Jonas Jakaitis: Bites rudenį nebūtina maitinti cukraus sirupu

Kiek bitininkauju, rudenį bičių niekuomet nemaitinau cukraus sirupu. Bitėms žiemai palieku medų. Jei silpnoms bičių šeimoms trūksta maisto, iš stiprių bičių šeimų surenku apie 30 kg medaus, kurį sumaitinu silpnoms bičių šeimoms.

Rudenį nepalikite prieš avilio laką į žemę atremtų skydų

Rudenį, prieš bičių gydymą nuo varozės, patartina nuo lakų nuimti atremtus į žemę skydus, kurie vasarą padeda bitėms sugrįžti į avilį, dėl dviejų priežasčių: 1) kad senos, silpnos, ligotos ir erkėtos bitės, negebančios orientuotis, nukristų ant žemės, nepasiekusios prielakio, ir nepatektų į avilį. Jos, patekusios į avilį, vėliau bus balastu ir žiemą žus; 2) pelėms ir kirstukams skydas labai palengvina patekti į avilį. Pasitaiko bitininkų, skydams naudojančių šiferį, kuris yra žalingas žmogaus sveikatai. Bitės, grįždamos šiferiu į avilį, savo plaukuotomis kojelėmis prineša asbesto ir į avilio vidų, jis patenka į medų ir užteršia jį kancerogeninėmis medžiagomis. Todėl bityne neturėtų būti nei vieno gabaliuko šiferio.

Lakų pridengimas žiemai

Lakas pridengti žiemai reikia daugeliu atvejų: ilgai sningant ar siaučiant pūgoms į avilio vidų pripustoma daug sniego; zylės, stuksendamos į laką, erzina bites, priverčia jas išlįsti iš avilio ir sulesa. Per žiemą zylės bičių šeimai gali padaryti daug žalos. Norint teisingai uždengti lakas, reikia jų uždengimo šonuose palikti tarpą, kad, artėjant pavasariui ir orams atšilus, bitės laisvai galėtų iš avilio išeiti ir į jį sugrįžti. Patartina lakas uždengti 4 mm storio, 5–10 cm pločio ir 20–30 cm ilgio fanera. Ji turėtų būti 1–2 cm trumpesnė negu prielakis. Dėl ko trumpesnė? Staigiai orams atšilus, bitės pavasarį išlenda apsiskraidyti. Grįždamos, jos nutūpia ant prielakio ir pro pridengtos lakos šonus lengvai patenka į avilį. Jeigu uždengimas per ilgas, jos neranda plyšio sugrįžti į avilį. Ilgai jo ieškodamos, nusilpsta, krenta ant žemės ir sušąla. Fanera tvirtinama viršuje, per centrą, prie avilio sienelės vienu 2 cm ilgio medvaržčiu.

Paprastas būdas žiemai apšiltinti bites

Žiemai bitėms apšiltinti naudoju gofruotą popierių, iš kurio gaminamos dėžės baldams ir šaldytuvams pakuoti. Popierių supjaustau 450 × 330 mm lapais. Už diafragmų sukišu po 5 tokius lapus. Po kiekvieno atodrėkio reikia atsargiai, be triukšmo, ištraukti keletą prie diafragmos stovinčių lapų ir patikrinti, ar jie ne drėgni. Jeigu drėgni, būtina juos pakeisti sausais. Korius žiemai taip pat sudedu į gofruoto popieriaus dėžes. Norėdamas korius apsaugoti nuo vaško kandžių, į dėžes tarp korių įdedu vatos gabalėlį, suvilgytą 70 proc. acto esencija, ir jas užklijuoju lipnia juosta.

Žiemai papildomai užsandarinkite avilius

Jei abejojate, kad žiemai paliekate nelabai gerai užsandarintus avilius, siūlau nesudėtingą būdą, kaip apsaugoti bites nuo žvarbaus vėjo ir šalčio. Patariu avilio šonus apsukti plona polietileno plėvele. Ji yra 45 cm pločio ir 200 m ilgio. Kainuoja 7 eurus. Avilį apsukus 3–5 kartus nuo apačios iki viršaus plėvele, kad jos nenuplėštų vėjas, apačioje ir viršuje ji sutvirtinama lipnia juosta. Bitės bus jums dėkingos: šilčiau žiemos ir sunaudos mažiau maisto.

Žiemą žuvusių bičių pašalinimas iš lakos

Žiemą keletą kartų reikia patikrinti, ar avilių lakos neužkimštos žuvusiomis bitėmis. Anksčiau naudojau metalinę vielą užlenktu galu. Krapštant žuvusias bites, viela, braukiama avilio dugnu, sukelia garsus. O tai erzina bites.

Iš 4 mm storio faneros pagaminau krapštuką, kuris minkštesnis negu viela. Beveik be garso galima iškrapštyti negyvas bites ir kitas avilio dugno šiukšles. Krapštuko matmenys – 300 × 30 × 4 mm. Į galą jis smailėja – jame išpjautas 10 mm gylio kabliukas.