Pikis mano bityno vaistinėje

Pikis

Visų geriausia kalbėti ir džiaugtis pikio (propolio) privalumais, suteikta pagalba kai pats  patiri  ir išsigydai…

Norint  gydytis pikiu, reikia visų pirma šį vaistą turėti, sugebėti  savo bityne surinkti. Jau   gal  dešimtmetis   bitininkauju , susiduriu su bičių produktais ir kiekvieną kartą , pasidžiaugiu stebėdamasis, kokia turtinga  gamtos vaistinė yra mano  bitynas.

Medus, žiedadulkės, duona, pienelis,tranų homogenatas, bičių įgėlimai. Ir dar pikis (propolis).

Kas neturi bičių,  pikio gali įsigyti  turguose. Šalia medaus , paprastai  siūloma ir  pikio kruopelių. Bitininkai   pardavimui pikį pateikia  trupiniais  arba  briketėliais.

Valentinas Juraitis

Pačiam pasiruošti pikio tirpalą  nesunku, tik reikia  pasikonsultuoti su  šitą dalyką išmanančiais. Aš paprastai taip darau  eilinę pikio tirpalo  partiją. Imu  stiklinę 250 ml spirito 78 laipsnių stiprumo ir 50 ml pikio kuopelių.  Visa tai sumaišau ir  padedu į saugią tamsią  vietą. Kas trys dienos  tirpalą  suplaku, kad geriau ištirptų. Po dviejų savaičių   trauktinė paruošta. Tamsiai rudą skystį  perpilu ir kitą stiklinį indą, ir laikau tamsioje vietoje.O likusias nuosėdas , mechanines  priemaišas vaško gabaliukus  išmetu. Gautas  pikio ir spirito  tirpalas  yra  ypač stiprus, nepraskiedus jo negalima vartoti į vidų, nes pažeisime vidinius organus kepenis, inkstus .

Paruoštą spiritinį pikio tirpalą vartoju   taip:  arbatinį  tirpalo šaukštelį įpilu į stikline (250 ml) vandens. Gaunamas  balkšvas skystis. Juo kartais skalauju  burną. Paskalavęs skystį išspjaunu, o ne nedidelę dalį nuryju.Ir taip – keliskart. Vidaus organų dezinfekcijai.

Atkreipkime dėmesį. Pradedančiam  visų pirma reikia sau pačiam pasitikrinti, ar nesame  alergiški pikiui. Pradėkime nuo mažų mažiausių kiekių.

Iš pradžių pabandau ir stebiu, kokia mano savijauta.  Panaudojus , jei  nosis nepatinsta,  nėra kitų  pastebimų požymių, tęsiu  vartojimą, padidinu kiekius.

Saikas, veikas protas ir kantrybė yra geriausi saugikliai ir palydovai. Mano nuomone, net ir būnant alergišku  mažiausias kiekiais organizmą galima pripratinti prie naujo vaisto.Ne veltui sakoma, ir šuo kariamas pripranta. Aš kalbu tik apie save ir dalinuosi savo potyriais. Juridiškai kalbant tai nereiškia, kad ir jums taip reikėtų elgtis. Kiekvienas  elgiasi sava valia. Darant eksperimentus su savo kūnu,  užsiimant savigyda būtina pasitarti su šeimos gydytoju, nes tik jis žino  jūsų  sveikatos būklę , ligos istoriją, susipažinęs su  jūsų medicinos tyrimais, duomenų baze, gali patarti.. Tačiau dauguma  tradicinių , diplomuotų medikų,deja, nedaug ką gali pakonsultuoti  apiterapijos temomis.

…Taigi  burną  skalauju minėtu pikio tirpalu, kai peršalu ir imu  kosėti, arba  ima peršėti gerklę. Tuomet naudinga   pikio tirpalu  10-15 sekundžių praskalauti gerklę  ir  dalį tirpalo nuryti. Man paprastai užtenka  dviejų trijų procedūrų, kad gerokai pagerėtų mano būklė.

