Rimvydo Grigaliūno veislinis bitynas. Motinėlės iš pirmų rankų

Susipažinkime su Rimvydu Grigaliūnu . Jis yra iš tos jaunosios kartos bitininkų, kurie stengiasi sužinoti, kas nauja, pažangu. Ir nieko nelaukdami visa tai įdiegia savo ūkyje.

Tai naujos bitininkų kartos bruožas – ieškoti ir surasti savo vietą versle, europiniame kontekste. Ir rezultatai ateina nelaukdami..

Savo bityną jis įkūręs Kauno priemiesčiuose – Garliavoje ir Sitkūnų apylinkėse.

Viena iš svarbiausių Rimvydo ūkio krypčių – veislininkystė. Jau daugiau nei 12 metų jis augina

Italijos rasės (Ligustica),taip pat Bakfasto, Karnikos bičių motinėles. O Suomijoje išvestų Ligustica F0 ir (F1) veislinių motinėlių auginimas užima svarbią vietą jo ūkyje. Šiai rūšiai yra nemaža paklausa Baltijos šalyse.

Rimvydo ūkis yra užmezgęs komercinius ryšius su Estijos pramoniniu bitynu, kuris kasmet užsako išauginti didelį kiekį apvaisintų bičių motinėlių. Metų pradžioje pradžioje į Kauną iš Estijos atkeliauja dvi gryniausios veislės F0 šeimelė , iš kurių nuolat dauginant išauga 500 motinėlių estams ir dar per sezoną užauginama 3500 įvairių Karnikos, Bakfasto ir kitų motinėlių (F1) Lietuvos ir ES šalių bitininkams.

Pradedantiems bitininkams smalsu sužinoti, ką reiškia motinėlių ženklai F0 , F1? Šie ženklai rodo veislės grynumo laipsnį.

Kodėl Italijos rasės bitės surado vietą Suomijoje ir Estijoje?

Pasirodo, suomių selekcininkai prieš penkiasdešimt metų eksperimentuodami su grynaveisle Italijos rasės bite, išvedė liniją, kuri labai tinka bitininkauti ir šiauriniuose regionuose. Šios bitės bitės yra labai ramios, nespietlios, darbščios, gerai žiemoja šaltuose regionuose, taip pat ir šiltuose kraštuose. Šios bitės duoda gerą medaus derlių. Rimvydo verslas daugiausia nukreiptas į Ligustica veislės bičių platinimą ir komercinį ūkininkavimą. Bičių motinėles (F1) parduoda nuo birželio pradžios iki rugsėjo vidurio.

Kalbėdami apie veisles užsiminėme ir vietinę Lietuvos bitę. Tai mūsų paveldas, ateinantis iš šimtmečių glūdumos. Nors apie mūsiškės vietines, kalbama, kad jos piktos nuo seno pripratę gelti meškas ir voveres, kitos žvėrelius, kurie kėsinasi, apiplėšti drevę medyje. Jos,kaip arkliai žemaitukai, atsparios ligoms, na ir svarbiausia prisideda prie lietuviškos tapatybės išryškinimo.

Rimvydas pritaria ir pabrėžia, kad kiekvienai idėjai nesąs nusiteikęs priešiškai. Tačiau išauginant ir globojant vietines bites reikia ir lėšų, ir sistemingų mokslininkų selekcininkų, kurių mes turime ne vieną, pastangų.

Teisininko ir ekonomisto aukštuosius išsilavinimus turintis Rimvydas Grigaliūnas nuo vaikystės mėgo medų. Prisimena, kaip močiutę prašydavo nupirkti medaus turguje. Nors jis pats horoskopų neskaito ir jais netiki, bet prisiminė vieną detalę.

  Pradžios mokykloje klasėje visų vaikų klausė ir prašė užrašyti, kuo jie norėsią užaugę būti? Paskui baigiant mokyklą tuos laiškus atplėšė. Rimvydas buvo užrašęs – ne traktorininkas, ne – kosmonautas, ne – aktorius, o – bitininkas…

… Rimvydo bityne parduodamos ir bičių šeimelės, bičių paketai, medus, vaškas, vaško plokštelės, bičių duonelė, pikis( propolis). Pagal užsakymus ruošiamos bičių produktų stilizuotos dovanos.

Turint omeny, kad bičių motinėles narvelyje palankiomis sąlygomis galima laikyti iki 5 dienų, Rimvydas užsakovui Lietuvoje siuntą pristato per keletą valandų arba per dieną. Siunčia visoje Lietuvoje per Omniva paštomatus, per autobusų siuntų tarnybą arba galima atsiimti pas šeimininką bityne Garliavoje.

…Filmuotoje vaizdo medžiagoje Rimvydas apie viską papasakojo plačiau…

Valentinas Juraitis

 

Rimvydo Grigaliūno veislyne auginama per 1000 įvairių rūšių (F1) bičių motinėlių.