Ramunė ir Laurynas Cibai: Klientui būtina pasiūlyti bityno produktų įvairovę

Bitininkai Laurynas ir Ramunė Cibai

Sostinės Lazdynų rajone šalia ,,Iki ” parduotuvės  įsikūrusiame turgelyje Ramunė ir jos sūnus Laurynas Cibai prekiauja medumi ir medaus produktais. Toks betarpiškas  šių bitininkų susitikimas su pirkėjais įvyksta kiekvieną trečiadienį. Kiekvieną trečiadienį  – jau 13 metų. Todėl  jau galima kalbėti apie Cibų sukauptą patirtį, apie miestiečių, pirmiausia Lazdynų rajono  pirkėjų poreikius, jų supratimą apie medų, sveiką gyvenseną.

Ramunės Cibienės nuomone, Lietuvoje pirkėjas  vis dar stokoja informacijos apie medaus kilmę. Net ik apie  medų, bet ir kitus  bityne surenkamus produktus:  bičių pikį, duonelę, žiedadulkes, bičių nuodus.

Susitikdami su pirkėjais  Lazdynuose šie bitininkai tolydžio užsiima  ir švietėjiška veikla. Parduodami medų, jie pasakoja klientui, koks jis  iš kur ir kada surinktas. Augina savo klientą, plečia pirkėjų ratą, kitas vertus pirkėjas tampa reiklesnis, sumanesnis, bet ir ištikimesnis.

Ant  prekystalio išrikiuoti  stiklainiai skiriasi pagal  medaus spalvą.

Štai vasaros rugiagėlių medus, skleidžiantis ypatingą kvapą.

Vasarai įsibėgėjus  aviliai vežami į pamiškę, kur surenkamas  šviesus liepų ir aviečių medus.

Svarbu pirkėjui pateikti bitino produktų įvairovę

Bitėms aplankius  nenušienautas pievas, surenkamas  savitas pievų poliflorinis, daugiažiedis medus. Ir visą šią įvairovę bitininkai stengiasi  pateikti  atskiruose indeliuose, pažymėtuose skirtingomis etiketėmis.

Lietuvoje dideliais pramoniniais  kiekiais surenkama rapsų medaus, vieniems jis pernelyg šviesus, neryškaus skonio. Kiti sako , koks švelnus, tarsi šilkinis. Ramunė ir Laurynas visuomet turi ant savojo  prekystalio  ir rapsų, ir grikių medaus.

Patirtis parodė, štai kodėl taip svarbu  bityne surinktą medų nesipilti į  bendrą  statinę, o  išskaidyti pagal  unikalias, išskirtines medaus savybes. Šių bitininkų nuomone – tai  turėtų  būti nedidelių ir  vidutinių Lietuvos bitynų  veiklos  strategija ir taktika.

Lietuvos bitininkų sąjungos speciali  komisija 2016 metais  Ramunę Cibienę išrinko  ,,Bičių karaliene”. Tai  daug kriterijų ir aukštų reikalavimus keliantis garbingas įvertinimas. Taip pat  ji, būdama  diplomuota, profesionalia bitininke,  keletą metų  buvo išvykusi uždarbiauti į Norvegijos bityną, turėjo galimybę susipažinti su Skandinavijos tradicijomis. Norvegams  pasitikėjimo teikia kooperatiniais pagrindais veikiantis ,,Medaus centras”. Jis pagal iš anksto paskelbtas kainas superka medų, jį fasuoja, klijuoja vienodas etiketes, kuriose būtinai pažymima, iš kurios vietovės  medus surinktas, kas bityno savininkas. ,,Medaus centro” specialistai vizituoja bitynus, stebi, kaip dirba motinėlės, ką veikia tranai, kokia bityno aplinka. Apie tokius vizitus bitininkas dažniausiai sužino tik gavę  tyrimų rezultatus. Beje, apie pastebėtas bičių ligas bitininkas privalo pranešti ,,Medaus centrui”, tuomet  šio specialistai imasi priemonių.

Lankydamiesi Norvegijos prekybos centruose patys norvegai renkasi savo šalies produkciją, nors ji ir brangesnė.

Lietuvoje taip pat  yra  įdėta daug pastangų išryškinti ir populiarinti  lietuviško kokybiško medaus prekinį ženklą. Tačiau  pažengta ne tiek toli, kiek norėtūsi.

Vienas iš svarbių rodiklių žengiant šiuo keliu medaus kokybės tikrinimas sertifikuotoje laboratorijoje. Ir jei medus  atitinka  jam keliamus reikalavimus, Lietuvoje  išduodamas specialus ,,Kokybės ženklas”. Šis ženklas ypač svarbus nedidelių  ir vidurinių bitynų savininkams, kurie medų realizuoja mažmenos tinkle,  parduoda betarpiškai  medaus skanautojams. Juk geriausias medaus tikrumo  ir kokybės  patvirtinimas yra pats bičiulis – bitininkas. Patikimiausia, kai jis pats gali paaiškinti iš kokių augalų surinkta medus, kaip tą darbą atliko bitės.

Ne veltui sakoma, nelengva klientą  surasti, bet  dar sunkiau jį išsaugoti ilgą laiką.

Ramunė ir Laurynas sostinės rinkai dar pateikia ir bičių duolelę bei pikį. Jie pirkėjams aiškina parengti pikio tirpalą, kuo duonelė skiriasi nuo žiedadulkių. Ir pataria naudingiau ir efektyviau vartoti bičių duonelę, nes tai  tos pačios žiedadulkės, tik bitės  jas jau sufermentavo. O viskas, kas yra fermentuota, rauginta, mūsų organizmas lengviau ir greičiau įsisavina.

Žiedadulkės

Bičių duonelė. Naudingiau ir efektyviau vartoti bičių duonelę, nes tai  tos pačios žiedadulkės, tik bitės  jas jau sufermentavo. 

 Apie savo patirtis šviečiant pirkėjus ir parduodant medų Ramunė ir Laurynas pasidalijo mintims  vaizdo interviu

Publikaciją parengė VšĮ ,,Žemės trauka”, V. Juraitis.