Leidiniai. Ką galima pasisemti iš nemokamai platinamų knygelių

Užėjęs į bet kurią bitininkystės reikmenų parduotuvėlę  šalia kitų  leidinių, kurių kaina  dėl nedidelių tiražų  yra  palyginti didelė, galima surasti lektūros ir nemokamai.

….Andai paskambino į www.bitynai.lt redakciją  viena mergužėlė ir paklausė  kodėl, jos senelio bitės dingo. Šeši aviliai,  rudenį buvo  pilnut pilnutėliai bičių, net penkis kibirus  sirupo  sumaitino, O  šiemet  pavasarį atidarė dangčius – nėra nei vienos bitelės. Kažkur išskridoooo…, net medų koriuose paliko..

Koks nustebimas?

Iš mergužėlė pasakojimo galima susidaryti nuomonę, kad senelio bites bus nugalėję erkės,virusinė deformuoto sparno liga…

Taigi  mūsų švietėjiškame ir  informaciniame amžiuje, pasirodo, dar  pasitaiko  bitininkų save vadinančių bitininkais, kurių  ūkeliuose stovi aviliai.

Stovi, laukia bitininko dėmesio bet ne daugiau. Bitės čia, laikomos, bet neprižiūrimos.

Prieš  trisdešimt metų darbštieji vabzdžiai patys save apsaugodavo  gal būt buvo galima, kaip   dar nebuvo tiek varroa erkių, kitų virusinių ligų.

Ir tokių bitininkų ,,mėgėjų“ mūsų krašte yra  dar nemažai. Važiuojant po Rytų Aukštaitiją pamatai  bityną su keliasdešimt avilių. Pakalbėjus su šeimininku įsitikini, kad ten gyvena tik 5-6 šeimos. Kitos jau seniai žuvę…

…Man patiko vieno amerikiečių bitininko  pasakymas, kuris   dar liudija dar vieną kraštutinumą : kiek žmonių   apimti vartojimo  manijos,  perka moderniausią įrangą,  šiuolaikinius avilius prietaisus, bet  nepaskaito   knygelių, nepasimoko, kad  žengtų teisingu, racionaliu keliu, išvengtų klaidų …

Vien  pinigų kapšiu problemos neišspręsi. Dar reikia ir  asmeninių pastangų.

Taigi apie pas  knygeles brošiūrėles.  Bitininkystes parduotuvėse, ( vokiečiai to nedarytų, už dyką nesiūlytų, jų nuomone  kiekvienas gaminys turi tutėti raktinę kainą, nors  vieną eurą, vieną centą. Net katalogų ir alaus  bei vyno per parodų atidarymus, renginius atidarymus  vokiečiai nedalina.)

Užėjus į ,,Bitinėlio” parduotuvę Vilniuje ir man pavyko gauti keletą brošiūrų, kurios platinamos nemokamai.Tai – ,,Bitininkystės aktualijos Lietuvoje“, ,,Nauji  iššūkiai  bitininkystei Lietuvoje. Erkių varroa naikinimas bičių šeimose” –   respublikinės praktinės  konferencijos medžiaga. Brošiūros išleistos 2016 metais.

Ši medžiaga  nepaseno ir šiandien, jas paskaitinėjęs radau sau daug naudingo.

Algirdas Skirkevičius (Lietuvos bitininkų sąjunga,  jis yra yra šių brošiūrų sudarytojas) , atkreipia visuomenės dėmesį  į gausų cheminių medžiagų naudojimą žemės ūkyje, kurio kenkia  ir bitėms ir medaus produktus vartojantiems žmonėms. Tai neonikotinoidai: klotanidinas, imidaklopridas,ir tiametoksamas, skirti sėkloms beicuoti. Europos Komisija uždraudė  sėti augalus, kurių sudėtyje yra minėtų medžiagų.   Rizikos vertinimas yra paskelbtas,  tačiau nešališkų išvadų dėl neonikotinoidų naudojimo laukiama, pažymima straipsnyje.

Kitame  savo straipsnyje autorius supažindina su mažojo avilių vabalo pavojumi, kuris nei kiek  nemažesnis nei varroa erkių paplitimas.Autorius atskleidžia vabalo biologinėmis savybėmis, profilaktika ir drastiškiausiais mažojo vabalo naikinimo būdais. Dar Lietuvoje to nebuvo, bet kitose šalyse sudeginami aviliai su užkrėstomis bitėmis.