Šito mane pamokė senas bitininkas iš Biržų Petras Visockas (87) duodamas interviu bitynai.lt ir sakydamas nebeprisimenąs , kad sirgo gripu ar peršalo…

Kartą, kai stomatologė ištraukė dantį ir  jo vietoje žiožėjo žaizda, nuo maisto užsiteršdavo. Buvusio danties vietą skalaudavau pikio tirpalu ir žaizda greitai užsitraukė  nesukeldama komplikacijų, užteršimų.

Pikį galima naudoti ir  gryną. Tokiu atveju  jis turi būt  vientisas  briketo formos. Panašus į plastiliną  Lietuvoje ir Baltijos šalyse  surenkamas pikis yra rudos arba tamsiais žalios spalvos . Tai lemia  mus  supanti augalija. Pikis skleidžia smalos  kvapą. Pikį reikia   laikyti  sandarioje taroje, tuomet jis  būna  sąlygiškai minkštesnis , patogesnis naudojimui. Aš dažniausia s supilu į stiklainius ir uždarau.

Pikio tirpalas

…Kitą kartą  suskaudo dantis, atsiradusį karijesą, skylutę nebuvo  kada gydyti, pas gydytoja reikia laukti dvi savaites. Prie danties  pridėjau  pikio gabaliuką ir skausmas po pusvalandžio   praėjo. Vėliau stomatologas  dantį užplombavo. Taip savo  dantims padedu, kaip peršąlu  ima skaudėti dantenas ir jos patinsta. Pridedu pikio  gabaliuką ir uždegimas bematant  pranyksta. Tą  kartas padarau ir suvilgęs  koncentruoto  pikio spiritinio tirpalo tamponu.

Dar pridursiu,  asmeninėms ir šeimos  reikmėms   pikio  nedaug tereikia. Gal stiklinės , ar dar mažiau. Tačiau   apiterapijos   vaistų ir  papildų gamybai – šis bičių produktas turi neįkainojamą vertę. Deja, Lietuvoje   pikio  bitynuose nedaug tesurenkama.

Didieji pramoniniai  bitynai, orientuojasi į medaus  gavybą, medaus eksportą dideliais kiekiais. O kruopštus , daug laiko užimantis propolio  surinkimas jiems nepasimoka. Čia  galėtų  aktyviau pasireikšti vidutinių ir mažų bitynų, kurių Lietuvoje yra  dauguma  – savininkai.

Vienas iš būdų  – naudoti   paprasčiausią  audinį, kuriuo uždengiamas  lizdas. Bitininkai paprastai   jį po kelerių metų  naudojimo išmeta ir  pakeičia nauju  arba dar blogiau:  pakeičia  polietileno plėvele. Per  keletą  praktikos metų  įsitikinau, kad  daugiausia pikio pavyksta surinkti naudojant  natūralaus maišo(džiuto) ar lino audinį. Bitės pačios  reguliuoja jo pralaidumą, avilio vėdinimą. Užklijuoja  audinio skylutės pikiu. Po  poros metų   audinyje susikaupia  nemažas  pikio kiekis.

Tokią  sankaupą  audinyje   dedu į šaldymo kamerą  5- 10 minučių.  Išėmęs audinį  tarsi skalbiu,  trinu rankomis, , o pikio  gabaliukai,  stambūs ir smulkūs, byra ant  stalo į   paruoštą  kartoninę dėžę.  Kai audinys  vėl  kiek atšyla, vėl  jį dedu į  šaldymo kamerą .  Pagaliau audinys   tampa   išvalytas .Pikio trupiniai surinkti .  Ir audinys sugrįžtą į avilį pas bites, o propolis į mano vaistinėlę.

Yra daugybė kitų būdų rinkti pikį.

Toks gautas  mišinys turi nemažai priemaišų, vaško gabaliukų. Bet tai ne bėda, svarbu, kad  vertinga gydymo žaliava  nenuėjo niekais.   Lietuvoje pikį superka  UAB ,,Medicata“, galima pasiūlyti ir užsienio gamintojams tarp jų turkų įmonei Stambule ,,Bee&You”, nors supirkimo kainos panašios. Vakarų Europos  analogiškos įmonės moka  žymai daugiau, bet pageidauja didesnių pikio kiekių.

Valentinas Juraitis

Bitininkas