12. Gruodžio aritmetika. Vėdinimas ir pelės

Gruodis – ramybės metas. Artėja šalčiai.  Ir daugeliui bitininkų neramu, kaip peržiemos jų bitės aviliuose.

Dabar avilių turime įvairių rūšių. Pavyzdžiui, aviliai su  atviru  tinkliniu dugnu. Uždaryti, ar neuždaryti , sandarinti   tokį dugną  žiemai? Bitininkas pats turi nuspręsti. Tačiau ne tik  avilio dugno klausimas   mums  aktualus.

Avilyje   šalia pakankamų maisto atsargų turi būti  užtikrinta  optimali lizdo temperatūra ir  lizdo ventiliacija.

Išvengdami klaidų turime suprasti bendrus vėdinimo principus  aviliuose ir su atvirais, ir uždarais dugnais.

Aviliuose  su uždaru dugnu  šviežias oras patenka pro laką, o šiltas  ir drėgnas  oras turi išeiti  pro  ventiliavimo angas  avilio stoge. Todėl viršutinis avilio apšiltinimas iš natūralių medžiagų turi   praleisti orą, kad nesusikauptų kondensatas.. Atsiradus būtinybei reikia  palikti  ventiliacinius plyšius, kad  oras išeitų.

Daugiaaukščiuose ir kituose aviliuose su  atviru tinkliniu dugnu  oras iš apačios    lengvai patenka. Viršutis apšiltinimas  turi būti  kruopščiai įrengtas,  mažiau praleisti orą, kad     lizdo viršuje būtų sukurtas   šilumos kupolas.

Reguliuoti oro apykaitą abiejų rūšių aviliuose galima  tinkamai parenkant apšiltinimo medžiagą  ir sukuriant  papildomus   ventiliacinius kanalus.

Kiekvienu konkrečiu atveju apšildant ir vėdinant avilį optimalumas surandamas bandymų keliu.

Svarbu neperlenkti lazdos.

 Kaip sužinoti, ar avilyje yra pelių? Kai suardoma bičių gyvenimo tvarka, jos pradeda nerimauti. Tai galima išgirsti paklausius avilį.

Atidarius  stogą   peles išduoda specifinis kvapas.  Išduoda  ir išmatos,  gabalai  sugraužto vaško, besimėtantys  dugne. Būtina patikrinti, ar pelės  nesusuko lizdo   ant apšiltinimo audinių. Dažniausiai jo susikuria šilčiausioje vietoje ant rėmų viršaus.

Peles reikia pavaišinti ,,nemokamu sūriu“ spąstuose. Pagavus vieną,  dar   gali būti ir kitos.  Tuščiose degtukų dėžutėje   galima įpilti ir pelėnuodžių. Reikia apžiūrėti avilį, pro kur pelės galėjo įlysti? Ant lakos reikia pritvirtinti reguliuojamą skardos sklendę, kur tik bitės galėtų pralysti.