Bitynas.  Kovo aritmetika

Nuotraukoje: pavasaris V. Juraičio bityne

Vasaris  eina į pabaigą ir kovas – pats neramiausias mėnuo žiemojančioms bitėms. Šiuo metu bičių šeima iš žiemos poilsio pereina į darbo ritmą. Motina pradeda intensyviau dėti kiaušinėlius, į darbą įsitraukia bitės maitintojos, pakyla lizdo temperatūra, sunaudojama daugiau maisto atsargų.

Šiuo metu reikia dažniau stebėti padėtį bityne, paklausyti, kas dedasi aviliuose. Ar vabzdžiai netriukšmauja pernelyg garsiai, ar gyvi?

Kai pliusinė temperatūra, o atėjusio pavasario klimatas yra nenuspėjamas, tirpstant sniegui aviliai gali sudrėkti. Kraštiniai rėmeliai gali pasidengti pelėsiais, todėl verta patiktini avilius, papelijusius rėmelius reikia pakeisti, o sudrėkusius kraštinius apšiltinimo gofrokartono lakštus taip pat pakeisti sausais.

Jeigu paklausę avilį girdite, kad bitės pernelyg gausiai dūzgia, patikrinkite, ar jos turi pakankamai maisto. Jei ne, papildomai pamaitinkite.

Jeigu lauke dar yra gana daug sniego prieš pat avilius, jį nuvalykite, kad bitės galėtų apsiskraidyti kiek galima anksčiau.

Įvertinkite murusių bičių kūnelius. Jeigu kilo įtarimas, kad šeimos serga, bičių kūnelius nuvežkite į veterinarijos laboratoriją ekspertizei.

Sandėlyje patikrinkite, ar turite pakankamai paruoštų rėmelių su vaškuolėmis. Kai reikės netrukus plėsti lizdus, bus ne laikas tuo užsiimti.

Kovo mėnesį dar yra laiko pasirūpinti avilių remontu, stovų, ant kurių statysite avilius bityne, gamyba ir impregnavimu, smalavimu.

Pavasarinis bičių maitinimas. Kovo mėnesį vidutinė bičių šeima turėtų turėti apie 8-13 kg medaus ir 1-2 rėmus bičių duonelės. Tokios atsargos užtikrins jos normalų pavasarinį vystymąsi.

Jeigu tiek avilyje nėra, reikia papildyti iš rudens atsargų (keletą rėmų su medumi reikia pasilikti, neišsukti visą medų). Tokius atsarginius rėmus su medumi apšildome iki kambario temperatūros ir įdedame į badaujančius avilius. Rėmus, kurių bitės neaptūpę, iš avilio išimame.

Jei maisto atsargų avilyje nėra arba jų nepakankamai, tuomet šeimai duodame kandi tešlos arba cukraus sirupo.

Pavasarį bitėms reikia vandens. Vidutinei šeimai kiekvieną dieną reikia iki 50 ml vandens. Bitės vandens nešėjos išskrenda iš avilio net esant +4-5° temperatūros. Tokia temperatūra bitėms pražūtinga, jos sušąla ir negrįžta į avilį. Todėl iki primojo apsiskraidymo verta bites pagirdyti į avilį įdėjus maitintuves, pripildytas pasaldinto vandens. 3 litrų maitintuvę bitės išgeria per savaitę .

Kitas variantas: per ankstyvąjį apsiskraidymą  galima paimti rėmą su tuščiu koriu, jį pripilti vandens ir korį įdėti į lizdo kraštą.

 

Valentinas Juraitis

bitininkas