 Laima Blažytė- Čereškienė, Vestan Skrodenytė – Arbačiauskienė, Vincas Būda (Gamtos tyrimų centras) kolektyviniame straipsnyje  kalba apie bičių motinų ligas.

Irena Verchoveckienė (Nac. Maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas)  straipsnyje ,,Bičių produktų cheminis užterštumas Lietuvoje“ nagrinėja kokių antimikrobinių medžiagų sulfonamidų ir kitų  patekimą  į medų, pateikia  atrankos bus Lietuvos bitynuose atliktų tyrimo rezultatus, pasaulio statistiką.

  Sigitas Uselis, (UAB ,,Bičių Austeja“) straipsnyje   apžvelgia   erkių naikinimo būdus veikliąsias medžiagas. Ir  apgailestauja, kad dar nėra sukurta tokių priemonių, kuriomis iš bičių šeimų  būtų visiškai pašalinamos erkės. Tai nuolatinis, atsakingas ir kūrybingas  žanglioravimas keičiant chemikalus kovoje už bičių išgyvenimą.

     Diana Tamašauskienė, Jonas Balžekas ( Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras) aptaria neakaricidinių preparatų taikymą varroa erkėms naikinti.

    Jonas Balžekas (Žemdirbystės institutas) kalba apie  erkių kontrolę natūraliais ir sintetiniais akaricidais. Apibūdina konkrečių preparatų ir chemikalų savybes , jų panaudojimo būdus., efektyvumą.Eiliniam,  savo ir kitų sveikatą saugančiam bitininkui – tai  puikus darbų planas,  savotiškas gidas – pagalbininkas rikiuojant   erkių naikinimo darbus keliems metams į priekį. Padeda nusimanyti  apie  įvairių preparatų  veikimą. Na ir  padeda  taupo  savo biudžetą – išmoko pirkti tai, ko pirkti tai labausiai kokrečiu momentu reikia.

     Diana Tamašauskienė (Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras) savo straipsnyje kalba  apie erkių  naikinimą naudojant  tranų perus. Pastebėa, kad naudojant keletą metų iš eilės tuos pačius chemikalus, jų poveikis erkėms susilpnėja. Pateikdama vykdyto tyrimo  rezultatus su Krajinos rasės bičių šeimomis nagrinėja varijantus kaip traniniai  koriai panaudojami erkėms surinkti.

Algirdas  Amšiejus (A. Stulginskio universitetas) savo straipsniuose pasakoja, kaip erkės  naikinamos  kvapniųjų augalų pagalba, dalijasi patirtimi naudojant daugiaaukščius avilius. Naudojant žoleles -tai ekologiškas kovos kelias. Suprantame, kad cheminiai preparatai daro neigiam poveikį bičių šeimai:silpnina  bičių imuninę sistemą, įvairių  vaistų likučiai lieka meduje( ypač juos naudojant pavasarį).Viena galimybių sumažinti žalingą  agresyviosios chemijos  poveikį  yra biologinės priemonės, pvz. kvapnieji augalai. Jie gali papildyti  varroa erkių naikinimo būdus ypač ekologinėje bitininkystėje.

Autorius  pateikia   žolinių augalų poveikį erkėms. Tai paprastoji garšva, valgomasis krienas, paprastoji varnalėša, kartusis kietis(plynas), paprastoji bitkrėslė, juodasis serbentas,sėjamoji petražolė,paprastasis kietis. Straipsnyje  pateikiami kvapniųjų augalų paruošimo būdai ir taikymo metodika.

Antanas Paliutis (Valstybinės  maisto ir veterinarijos tarnyba) pasakoja  kaip paimti suaugusių  bičių  ir perų mėginius  ir juos pristatyti tyrimams veterinarijos laboratorijai.Suaugusių bičių mėginiai sudaro  apie 300 gyvų bičių nuo korio arba neseniai žuvusios nuo avilio dugno. Mėginiai turi būti pakuojami į švarią , sandarių , vienkartinę talpyklą …

…Nors dauguma straipsnių, kaip ir priimta konferencijose, parašyti akademine kalba, bet čia  gali   surasti sau   naudingų žinių kiekvienas bitininkas.

Valentinas Juraitis