Kultūriniai medingieji augalai Lietuvoje

Dr. Justinas Kretavičius.

Lietuvos respublikos teritorija yra tokioje zonoje, kur dar gali augti pakankamai gerai kviečiai ir kitos grūdinės kultūros. Ši zona driekiasi iki pietinės Latvijos dalies. Taigi einant į šiaurę, augalų įvairovė mažėja, ypač medingųjų augalų, kurie skiria nektarą. Lietuvos respublikos teritorijoje medingųjų augalų įvairovė yra skurdoka, todėl ir medaus, kaip bebūtų gaila, neįmanoma surinkti ypač monoflorinio, būdingo kuriam nors vienam augalui. Mūsų valstybės teritorijoje vyrauja spygliuočiai ir lapuočiai miškai, priklausomai nuo dirvožemio derlingumo ir geografijos. Nektaro požiūriu palankiausiai bitininkauti tose vietovėse, kur būna šilčiau, ankstyvesnis pavasaris ir derlingas dirvožemis. Egzistuoja taip vadinamosios fenologinės zonos. Dirvozemio derlingumo žemėlapis pateikiamas 1 pav.


1 Pav. Dirvožemio deringumas Lietuvoje. Tamsesnės spalvos intensyvumas atitinka derlingesnį dirvožemį.

Žemdirbystė labiausiai išvystyta kur yra derlingas dirvožemis. Šiuose dirvožemiuose daugiausiai auginama ir bitėms vertingi medingi augalai. Skurdesniuse dirvožemiuose daugiausiai auginama grikiai.

Šiame straipsnejyje pateikiami duomenys apie Lietuvoje auginamus kultūrinius medingus augalus ir galimą jų potencialą.

Sąlyginai medingus kultūrinius augalus pagal žydėjimo laikotarpį galima suskirstyti į pavasarį žydinčius augalus ir sudarančius pavasarinį meduneš ir vasarą žydinčius augalus kurie sudaro vasarinį medunešį.

Pagrindiniai pavasarį žydintys augalai šie: kmynai, žieminiai rapsai, vaiskrūmiai, vaismedžiai, kultūrinės avietės. 2015 m vaiskrūmių ir vaismedžių įskaitant avietes buvo auginama apie 10 000 ha, kmynų kiek mažiau nei 10 000 ha, o žieminių rapsų virš 120 000 ha. Taigi aiškiai matyti, kad iš Lietuvoje auginamų kultūrų lyderio pozicijas užima rapsas 2 pav ir 3 pav.

2 Pav. Žieminis rapsas užima apie 80 proc visų pavasarį žydinčių kultūrų.

3 Pav. Rapsų auginimas 2004 – 2015 metų laikotarpiu.

Be to iš 3 Pav matyti, kad žieminio rapso auginimas pastaraisiais metais daugėja, o vasarinio mažėja. Tai labiausiai lemia, kad vasarinį rapsą puola vis daugiau kenkėjų ir buvo uždrausta beicuoti vasarinių rapsų sėklas neonikotinoidais.

Žieminis rapsas pasižymi tuo, kad idealiai tinka bitėms pavasarį, didelis jo nektaringumas, siekiantis apie 120 kg/ha, nektaringumą ir žiedadulkių produkciją mažai įtakoja meteorologiniai veiksniai, kol kas oficialiai nėra patvirtinta veislių, kurios neskiria nektaro. Bitės apdulkindamos šį rapsą, sėklų derlių padidina apie 20 proc. Žiedas išskiria apie 2,0 μl nektaro. Nektare vyrauja gliukozė. Hektarui pasėlio skiriama 1 bičių šeima.

Kmynai 2015 sudarė beveik 6000 ha ploto (4 pav). Jų savybės: Žydi apie 1 mėn nuo gegužės vidurio iki birželio vidurio. Augalas turi daug žiedynų. Atskiri jo žiedynai žydi iki 5 – 7 d. Nektaro 10 žiedelių išskiria apie 0,5 – 3,0 μl. Nektaringumas siekia 62,0 – 160 kg/ha, o cukringumas labai didelis – apie 70 proc. Nektarą daugiausiai produkuoja 4-12 žydėjimo dienomis. Nektaro cukrų sudėtis lemia, kad medus ilgai nesikristalizuoja, tamsus. Gliukozės yra 30 proc, fruktozės 60 – 70 proc, sacharozės 3 – 13 proc.

Sodai ir vaiskrūmiai. Jų auginama tik apie 10 000 ha. Daugelio nektaringumas siekia tik 1-40 kg/ha. Dažnai Lietuvoje nukenčia nuo šalnų, todėl praktinė nauda bitėms nėra didelė. Naudingiausia avietė.

Vasarą žydintys augalai. Labiausiai ir daugiausiai auginamos šios kultūros: grikiai, vasariniai rapsai, pašarinės pupos, soja, liucerna, dobilai, esparcetai, barkūnai, vaistažolės.

