimo sąlygomis   gali žūti 10 %  šeimų.   Bet neretai pasitaiko, kad   šis rodiklis gali pasiekti  iki 30  %  ir daugiau.

Vengdami skaudžių praradimų, bitininkai  privalo  pasirūpinti  peržiemojusiomis bitėms. Jeigu reikia , atlikus  apžiūrą, papildyti  pilnaverčio maisto atsargomis. Taip pat ir   atlikti   sanitaritinius  veterinarinius  profilaktikos  darbus.

Kodėl žuvo bitės  po žiemos, tavo bityne?  Vieno atsakymo nėra.  Gal nuo erkių, gal nuo virusinių ligų. Šiandien , kai  žmonijai  reikia  vis daugiau maisto ir  vis mažesnėmis sąnaudomis  žemės ūkis intesyvinamas , chemizuojamas.  Verslas  siekia pagaminti  daug daugiau baltymų  ir gauti  didesnio pelno.

Dideli pokyčiais įvyko  išvedant naujas  hibridines veisles, kurioms  iškeltas pagrindinis tikslas –  didesnis derlius, daugiau baltymų,  atsparumas transportuojant, kad gražios prekinės išvaizdos  vaisiai, daržovės  ypač pomidorai, patektų į prekystalius.  Antraaeiliais paliekami   skonio, vitaminų kiekių , mikroelementų rodikliai ir kiekiai  augaluose.

Kaip ir pasaulio atšilimo pavojai, strateginė klaida   padaryta   vykdant  geno modifikuotų augalų selekciją.  Nors  Lietuvoje ir ES  genomodifikuotų produktų   auginimas ribojamas, tačiau  globalizmo sąlygomis, tarsi pandemijos virusas,  tos tendencijos pasiekia ir mus.

Genomodifikuoti  augaluose , į kurių genomą selecininkai  įtraukė  ir  bakterijas  Bacillus thuringiensis– pavojingos bitėms.Šios bakterijos  veikia įvairių rūšių baltymus. Modifikuotu genų rūšys ir bakterijos    panaudojamos išvedant , tobulinant  daugelį  kultūrų:  bulvių, pomidorų,  saulėgrąžų, sojų, rapsų ,  veisles. Trys  paskutinieji  augalai  yra  svarbūs bitėms, kaip  žiedadulkių ir nektaro šaltiniai.

Šiandien žinoma  apie 50 bakterijos Bacillus thuringiensis rūšių  ir tipų,  iš kurių tik  keletas   nepavojingos bitėms, o likusios  yra  nuodingos.

Bičių gyvybingumo padėtį apsunkina ir tai, kad    tokių transgeninių augalų per  žiedadulkes ir nektarą   papuola  į bičių, kamanių organizmą     skraidymo  ir  rinkimo metu, bet ir tuomet , kai jas maitiname   dirbtiniu maistu,   neaiškios kilmės  cukraus sirupu irk t.

Taigi, pavojų bitėms  nemažėja.

Dabar kiekviena bičių šeima   būna užsikrėtusi  netik  erkėmis varroa,  nosema mikrosporomis. Bet dar užsikrečia ir 4-5 rūšių virusais. Daugeliu atveju  užsikrėtimas virusiais  yra besimptominio pobūdžio,  ir jis gali sukelti pavojų  bitėms    pavasarinių stresų metu.

Tačiau didžiausiais   pavojus   bitėms –  varrozė.

Su varroa erkėmis kovojama   po pavasarinio patikrinimo. Ir  delsti negalima, nes  per žiemą  išlikę erkės  iki  rudens dar pasidaugins ir pražudys bičių šeimą.

Kai kurie bitininkai  profilaktinį gydymą atlieka jau po pirmojo medkopio  birželio pradžioje.  Jie teigia ,kad   ankstyvuoju periodu erkės dar  būna sulindusios į perus ir sunkiau jas  paveikti vaistais. Tai birželis – palankesnis metas  gydymui.

Ankstyvą pavasarį   prieš  varozę   reikėtų apdoroti: laistymas tirpalu oksalo rūgšties pagrindu arba juostelės Varostop, Apistan, Baivarol . Juostelės  dedamos į tarprėmius. Laikomos  apie 40 parų.

Nozematozės profilaktikai verta atlikti priežiūros darbų. Tą yra sėkmingai išbandę patyrę bitininkai.

Nozematozės sporos avilyje, ant sienų ir rėmelių, išsilaiko gyvybingos nuo 3mėn iki 2 metų.. Nosematozei gydyti ruošiamas jonažolių, pelyno nuoviras. Ruošiant jonažolės nuovirą imama apie 30 g džiovintos jonažolės ir verdama dviejuose litruose vandens ant silpnos liepsnos 15 – 30 min. Po to nuoviras laikomas apie 3 val., nukošiamas ir duodamas bitėms su cukraus sirupu tą pačią dieną (10 l cukraus sirupo – minėtas kiekis jonažolės nuoviro). cukraus sirupui imama 3 dalys cukraus ir 2 dalys vandens. Supylus jonažolės nuovirą į cukraus sirupą, šis įgauna rausvą atspalvį jaučiamas malonus kvapas. Pelyno nuoviras gaminamas panašiai.
Nustatyta, kad nozematozė lėčiau dauginasi rūgščioje terpėje, todėl tikslinga į litrą cukraus sirupo įpilti 0,3 g citrinos arba koncentruotos acto rūgšties (75% – 85% koncentracijos).
Nozematozei  gydyti tinka vaistai: nozematas ir fumagilinas.

Įdėjus vaistus  būtina aprūpinti bites vandeniu,  pastatant girdyklas. Atlikus  šiuos  gydomuosius  pagalbos  darbus , pasijusime ramesni,   nes tai – sėkmingo  naujo  sezono  garantas.

 

Valentinas Juraitis

bitininkas