Fotografas Eugenijus Kavaliauskas: bitės iš labai arti, ,,mažųjų pasaulis” ir nepažinta mūsų akiai estetika

– Eugenijau, tu  turi tokią gausią  vabzdžių ir paukščių fotografijų kolekciją, o bičių joje mažoka. Nufotografuok  mums bitę iš arti, juk ji  – mūsų gražiausia darbininkė, – pakalbinau  žinomą   fotografą  ornitologą  Eugenijų Kavaliauską.

– Akurat, iš tiesų,  bitei  mažai skyriau dėmesio, – prisipažino Eugenijus,- nueisiu pas bičiulį Tauragės bitininką ir pabandysime   nufotografuoti visas iš eiles: bitę darbininkę, motinėlę, traną…

Internetinėje erdvėje, spaudoje matome daug bičių fotografijų, tačiau  jos  užfiksuotos savo aplinkoje. Bet iš labai arti nėra.

Daugelis fotografų negali  to padaryti, nes  reikalinga speciali fototechnika ir įgūdžiai, ir sugebėjimas.

Eugenijus Kavaliauskas, tarptautiniu mastu pripažintas makro fotografijos meistras, sutiko nufotografuoti bitę   specialiai svetainei  www.bitynai.lt

…jau turime pirmąsias fotografijas, bet ateityje pamatysime ir daugiau: bitės nešančias su ,,viedrais” nektarą, giliančias savo priešams  ir kt.

Eugenijus nesigaili  nemenkų lėšų skirtų fotoobjektyvams įsigyti. Profesionalūs  makro ir teleobjektyvai (400-500 mm  židinio nuotolio,  kainuoja ne vieną tūkstantį ) jam reikalingi geram rezultatui pasiekti, nes vidutiniškas darbas jo netenkina. Nuoseklus darbas, kantrybė, meistriškumas subrandina savo vaisius:  šiuo metu  jis yra sukaupęs vieną įspūdingiausių  paukščių fotografijų kolekcijų.Tuo galite įsitikinti apsilankę svetainėje www.dantis.net/x3

Vieną dieną jis suprato, tiek daug laiko. Meilės ir pastangų paskirta paukščiams ir ornitologijai, bet – laikas skirtis.

Nebėra ką atrasti, ko ieškojau, tą atradau: sukiesi vis tuo pačiu ratu ir gaudai savo uodegą.

Netikėtai Eugenijų patraukė  mūsų  pasaulio mažųjų gyvenimas. Tai skruzdės tarakonai, blakės ir bitės. Mažųjų pasaulis tobulas. Menininkai ir  mokslininkai išradėjai negali atsistebėti  vabaliukų konstrukcijos harmonija ir funkcionalumu. Ir atrodo jau nereikia išradėjams  ko nors atrasti viską sukūrė Aukščiausiasis.

Kartais nusistebime  keistos  aptakios konstrukcijos viršgarsiniu lėktuvu, nepasiekiamu radarams. O juk tai mažojo vabaliuko konstrukcija, perkelta į aviaciją. Voras Raganosis  gali pakelti 60 kartų  daugiau  negu pats sveria…Kuris ekskavatorius tai padarytų?

Žengdamas į mažųjų pasaulį Eugenijus Kavaliauskas naudoja mikroskopus, specialiąją fotooptiką. Tokiu būdu  gyvūnėlio vaizdą, padidina dešimtį ir šimtus kartų. Kalbant apie technines priemones  svarbu pažymėti, kad makro fotografijoje labai sutrumpėja ryškumo zona iki kelių dalių mikronų.Todėl tenka fotografuoti, pavz. bitę sluoksniais ir po to  kompiuterinio montavimo būdu sujungti.Montažas susideda iki  šimto ir daugiau dėmenų.

Tai kruopštus kūrybinis darbas, kur Eugenijaus  rezultatus  aukštai vertina šios srities ekspertai entomologai Europoje – vokietis prof. A. Šachanas, belgas Andre de Kaselis ir kt.

Kalbant apie Eugenijaus paukščių fotografijas, čia  matome unikalią kolekciją. Matome retus ir  mums beveik nepažįstamus Lietuvos paukščius  čiurlį, tulžį, erelį žuvininką  ir kitus.Praturtinti šią fotografijų kolekciją darosi vis sunkiau, kelia grėsmę beatodairiškai kertami Lietuvos miškai (nors miškininkai antrina, kasmet iškertamas leistinas plotų procentas). Dėl ,,kalvų kelmuotų“ kai kurių rūšių paukščių  išliko tik vienetai.

Eugenijus  prisiminė  tulžio fotosesiją  Jūros upėje Tauragės miesto ribose. Užduotis labai paprasta.
Gražus rugpjūčio rytas . Pirmai žvalgybinei išvykai, kaip darau visuomet, pasiėmiau tik žiūronus., sako Eugenijus.   Tulžio balsas ganėtinai stiprus ir iškart išsiskiria iš visų kitų ryto paukštelių, kurie sukiojasi aplink.
Pastebėjau, kad jis užsuka į  seniai pamėgtas vietas medžioklei, ramiuose užutekiuose. Pamatęs  grobį jis neria į vandenį ir jau tada, kaip pasiseks, nes ne visuomet jam tai sekasi, kadangi nerdamas jis užsimerkia, todėl grobį gaudo aklai…

… Eugenijaus Kavaliausko ,,mažųjų pasaulis” toks pat didelis begalinis kaip kosmosas. Žvelgiant į Eugenijaus fotografijas mes pamatome tiek daug harmonijos, simetriškumo, įdomių junginių, konstrukcijų.

Iš pirmo žvilgsnio mums atrodo, kad , jie tarakonai ir vabzdžiai, ,,bjaurūs”  lyg ir nepriimtini akiai.

Tačiau ilgainiui mūsų  žvilgsnis priima naujovę, nes tai, galbūt mūsų ateities automobilių, lėktuvų konstrukcijos. Visureigių dizainas. Tai nauja nepažinta mūsų akiai estetika ir atrastos idėjos…

Valentinas Juraitis

Bitė Apis mellifera.

Bitės Apis mellifera galva

Eugenijus Kavaliauskas fotografavimo metu.

Eugenijaus Kavaliausko fotografijos