4 Pav. kmynų žiedynai.

Pastaruoju metu pagrindinės vasarą žydinčios ir bitėms naudingos kultūros yra pašarinės pupos, grikiai, vasariniai rapsai. Jų auginimo dinamika pateikta 5 pav. 2016 m grikių augimas dar labiau padidėjo ir viršijo 40 000 ha, o vasarinių rapsų sumažėjo beveik iki 30 000 ha. Taigi pirmą kartą per daugelį metų Lietuvoje grikių (6 pav) auginama daugiau negu vasarinių rapsų. Grikių šios savybės: žydi birželio – liepos mėn, dažnai auginama ekologiškai, nenaudojama insekticidų ir kitų augalų apsaugos priemonių. Pagrindinis nektaro išskyrimo pikas apie 10 val ryto. 1 žiedelis išskiria apie 0,15 μl nektaro. Cukringumas apie 35 proc – palankus bitėms. Vyrauja fruktozę 50 -75 proc. Visos cukrų sudėties. Nektaro išskiria apie 100 kg/ha. Derlių bitės padidina apie 50 proc. Turi atviras nektarines, todėl iki 12 val nektaro nebelieka. Dalis jo išdžiūna, kitą dalį surenka kiti apdulkintojai. Kadangi laukai nepurškiami, vyksta didžiulė konkurencija dėl nektaro tarp bičių ir kamanių, laukinių bičių, žiedmusių. Pagal auginamą plotą ir derlių Lietuva užima 10 – tą vietą pasaulyje. Medaus galimas teorinis potencialas iki 1000 tonų per metus. 2 hektarams grikio pasėlio skiriama 1 bičių šeima.

Vasarinis rapsas išskiria 2 kartus mažiau nektaro už žieminį rapsą. Žydi birželio – liepos mėnesiais. Išskiria 2 kartus mažiau nektaro už žieminį rapsą. Labiau „kaprizingas“ bitėms už žieminį rapsą. Auginamas tik šiauriniuse Pasaulio regionuose. Yra nenektaringų veislių tokių kaip Mirakel, Zapak. Nektaringos veislės Savan, Sylvia, Celcius, Titan, Kazimir, Tera, Sherpa, Avatar, Genie, Lirajet, Express, Mendel, Dimension.

Sparčiai mažėja jo plotai Lietuvoje, nes vis daugiau sėjama žymiai produktyvesni Ž. Rapsai. Daug veislių sukurta genetiškai modifikuotų Kanados selekcininkų. Labiau puola įvairūs kenkėjai, nes žydi vidurvasaryje. Žydi iki 3 sav. Niekas neatlieka tyrimų apie nektaringumą.

5 pav. Pagrindiniai vasarą žydintys augalai.

Pašarinės pupos pastaruoju metu ypač pradėjo plisti (5 pav) ir 2016 m jų plotas siekė virš 60 000 ir per 10 metų auginamas plotas padidėjo 20 kartų. Šis plotas viršija tiek grikius tiek rapsus. Ant augalo mažai žiedų, bet neįnoringas meteorologiniams faktoriams. Nektaro 1 žiedas išskiria 1,10 – 1,2 µl, kurio cukringumas 35-42%. Cukrų sudėtis: Sacharozė 56%, Fruktozė 30%, Gliukozė 14 %. Žiedų vamzdeliai ilgi ir nepalankūs, todėl geriausiai nektarą paima Kaukazo bitės. Žiedus ir jų vamzdelių šonus prakanda kamanės. Bitės iš neprakastų žiedų paima tik 50 % nektaro, kitas lieka žiede, nes nepasiekia jo dėl trumpo straublelio. 1 ha išskiria apie 30 kg nektaro. Atsižvelgiant į nepalankias aplinkybes, 1 bičių šeimai reikia skirti apie 5 ha pupų plantacijos. Pupos purškiamos insekticidais nuo amarų, todėl bites reikia saugoti, kad nepakektų jie.

6 pav. Grikiai

Mažiau paplitusios vasarą žydinčios kultūros ir jų auginimas 7 pav.

Dobilai ir liucernos auginamos žaliajai masei, todėl praktinės reikšmės šiuo metu mažai turi.

Sojos – nauja kultūra.

  • Lietuvoje po truputį plintanti kultūra
  • Vabzdžių apdulkinimas įtakoja 10 proc.
  • Žiedelis žydi tik 1 d. išskiria nektaro 0,10 µl.
  • Nektaras išskiriamas 9:00 – 12:00 val.
  • Cukringumas 30 – 80 proc, 1 ha – 150 kg nekt.
  • Temperatūros efektas minimalus, bet žemiau 20 °C nektaro neprodukuoja
  • Fruktozės: Gliukozės: Sacharozės santykis 1,2:1,0:1,5

7 pav. mažiau auginamos medingųjų augalų kultūros.