PIKIS ( PROPOLIS): RINKIMAS NAUJOVIŠKAI IR ĮPRASTUOJU BŪDU

   Algirdas Žiūkas (Apiproduktai) teigia, kad pikio rinkimą Lietuvoje seną ir gerą mūsų bitininkų tradiciją  būtina ir toliau puoselėti.

    Nevalia, kad toks vertingas produktas farmacijos pramonei ir žmogaus sveikatai nebūtų kruopščiai surinktas ir prarastas.

Bičių sukurtas pikis (propolis-miesto gynyba– graik.) – tai natūralių, biologiškai aktyvių medžiagų, kurias nuo įvairių medžių, krūmų,  surenka bitės, kompleksas. Bitės renka dervas, išsiskiriančias iš tam tikrų medžių lapų pumpurų bei žievės ir šią dervą sumaišo su trupučiu vaško, medaus ir pačių bičių pagamintų fermentų.Ją bitės betarpiškai surenka nuo beržų, drebulių, tuopų, kaštonų, eglių, pušų ir kai kurių krūmų Gauta lipni, dervinga medžiaga – propolis yra labai bioaktyvi ir pasižymi reikšmingomis antimikrobinėmis, antioksidacinėmis,  ir priešuždegiminėmis savybėmis. Tai vienas stipriausių natūralių antibiotikų, turintis platų antimikrobinio, antibakterinio, antivirusinio,  poveikio spektrą.  Bitės naudoja propolį kaip savo šeimos  imuninės sistemos dalį, propoliu padengdamos visą avilio vidų, ar jo dalis, įskaitant korių akutes, kuriose motinėlė deda kiaušinius, bei prie įėjimo į avilį, kad visos ateinančios ir išeinančios bitės pereitų per apsauginį  propolio „durų kilimėlį“.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra Apiproduktai-17x7cm-print-1-1-1024x456.jpg

Žodžio kilmė

Ne veltui  „propolis“ kilęs iš graikų kalbos ir reiškia „miesto gynyba“.  Propoliu bitės taip pat „užplombuoja“ visus avilio įtrūkimus ir nepageidaujamas angas. Bičių propolis – pikis nepraleidžia vandens ir oro sukurdamas avilyje išskirtinį aromatą ir sterilumą, dezinfekuojančią aplinką,   Ši sakinga medžiaga gali būti nuo gelsvos iki tamsiai rudos spalvos, priklausomai nuo jo amžiaus – jam senstant jo spalva tamsėja.

Propolis pasižymi unikalia sudėtimi, dėl kurios jam prilygti negali nė vienas iš jau žinomų natūralių gamtos sukurtų produktų ar cheminėse laboratorijose susintetintų substancijų. Sveikatos specialistai skaičiuoja, kad propolyje iš viso yra daugiau nei 300 biologiškai aktyvių ingridientų.

Tad tai yra labai vertingas natūralus produktas turintis platų naudojimo spektrą apimantį farmaciją, žmonių sveikatinimą per maisto papildus, kosmetiką, veterinarinius preparatus. Bitininkas rinkdamas bičių pikį pagamina labai svarbią žaliavą naudojamą įvairių preparatų gamybai, kurie tarnauja žmonėms stiprinat sveikatą, imunitetą, gydant ligas, gerinant asmeninę higieną. Tuo pačiu išvalo visus avilio rėmelius, bei jo dalis ir sieneles, taip sukurdamas pridėtinę vertę sau ir tiekia naudingą žaliavą produktų iš propolio gamintojams.

Bitės intensyviai gamina pikį gegužės-birželio mėn., kai,sprogstant pumpurams, gausu dervų, fenolinių medžiagų. Vasaros pabaigoje, ruošdamos avilį žiemai, vėl stipriai pikiuoja ir naudoja pikį kaip statybinę medžiagą avilio sandarumui padidinti. Šie laikotarpiai labiausiai tinkami pikio rinkimui. Yra keletas būdų jo rinkimui:

1.Sena tradicija. Nuskutant pikį  nuo avilio detalių paviršių. Žiemą ir pavasarį

Pirmasis ir labiausiai paplitęs Lietuvoje, kai bitininkai nuskuta pikį nuo avilio rėmelių,diafragmų, sienų ir didžia dalimi nuo lubelių, bei kitų medinių avilio dalių. Dažniausiai skutamas žiemos – pavasario laikotarpiu kai ruošiamasi naujam sezonui. Šio būdo trūkumas kad į pikį patenka nemaža dalis vaško ir medienos medžiagos, kurią po to reikia papildomai valyti, atskiriant nuo pikio kad gauti pakankamai švarią atitinkančią standartą žaliavą. Tai kruopštus, imlus laiko sąnaudoms būdas. Skutimo metu būtina naudoti dvi talpas atskirai pikio ir vaško atskyrimui. Taip surenkama žaliava yra grynesnė, galutiniame valyme reikalauja mažiau darbo ir laiko. Šis valymas gali būti atliekamas sietų pagalba, sukamuoju ovaliniu judesiu. Lengvoji frakcija iškyla į paviršių ir lengvai nuimama,  pikis kaip sunkesnė pasilieka apačioje, bei dalis jo smulkesnės frakcijos išbyra per tinklą. Akučių dydis 4-2 mm. Gali būti panaudoti du skirtingų dydžių sietai, pradžioje stambesniu gale smulkesniu. Išsijotas pikis vėliau dar perrenkamas papylus plonu sluoksniu ant švaraus stalo pincetu arba pirštais prie stiprios stalinės lempos šviesos. Šis būdas leidžia pagaminti pakankamai švarų, standartą atitinkantį pikį, trūkumas yra   tai, kad pareikalauja daugiau darbo it laiko. Vidutiniškai surenkama iki 100g iš šeimos.

