Medkopio šventė Stripeikiuose per Žolinę

Bitininkystės muziejus įkūrėjo B. Kazlo sumanymas skulptūromis ir erdviniais objektais etnokultūrinėje plotmėje pristatyti bičių ir bitininkystės pasaulį yra unikalus ne tik Utenos regione, bet ir pasauliniame kontekste. Tradicija Bitininkystės muziejuje Ignalinos rajone, Stripeikių kaime švęsti medkopio pabaigą rugpjūčio15 d, per Žolinę gyvuoja ne vieną dešimtmetį ir yra seniausia etniniu paveldu, tradicine kultūra paremta šventė Ignalinos krašte, kuri pritraukia daugybę lankytojų.

Šventės metu atsiveria galimybė sukauptą bitininkystės muziejinį paveldą panaudoti vietos kultūriniam identitetui išryškinti. Šventės metu praplečiant muziejaus vykdomų veiklų įvairovę per kūrybinių raiškų gausą yra pritraukiami kultūrinio turizmo entuziastai. Bitininkystės etnokultūrai ir paveldui propaguoti pasirinktos įvairios kultūros edukacijos formos- pristatomos atskiruose kiemuose 4 hektarų teritorijoje:

Mitologinių patirčių perdavimas su „Čiulbutės” etnografiniu ansambliu- bičių dievybių pagerbimo apeigos, jų palabinimas sutartinėmis, šiųmečio medaus ragavimas laužiant gabalėlį iš bendro duonos kepalo bičiulystei sutvirtinti.

Kūrybinių dirbtuvių ir senųjų amatų gaivinimo programa – įgyvendinama bitininkyste kiemų/stendų įrengimu (9 kiemai- senovinio midaus virimas, šiaudinio avilio pynimas ir kt) Amatų programas vedė tautodailininkai, sertifikuoti amatininkai, meno kūrėjai, kurie įtraukiai demonstravo su bitininkavimu susijusius amatus. Kūrybinių dirbtuvių edukacijos buvo išskirtinės savo tematika, raiškos formomis, bei profesionaliais edukatoriais, kurie padejo įtaigiau atskleisti bitininkystės pasaulį-nutiesdami tiltą tarp praeities ir dabarties bei užtikrino jaunosios kartos įsitraukimą (8 kiemai-vabzdžių viešbutukų darymas; avilių tapymas ir kt).

Mokslinių patirčių perdavimas: mokslinių tyrimų ir ekspedicinės medžiagos bitininkystės tema pristatymas, filmo aptarimas. Gamtos tyrimų centro dr. L.Čereškienė dalinosi žiniomis apie atliktą tyrimą Lietuvos teritorijoje, kuris padėjo rasti „lietuviška” bitę, kuri laikyta išnykusia. Medkopio šventėje, amatų kiemuose svečiavosi garbūs svečiai „Kauno karo istorijos klubas” atstovai. Jie pristatė senovės baltų genčių ir Teutonų ordino ginkluotę, šarvus, pasakojo apie karybos ypatumus ir taktiką, norintys galėjo gyvai išbandyti šarvus ir ginklus, „kiečiausias” dambrelininkas Egidijaus Darulis su edukacija ”Atrask dambrelį, gerąja patirtimi dalinosi Egidijus Virbašius muzikos akademijos liaudies instrumentų meistras. Jis atskleidė ragų ir kitų instrumentų melodingumo ir amato galimybes, buvo ir visų labai pamėgta edukacinė veikla – avilių tapymo kūrybinės dirbtuvės su tapytoja Nijole Trinkūniene.

”Vizualiųjų menų patirčių perdavimas: gamtinė fotosesija „Austėjų dūzgės 2020″ ” Mergaičių nešiojančių bičių globėjos deivės Austėjos vardą fotosesija pasirinkta, kaip viena populiariausių šiandieninė kultūrinės edukacijos raiškos formų, kuri leido į paveldo pažinimą įsitraukti daugiau įvairaus amžiaus žmonių ir sukūrė ilgalaikius santykius su etnokultūra.

Fotomenininkas A.Sinkevičius subūrė Austėjas performansui: Austėjų įšventinimo į bičių „ambasadores” ritualo ir gamtinės fotosesijos medžiaga, sukurta renginio metu, bus patalpinta muziejaus terminaluose ir YouTube kanale. Medaus ir tautinio paveldo produktų pristatymas organizuojant medaus ir tautinio kulinarinio paveldo produktų kermošių.

Muzikinių patirčių perdavimas: skirtingų stilių, bet etnokultūrinę tradiciją
išlaikanti muzikinė programa kvietė pajausti etnokultūrinę visumos darną per muziką. I. Norkutės ir folklorinio ansamblio „Čiulbutė” muzikinė programa.

Tradicinė šventė turi didelę reikšmę Utenos regiono gyventojams, nes paminėti medkopį susirenka ne tik aplink gyvenantys, bet ir iš šio krašto kilę, bei po Lietuvą ir pasaulį išsibarstę kraštiečiai ir visi bitininkyste besidomintys Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojai. Viena gausiausių lankytojų grupių- šeimos su vaikais, o būtent šeimoje nuo seno buvo perduodamos entokultūrinės tradicijos iš kartos į kartą. Gausi ir Lietuvos bitininkų bendruomenė, nes šventės metu yra dalinamasi glaudžiai su etnine tradicija susijusio amato-bitininkavimo- patirtimi, naujovėmis. Šventė išpopuliarėjo už Lietuvos ribų, nes šventės svečiai- užsienio šalių ambasadoriai ir į šventę atvykstantys užsienio šalių turistai.

Pagrindinė šventės žinia-kad mūsų vaikai ir vaikaičiai patirtų susitelkimą, tradicijų ir vertybių puoselėjimą ir išsaugojimą per mūsų visų bendrystę ir autentišką santykį su etnokultūra.

Danutė Indrašienė

Senovinės bitininkystės Stripeikiuose muziejus

Ignalinos r.

Medkopio šventės metu.

Nijolės Trinkūnienės ir muziejaus fondo nuotraukos.

861299560 Danutė Indrašienė