Komentavimas išjungtas įraše Bitininkų portretai – grafikos piešiniuoseBitininkai ir bitynai
Bitininkų portretai – grafikos piešiniuose
Nuotraukoje: Neda Daugulienė nupiešė ne vieną bitininką
Šiandien surasti dailininką, kuris mokėtų ir norėtų piešti – nelengvas rūpestis. Dabar mūsų menininkai domisi tarpdisciplininiais, konceptualiais menais. Galbūt todėl retas kuris iš jų yra įvaldęs piešimo gebėjimus.
Neda Daugulienė – keramikė, dailininkė – yra vyresniosios kartos menininkė. Ji dar moka ir mėgsta piešti. Kai aplankiau jos darbų parodą P. Kriščiūno viešojoje bibliotekoje Marijampolėje, iškart toptelėjo mintis kviestis parodos autorę į pagalbą – nupiešti žymesnius bitininkus mūsų svetainei www.bitynai.lt
Tuomet bibliotekos saleje buvo eksponuojami Nedos Daugulienės darbai, žymių Marijampolės ir krašto žmonių portretai, skirti Magdeburgo teisių suteikimo jubiliejui.
Neda mielai sutiko iš fotografijų, kurias pateikėme, nupiešti bitininkų grafikos portretus. Kebliau buvo su bitininkystės pradininku Lietuvoje ir Prūsijoje Danieliumi Setegastu. Nei vieno šio bitininko atvaizdo, kaip ir mūsų garbaus poeto K. Donelaičio, neišliko. Jie nebuvo aristokratai ir valdovai, tai niekas ir nepiešė jų portretų. Šiandien turime gal dešimt Tolminkiemio kunigo, poeto ir sodininko atvaizdų variantų – dailininkų fantazijos vaisių. O tikro K. Donelaičio neįsivaizduojame.
Todėl ir bitininkystės pradininkui D. Setegastui, matyt, reikėtų sukurti apibendrintą to laikmečio tipažą ir aprangos stilių.
– Grafikos portretus galima sukurti pagal fotografijas, kuriose matosi ryškūs bruožai. Kiek sunkiau buvo atkurti vienuolio J.Pečkaičio, kunigo J.Ambraziejaus atvaizdus, – sako Neda Daugulienė.
Šiuo metu piešimas Nedai Daugulienei – vienas iš dvasinės atramos ir stiprybės šaltinių. Netekusi vyro, žinomo skulptoriaus Ernesto Daugulio ir susilpnėjus sveikatai, ji dienas leidžia socialinės globos namuose. Skatinama ir globojama centro socialinei darbuotojos, užimtumo specialistės Gailutės Dovydėnienės, taip pat įgudusios piešėjos, Neda yra surengusi keletą piešinių parodų, kurios buvo eksponuojamos ir globos centre, ir Marijampolės parodų salėse.
Nedos sukurti piešiniai praverčia ir pagerbiant nusipelniusius bitininkus.
Valentinas Juraitis
Nedos (kairėje) paskutiniai štrichai bitininko portretui, šalia su talkininke Gailute Dovydėniene