,,Šiaurės aruodai” – grūdų augintojų kooperatyvo patirtis

Palyginti su  kaimyninėmis šalimis žemės ūkio kooperatyvų Lietuvoje  galėtų būti ir  daugiau.  Tačiau norisi pasidžiaugti, kad  kooperatyvai mūsų  kaime tolydžio skinasi kelią. Jų daugėja. Svarbu  atkreipti dėmesį  į tuos kolektyvus, kuriems pavyksta įgyvendinti   savo siekius ir svajones.

Toks yra žemės ūkio kooperatyvas ,,Šiaurės aruodai” esantis Šiaurės Lietuvoje, Pasvalio rajone . Šis regionas nuo seno garsėja derlingomis žemėmis, o darbštūs ir sumanūs ūkininkai sugeba išauginti svarų ir gausų grūdą.

Šį kooperatyvą pelnytai  galime pavadinti  sėkmės pavyzdžiu.

O pradžia buvo tokia: dešimt Pasvalio ir Biržų  ūkininkų nusprendė  susijungti bendram darbui. Susivienijus tapo lengviau derėtis su grūdų supirkėjais, palankesnėmis kainomis įsigyti sėklų, trąšų ar pesticidų. Nuo dešimties kolektyvas  palaipsniui išaugo  iki 43 narių. Prieš keletą metų „Šiaurės aruodai“, pasinaudojo  Lietuvos kaimo plėtros programos parama investicijoms į žemės ūkio valdas. Pasvalio rajone pastatė modernų grūdų elevatorių.

Šio sprendimo nauda, įsitikino ne tik kooperatyvo nariai, bet  ir kiti pavieniai žemdirbiai, kuriems  tai yra dar tik svajonė –  kartu – baiminanti ir kartu viliojanti.

Pavieniai ūkininkai  į pasvaliečių žingsnius žiūrėjo  gana skeptiškai. Ar pasiseks, ar  sugebės dirbti  drauge, ar nesusipyks?

Kaip neretai atsitinka tarp kaimynų pradėjus bendrą verslą…kažkas nesilaiko duoto žodžio, sugadina techniką… ir ateina bankrotas.

Anot kooperatyvo valdybos pirmininko Almo Garlausko – kuriant kooperatyvą  svarbiausia buvo pasitikėjimas, veiklos skaidrumas. Atskaitomybė už nuveiktą darbą.

Juk daugelis  kooperatyvo narių- yra  smulkių arba vidutinio dydžio ūkių savininkai. Ir  surasti  investicinių lėšų  – buvo tam tikra rizika.

Ir tai – bendromis pastangomis pavyko pasiekti

Dabar ,,Šiaurės aruodų” kooperatyvo nariai, pastačius elevatorių, –  ramūs dėl nuimto derliaus saugojimo, be to, atsirado geresnės galimybės jį parduoti tinkamu metu. Papildomų pajamų gaunama ir už teikiamas paslaugas kitiems grūdų augintojams.

Taip pat kooperatyvo nariai vykdo ir komercinę veiklą: perka iš ūkininkų  kviečius, rapsus, žirnius, ir kitas grūdines kultūras. Parduoda sėklas.Taip pat  įvairias trąšas lauko augalų tręšimui, kurios praturtina dirvožemį organinėmis ir mineralinėmis medžiagomis. Parduoda pesticidus, augalams apsaugoti nuo ligų, kenkėjų ir piktžolių.Kooperatyvo nariai neapsiriboja grūdų elevatoriumi. Planuose – plėtra. Siekis kažką gaminti, o ne tik parduoti žaliavą – grūdus.

Mintyse sukasi konkretūs planai pasistatyti perdirbimo gamyklėlę, kuri perdirbtų, gamintų baltymų masę.

– Kol kas esame labai patenkinti, svarstome apie didesnės pridėtinės vertės kūrimą, – filme dalijasi mintimis kooperatyvo vadovai.