Tara artėjančiam medunešiui ?

Žiemos  ir ankstyvo pavasario mėnesiais  verta  pasirūpinti, kiek ir kokios taros prireiks  supilant  ir realizuojant medų  per artėjantį medunešį.

 Bitynai.lt  pasidomėjo, ką apie tai galvoja ir planuoja, kokią patirtį sukaupė bičiuliai bitininkai.

Čia nekalbėsime apie stambiuosius, kurie  medų fasuoja į kelių šimtų talpos plastmasines statines  ir  realizuoja supirkėjams  urmu, eksportuoja į užsienį.

Nemažas rūpestis   kaip supilstyti medų ir pateikti klientui  yra   mažų ir vidutinių bitynų šeimininkams , kurių ūkis 10 –50 šeimų.

Prasidedant sezonui  reikia apskaičiuoti kiek naujų avilių ir naujų šeimų šiemet planuojame turėti. Ir kiek  papildomos taros medui pilstyti  reikės.

Plastmasė, ar stiklas

Kyla klausimas kokią tarą rinksimės, plastmasinę  ar stiklinę?

Nedidelių bitynų šeimininkai   parduodami medų  kaimynams, draugams,  artimos aplinkos klientams   siekia pabrėžti  savo medaus išskirtinumą, ekologiškumą , natūralumą. Ir be abejo medų fasuoja tik  į stiklinę tarą.

Beje, pretenduojantiems tapti ekologiškais   plastikinė tara – netinkama.

Stiklas.Tai dažniausiai  naudojami  puslitriniai ir 0,7 l. talpos stiklainiai, talpinantys  0, 7 ir 1 kg medaus.

Taip pat naudoja ir mažesnes talpas, kurios  labai tinka   dovanoms,  suvenyrams, bei mėginiams.

Bičiulė  Irena  nuolat prekiaujanti sostinės turgavietėse, o bityną laiko Ignalinos krašte, sako  naudojanti tik  naujus įvairios  talpos stiklainius, kuriuos  prieš supilstymą  dar kartą išplauna  ir iškaitina orkaitėje. Taigi medus, būdamas savo prigimtimi ir pats stiprus   dezinfekuotojas, patenka  į  sterilią aplinką.

Stiklinė – nauja ar naudota?

Dauguma  nedidelių bitynų savininkų  sėkmingai naudoja ir  antrinę  stiklo tarą.  Tuo labiau, kad    taupymo ir racionalaus gyvenimo būdas  vis labiau  skatintinas mūsų visuomenėje. Juk visi dabar esame  atliekų daugintojais, kasdien išmetame kalnus nereikalingų pakuočių

Bičiulis Arnoldas iš Kauno pasakoja, kad jam stiklinę tarą   surenka  daugiabučio kaimynai. Jam  telieka     nuo ,,augurkėlių”, ,,grybukų“ stiklainių  nuplauti   etiketes ir   vėl  kaimynams perduoti  supilstytą medų. Arnoldas  džiaugiasi, kad  stiklainių valymas ir  plovimas jam savotiška relaksacija po alinančių kompiuterinių  darbų. Tam jis sėkmingai naudoja  karštą vandenį ir valgomąją sodą.Viskas – ekologiška ir jokių sintetinių  ploviklių.

 

Bičiulė  Sigita iš Širvintų skeptiškai žiūri  į naudotus stiklainius, nors neneigia, kad jie švarūs ir sterilūs. Į juos  pilsto  medų  tik savo reikmėms, o pardavimui  ir dovanoms naudoja  naujus. Mat, anot bitininkės,  jie labiau blizga ir gražiau atrodo.

Kiti sako, kad geriausias ploviklis yra medus. Jei truputį nepagailėsi ir medumi plausi, stiklainiai  bus  švieži ir blizgantys.

Bičiulis  Viktoras, didžiuojasi savo medumi ir sako, kad  jo bitės medų  renka Labanoro giriose  Švenčionių rajone. Tačiau jis beveik visą medų  pilsto į plastikinę 1 kg talpos  tarą. Mat dauguma jo klientų  – Britanijos ir  Vokietijos, Olandijos mūsiškiai emigrantai.  Jis pristato medų  į emigrantų parduotuves. Plastinkinėse talpose  vežti   šimtus kilometrų   nedideliu autobusiuku – patogiau, saugiau, išvengiama dūžių.

Pilstymo ir svorio  neaiškumai

Ne vienas klientas   pirkdamas medų  atkreipia dėmesį , kokia stiklainio talpa.

Liaudiškai vadinami ,,puslitriniai“ ne visuomet būna pusės litro talpos.  Stiklainio  dugne paprastai būna   gamintojo stikle išlietas užrašas:  500 ml arba 450 ml.

Atrodo, panašūs, bet  iš tikro yra skirtingos talpos. Pilstant medų  į tokius ,,puslitrinius“  būna 50 g. skirtumas. Pirkėjo nenaudai.

Tai  reikėtų  pažymėti   ir  etiketėje, sąžiningumo ir solidumo  vardan .

Bitininkui tenka  gamintis ir skirtingas etiketes.

Ir dar.  Pasirodo, kad  skirtingas medus  turi ir skirtingą lyginamąjį svorį. Taigi bendraujant su  pirkėjais  asmeniškai,  niekas gramų nesveria, tenka  diplomatiškai varijuoti ir kainomis.

Apibendrinant reikėtų pasakyti, geriausia išeitis  pirkti naują  standartinės talpos tarą, tuomet nebus problemų  išpilstant , fasuojant  medaus kiekius.

www.bitynai.lt inf.