ŽIEMOS RŪPESČIAI BITYNE. ŠONAS ŠYLA, ŠONAS ŠĄLA. KANDI RECEPTAI

Mūsų geografinėje platumoje vasario mėnesį bitės pradeda dėti kiaušinėlius, iš pradžių po nedaug – 30-40 per parą, o į mėnesio pabaigą ir vėliau kiekiai daugėja keliskart iki tūkstančių. Šiuo metu bitėms svarbu išsaugoti šilumą lizdo viduryje. Temperatūra turi būti +34°, +35°C. Temperatūros išsaugojimui bitės sunaudoja daugiau maisto. Todėl bitininkui svarbu patikrinti, ar avilio lizdas gerai apšiltintas.

Jeigu rudenį bitininkas šeimą aprūpino maistu (15-20 kg šeimai), tai badas neužklups. Jeigu ne, reikia šeimą papildomai pamaitinti.

Vasaris – dar ramybės mėnuo. Bet ir šiuo metu nedera bitininkui tinginiauti: reikia pasirūpinti avilio rėmais, magazinais, naujais aviliais, suremontuoti, patobulinti senus, juo dezinfekuoti. Dauguma senos konstrukcijos Dadano avilių neturi ištraukiamo dugno. Žiemą tokius avilius galima rekonstruoti.

Ūkyje aritmetika paprasta. Jei prižiūri 20 šeimų, tai reikia dar turėti papildomai 20 avilių, kuriuos panaudosime vasarą plėsdami bityną, šalindami ligas apkrėstuose aviliuose.

Aplankyti bites reikėtų kartą per savaitę. Maža kas atsitinka, gal jau pelės aviliuose vašką ir medų graužia, ir reikia joms duoti „skanumynų“ ar nemokamo sūrio spąstuose…

Kada reikalinga papildomai maitinti? Jeigu paklausius avilio gyvenimą (jei ausys pavargo, medicinos įrangos parduotuvėje galima įsigyti gydytojo stetoskopą) girdėti bruzdėjimas, panašus į rudeninių lapų šlamėjimą, arba bitės išlindę pro laką triukšmauja – tikriausiai joms trūksta maisto.

Tokiu atveju reikia po pagalve ar šiltais audiniais tiesiog ant lizdo padėti „blyną“ kandi tešlos (apie 1 kg) arba pakišti paverstą ant šono puslitrį neparduoto, nepadovanoto medaus iš sandėliuko. Medus bitėms yra geriausia. Tegul stiprinasi, nes čia jų medus.

Apie gerus kandi receptus. Tų receptų yra dešimtys. Panagrinėkime vieną.

4 kg cukraus pudros, 1 l skysto medaus (ne lipčiaus), 50-100 ml virinto vandens.

Medų sterilizuojame 10 minučių vandens vonioje + 65°C.  Po to jį sumaišome su vandeniu ir cukraus pudra.

Ruošiant tešlą pamaitinimui vasario pabaigoje ar kovo pradžioje, dar pridedame 50 g žiedadulkių arba bičių duonelės. Jeigu yra poreikis ir pavojus, įtarimas, dar įdedame preparatų nozematozės profilaktikai. Visą šį mišinį suminkome į 2 cm blynus ir apvyniojame plona maistine plėvele, dedame ant lizdo rėmų.

Ar verta į kandi tešlą dėti pieno miltelių? Pagal klasikinį receptą kandi gaminamas iš cukraus pudros ir medaus. Reguliuojant tešlos klampumą įpilama vandens. Dar galima įlašinti ir acto rūgšties – tai pagreitins sacharozės skaidymą. Galimi įvairūs papildai. Vieni yra skirti ligų profilaktikai, kiti – vitaminų ir baltymų.

Gydant ir saugant bites nuo ligų, galima įdėti žolių ekstraktų arba cheminių vaistų.

Vitaminų-baltymų papildų dedama siekiant paspartinti šeimos vystymąsi, jei matoma, kad procesas sulėtėjęs. Sulėtėjimas atsiranda, jei bitėms rudenį nebuvo palikta bičių duonelės.

Bičių duonelę iš dalies galima pakeisti pieno milteliais, dar geriau šviežias karvės pienas, sojų ir kviečių miltai, kiaušinių milteliai. Žinoma, natūralios bičių duonos – niekas neatstos.

Visi baltyminiai papildai kandi tešloje neturi viršyti 15 proc. viso turinio. Todėl verta bitininkui įsigyti elektronines svarstykles ir prisiminti pradinėje, vidurinėje mokykloje mokytą procentų apskaičiavimą.

Tačiau reikia prisiminti, kai baltyminis maistas greičiau užpildys bitės vidurius ir joms reiks skubėti į tualetą. Todėl tokius papildus geriau duoti netrukus iki bičių apsiskraidymo arba po jo.

Vitaminų kompleksų į kandi nebūtina dėti, galbūt galima jais palepinti tik silpnesnes šeimas.

Xxx

Gaminant kandi, jei neturime pudros, galima jos pasidaryti sumalant cukrų kavos malimo mašinėle (tinka kelių bičių šeimų prižiūrėtojams). Tik sumaltos kruopelės turi būti ne mažesnės nei 0,2 mm. Paimame 1,5 kg cukraus pudros ir rūpestingai sumaišome su 0,5 kg vandens vonioje 60° C temperatūroje ištirpinto medaus. Jeigu gauta masė bus pernelyg tiršta, įpilkime šiek tiek virinto vandens. Jei skysta, įberkime cukraus pudros. Produktas bus gerai pagamintas, jei suminkytas į kamuoliuką nesusiplos ir neprilips prie stalo. Turėkime omeny, kad kandi tešla šiltame avilyje dar labiau suminkštės, gali net tiek suskystės, kad varvės į lizdą. O tai – jau blogai.

Paruoštą kandi, suformuotą į bandeles, reikia sudėti į maistinio polietileno maišelius, galima aštria vinimi pradurti keletą skylučių ir išdalinti aviliams. Negalima atšaldyti kandi „bandelių“, nes tai pakenks lizdo mikroklimatui. Optimali temperatūra +10°, + 15° C.

Petras Raudonis