Bitininkų draugijose. Trakų  bitininkai džiaugiasi  aktyvistų branduoliu

Trakų bitininkai skiriasi nuo kitų bičiulių  draugijų tuo, kad yra sostinės pašonėje, vos už 20 kilometrų. Trakai nepasižymi  derlingomis žemėmis , sultingais sodriais žolynais, kad bitės per medunešį surinktų gausaus nektaro. Užtat čia  puikios sąlygos turizmui, poilsiui prie ežerų.

Gal todėl Trakų bičiuliai  nemažai dėmesio  savo  bitynuose skiria  apiterapijos plėtrai. Dažname bityne, sodyboje pamatysi apiterapijos namelį.  Specialistai teigia, kad  tokiame namelyje lankytoją , (pacientą, jie gydytoijas tokia procedūrą paskiria),  teigiamai veikia nervų sistemą. Teigiamai  veikia   visų pirma  ne bičių ir vaško kvapai, dūzgimas, o  vibracija,virpesiai atstatantys  pažeistas  žmogaus ląsteles,  sušvelnina  kitas negalias.

Įvykusiame Trakų bitininkų draugijos  ataskaitiniame susirinkime  buvo pažymėta, kad   sostinės pašonėje, nemažai  bitininkų , kurių bityną  esą Trakų rajone  ,,pabėga“  į vilniečių bitininkų draugiją,  todėl tenka   pasidžiaugti  ištikimiausių  draugijos aktyvistų branduoliu,  kuris  svyruoja   iki dvidešimt  aktyvių narių. Tačiau ,,sąrašinių“  yra  žymiai daugiau.

Draugijos pirmininkas Juozas Norinkevičius pasidžiaugė, kad praėjusiais metais  pavyko surengti  keletą  renginių, tarp jų medaus dienas kaimo bendruomenėse. Kartu su Vilniaus bitininkų susivienijimo bičiuliais  buvo  organizuotas apiterapijos  seminaras kaimo turizmo sodyboje. Čia  mintimis dalijosi habil. dr. D. Stasytytė Bunevičienė, sveikatinančių produktų gamybos įmonės  ,,Medicata“ vadovas S. Vasiliauskas ir kiti. Kalbėtojas priminė susirinkusiems bičiuliams, kad Trakų neįgiųlųjų  užimtumo centre  įkurtame medžio apdirbimo ceche, dirba neįgalieji , jie pagamina ir sukala rėmelius bičių aviliams, juos įvielina. Ir ši paslauga – nebrangi. Apie šią įstaigą ir jos paslaugas yra sukurtas video filmas ,,Trakų bitininkų švietėjiška veikla“  yra patalpintas www.bitynai.lt  ir You Tube.

Per 60 metų bitininko stažą turintis Jan Zacharževskij su pasididžiavimu kalbėjo, kad jo bitynas yra  visai šalia Trakų pilies, ir jis  brangindamas istorinę atmintį , laikosi senų bitininkavimo  tradicijų.

Susirinkime  aptardami  naują ŽŪM bitininkystės paramos programą , birtininkai kalbėjo, kad  yra  žalinga  finansuoti naujų avilių įsigijimą. Tai skatins tik  naujų nepatyrusių  bitininkų  kvietimą  pradėti  bitininkauti,,, pasipinaigauti“, neturint  bitininkystės žinių. Kiek žinome atvejų , kai tokie  bitynai ir bitininkai ,,nueina vėjais“. Švaistomos lėšos, verčiau būtų skirtos švietimui, mokslui, leidiniams. Buvo apgailestaujama, kad rajone  dabartinė šalies valdžia  tik uždarinėja  mokymo įstaigas, nesistengdami   jų gyvavimą išsaugoti esant bent mažiausiai galimybei. Bitininkams  skausminga, kad  Trakuose panaikinama veterinarijos tarnyba.

Bitininkai Romualdas Tamašauskas,  Albertas Liudvinovičius, Valentinas Janušaitis ir kiti  pasidalijo  patirtimi kaip  kovoja su varroa erkėmis, jie patarė  keisti veikliasiais medžiagas preparatuose. Pavyzdžiui  preparatuose  amitrazė ir timolį keisti   pramečiui, kad erkės  neįgautų atsparumo. Kita vertus  amitrazė ir timolis  yra  nuodingos mežiagos, mokslininkai  teigia -pavojingi žmogaus sveikatai, kas atsakys, kiek jo pasilieka vaške?  Todėl verta, stiprinant lietuviško medaus  kokybišką prekinį ženklą,  imtis ekologinio  ūkininkavimo ir  kovoti su erkėmis oksalo rūgštimi ir kitomis ekologiškomis priemonėmis.

Valentinas Juraitis

Nuotraukoje: Trakų bičiuliai ataskaitinio susirinkimo metu.