  1. Kaskart atidarinėjant avilį

Antrasis mažiau paplitęs, naudojamas vyresnės kartos bitininkų kurie renka pikį bitininkavimo sezono metu, kaskart atidarant, nuimant avilio dangtį. Pikis surenkamas nuo meduvinių rėmelių, tarpelių tarp jų ir kitų medinių detalių. Šiuo metu jis būna labai šviežias, takus, nuimamas kaltu, talpinamas į plastikines dėžutes, vėliau sukietėjus medžiagai išimamas. Šiuo būdu surinktas produktas būna labai švarus ir grynas faktiškai be akimi matomos vaško priemaišos ir kitų mechaninių priemaišų.Būdo trūkumas imlumas papildomam darbui kiekvieną kartą apžiūrint tvarkant bites, tačiau pliusas tas kad taip galima surinkti ženkliai didesnį kiekį ir aukštesnės kokybės pikio. Galima surinkti iki 200g žaliavos iš šeimos.

3.Našiau su pikio rinktuvais  

Trečiasis ir pats pažangiausias būdas rinkti pikį su pikio rinktuvais, dar kitaip vadinamais tinkleliais. Jis reikalauja mažiausiai laiko ir darbo sąnaudų ir tuo pačiu suteikia galimybę surinkti iki 200g žaliavos per sezoną iš šeimos. Yra keletas rinktuvų tipų, pagamintų iš skirtingų medžiagų. Pagrinde naudojami tinkleliai pagaminti iš nerūdijančio plieno vielos, specialaus plastikinio kaprono ir plastiko. Jų akučių dydis būna 2,5 – 3,5 mm bet ne didesnis.  Taip pat naudojamos mažiau populiarios plastikinės grotelės, turinčios siaurus ilgus pleišto formos plyšius 2,5 x 20 mm. Kai bitės rinktuvą užpikiuoja dedamas į šaldytuvo šaldiklį, pikis sukietėja, tampa trapus ir tinklelį lankstant lengvai nutrupėja. Gaunamas taip pat švarus, turintis savo sudėtyje mažai vaško propolis. Rinktuvas dedamas ant meduvės rėmelių viršaus paliekant nedidelį iki 5mm tarpelį bitėms prieiti, užpikiuoti tinklelį. Svarbu iš viršaus rinktuvą uždengti 200 µ storio  polietileno plėvele, prieš uždedant avilio kamšą. Taip pat svarbu avilyje sudaryti skersvėjo efektą kad bitės turėtų poreikį sandarinti t.y. pikiuoti. Rinktuvo padėtis avilyje nuolat keičiama, arba apverčiamas kita puse jeigu jo dydis atitinka korpuso dydį. Dadaniniame avilyje dėl mažesnių rinktuvo matmenų yra dagiau vietos keisti jo padėtį taip priverčiant bites labiau pikiuoti. Rinktuvą slankioti, vartyti reikia kiekvieną kartą einant prie avilio. Taip rinktuvas yra geriau užpikiuojamas. Šis būdas reikalauja individualios bitininko patirties pritaikant rinktuvą prie savo turimo avilio tipo, bičių veislės ir bitininkavimo specifikos pritaikant prie savo asmeninių poreikių. Paprastai geras rezultatas ateina po antro sezono. Rezultatas taip pat priklauso kokioje vietovėje stovi bitės, visuomet bitės geriau pikiuoja miške, šalia miško, krūmuotoje vietovėje, natūralios gamtos aplinkoje. Tokio tipo rinktuvais be didesnio papildomo darbo surenkamas itin švarus pikis.UAB „APIPRODUKTAI“ siūlomi pikio rinktuvai yra skirti 10 rėmiams daugiaaukščiams korpusiniams aviliams. Tačiau labai gerai tinka ir dadaniniams. Būdas nereikalauja daug darbo ir laiko sąnaudų tuo pačiu gaunant aukštos kokybės produktą. Investicijos rinktuvams sąlyginai yra nedidelės nes jie tinkamai naudojant tarnauja minimum keletui metų.

Reziumuojant reikia pasakyti, kad pikio rinkimas Lietuvoje yra sena ir gera mūsų bitininkų tradicija.

Bičių pikis labai naudingas žmonėms, kaip pagrindinė žaliava natūralių Propolio preparatų gamyboje, o taip pat sveikatinimo, higienos produktų gamyboje, bei didele dalimi farmacijos preparatų gamyboje.   Bitininkui ekonomiškai rinkti pikį taip pat verta kaip avilio išvalymo priemonę ir papildomų pajamų gavimą šaltinį. Mūsų įmonė pastaraisiais  metais pikio supirkimo kainas padidino.

  • Nuo rėmelių surinktas pikis kainuoja 50 €/kg
  • Sezono metu surinktas iš lizdo grynas pikis 55 €/kg
  • Surinktas iš rinktuvų pikis 55 €/kg
  • Superkame neribotais kiekiais nepriklausomai nuo sezono, ištisus metus.

Algirdas Žiūkas

UAB ,,Apiproduktai”

direktorius