RUGSĖJO ARITMETIKA. LIZDŲ SIAURINIMAS, BIČIŲ MAITINIMAS

 

Ar gausiai žydintys grikiai išskirs daug nektaro?

Praėjus 2-3 savaitėms po vasaros pabaigos medkopio, kai šeimose perų būna tiktai ant 1-2 vidurinių korių, lizdas pradedamas ruošti žiemai. Iš lizdo išimami visi koriai, išsilaisvinę nuo perų. Į vidurį lizdo įdedami koriai su medumi. Į kraštus dedami rėmai su medumi, kurie buvo surinkti vasarą ir medus neišsuktas per vėliausią medkopį. O antri iš krašto dedami rėmai su bičių duonele, po 1-2.

Lizde paliekam tiek rėmų, kiek jų aptupia bitės. Žiemop rėmų galima ir sumažinti, lizdą paliekant ne didesnį nei 8 rėmų.

Lizdą reikia surinkti avilio viduryje, nes bitės visuomet susiburia į kamuolį prieš laką. Užbaigus lizdo formavimą, lizdas apdengiamas audiniu. Dar neskubam jo apšiltinti. Tai padarysima spalį. O galutinai apšiltinimą patikrinsim kitų metų pavasarį, kai bitės pradės intensyviai auginti perus.

Bičių maitinimas cukraus sirupu mūsų geografinėje platumoje turi būti užbaigtas iki rugsėjo vidurio. Iki šio laiko sirupą perdirba ir susandėliuoja vasaros bitės. Todėl naujai rudenį išaugusios žiemojimo bitės neeikvoja savo jėgų ir sėkmingai sulaukia pavasario.

Jeigu bičių šeimos surenka netinkamo žiemojimui lipčiaus ir viržių medaus (tai dažnai atsitinka, kai šaltesni orai pas mus jau keleri metai vėluoja ir tikra žiema prasideda tik sausį), tokį medų reikia pilnai pakeisti cukraus sirupu.

Maitinimą reikia atlikti rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo pradžioje, kai orai dar šilti ir bitės greitai gali paimti sirupą, perdirbti ir užakiuoti. Vieni bitininkai perka pagamintą invertuotą sirupą, kiti gaminasi patys.

Maitinimas atliekamas tirštu cukraus sirupu (2 dalys vandens ir 3 dalys cukraus). Sirupas duodamas nakčiai, kad bityne neprasidėtų vagiliavimas, bičių erzinimas. Geriau duoti pašildytą iki 40° C sirupą. Šiltas sirupas greitai sušildo lizdą, todėl bitės būna aktyvesnės ir iki ryto visą susineša. Po dienos vakarop vėl, neerzinant bičių, reikia pripildyti maitintuvę.

Maisto žiemai turi būti ne mažiau kaip 2 kg vienam bičių aptūptam rėmui. Vidutiniškai 15-20 kg šeimai. Atsarginiai rėmai su medumi saugomi sandėlyje.

Valentinas Juraitis