Pasitikrinti bičių šeimos erkėtumą

 

Daugelis mes kovodami su erkėmis rudenį ir pavasarį naudojame įvairius preparatus. Įdedame į bičių avilį juosteles, palaistome į tarp korių vienokio ar kitokio skysčio, pro laką padūmijame…

Daug erkių sunaikiname. Jeigu patiesime vazelinu suteptą popieriaus lapą ant avilio dugno, tai akivaizdžiai matysime, kiek šių erkių – bičių žudikių sunaikinome. Pasitaiko, avilio dugnas raudonas nuo žuvusių erkių, atrodytų, kad vaistas buvo puikus.

Bet iš tikro vaisto efektyvumą galime įvertinti ne tik pagal sunaikintų erkių kiekį (gal šeima buvo labai apsikrėtusi), o daug svarbiau sužinoti, kiek jų liko lizde po gydymo?

Jei liko 3 proc. – tai ne bėda, jei 5 proc. – tai pakenčiama, o jei 8 proc. – tai katastrofa. Gerai žinome, kad vaistai nevienodai veikia erkes, prie jų pripranta, adaptuojasi, todėl svarbu preparatus kaitalioti.

Kaip patikrini šeimos erkėtumą po gydymo?

Šiuo metu esama keletas būdų patikrinti avilį. Pasirenkant kontrolinį avilį, tikrinant kelis avilius akluoju būdu be jokios logikos ir plano.

Galima nustatyti erkėtumą ir šitaip. Erkės lizde būna nevienodai pasklidę, todėl pasiėmęs pincetą sugaunu bites iš įvairių avilio kampelių. Surenku apie 50-100 ir dedu jas į puslitrinį stiklainį, į kurį būnu pripylęs pusę talpos šalto vandens. Erkės lengviau atkimba nuo bitės kūnelio, kai į vandenį įberiu žiupsnelį skalbimo miltelių. Stiklainį su bitėmis ir erkėmis įdėjęs į kita indą su vandeniu pašildau iki 40-45 laipsnių C. Po to užsukęs stiklainį dangteliu supurtau kokią minutę, kad erkės atkibtų.

Po to pradedu skaičiuoti. Kiekvieną bitę išsiimu atskirai, stengiuosi, kad erkės nebūtų prilipusios prie kūnelio. Suskaičiuoju bites.

Po to suskaičiuoju stiklainio dugne likusias erkes. Pasižiūriu į statistinius reikalavimus: jeigu 3% – gerai, jeigu 5% pakenčiama, jeigu 8% ir daugiau, – būtina tęsti gydymą ir naudoti kitus vaistus.

Kai kas pasakytų, kad tikrindamas avilį pražudžiau šimtą bitučių, bet šiuo atveju sentimentus derėtų pastumti į šalį ir vadovautis šachmatininko-karvedžio mąstysena. Paaukodamas 100 tu gali išgelbėti 40 000 – visą šeimą. Ir visą bityną.