Portalo redakciją www.bitynai.lt nuolat papildo nauji leidiniai, kurie suteikia galimybę daugiau sužinoti ir informacija pasidalinti su skaitytojais.
Pastaruoju metų vis daugiau vertingų leidinių gauname iš Europos Sąjungos leidėjų, anglų ir vokiečių kalbomis. Palaipsniui jie papildo ir praturtina Lietuvos prieškarinį bitininkystės paveldą ir gausią sovietmečio laikotarpio knygų leidybą.
Periodika, žurnalai
Žurnalas ,, Lietuvos bitininkas“ leidžiamas nuo 1991 m.
Leidžia viena didžiausių šalies organizacijų – Lietuvos bitininkų sąjunga. Šis leidinys nesieja savęs su tuo pačiu pavadinimu kunigo J. Ambraziejaus 1915m. leistu žurnalu.Per daugiau nei 30 veiklos metų, leidinio redaktoriais buvo J. Dmukauskas, J.Pekarskis, G. Plytnikienė, V. Juraitis, G.Plytnikienė. Leidinyje sukaupta gausi informacija apie šalies bitininkus, pateikiama daug publikacijų mokslo, praktikos klausimais, apie bičių produktus.
Amerikiečių žurnalas ,,Bee Culture”
Žurnalas „Bee Culture” – tai Amoso Iveso Rooto kompanijos leidinys, leidžiamas JAV.
Jau 150 metų Root vardas yra bitininkystės, medaus, gryno bičių vaško ir aukščiausios kokybės žvakių sinonimas. Kai kurie „Root“ vadina „pirmąja Amerikos bitininkystės šeima“.
Root kompanija daugelį metų leidžia mėnesinį žurnalą „Bee Culture“.
Bitynai.lt redakcijoje yra kelerių metų komplektai.
THE AMERICAN BEE JOURNAL ( angl. Amerikos bitininkystės žurnalas) kas mėnesį leidžiamas 116 psl. apimtimi, Hamiltone, Ilinojaus valstijoje JAV.
„American Bee Journal“ 1861 m. įsteigė Samuelis Wagneris ir nuo to laiko buvo leidžiamas nuolat, išskyrus trumpą pilietinio karo laikotarpį. Tai seniausias bitininkystės periodinis leidiniu anglų kalba . Leidėjai „Dadant and Sons“ platina visame pasaulyje. Publikuojam straipsnių mėgėjams ir komerciniams bitininkams, prekybininkams, medaus pakuotojų, motinėlių augintojams, ir entomologų. Kaip ir dažname amerikietiškame žurnale gausu reklamos, bet yra ir straipsnių apie istoriją, bitininkų patirtis.
Žurnalas ,,Bees for development Journal” (angl. ,,Žurnalas binininkystės plėtrai”)
Didžiojoje Britanijoje leidžiamas žurnalas skirtas pagelbėti, plėtoti ir tobulinti bičių ūkį besivystančiose šalyse Afrikoje ir kituose žemynuose.
Čia galima surasti įdomios informacijos kaip bitininkaujama Ugandoje, Ganoje, Bolivijoje, Mongolijoje. Pateikiama nemažai statistikos, supažindinama su senoviniais bitininkavimo būdais. Tarp jų ir su Azerbaidžano kelmine bitininkyste.Turint omeny, kad medunešio laikotarpis šiltuose kraštuose siekia iki 12 mėnesių, ne taip, kaip Lietuvoje, 2, 5 mėn., tai ir bitininkavimo sąlygos yra kitokios.
Latvių žurnalas „Biškopis“
Žurnalo „Biškopis“ ( latv. Bitininkas) leidėjai Latvijos bitininkų asociacija (LBB) – profesionalių bitininkų organizacija, vienijanti tiek profesionalus, tiek pradedančiuosius ir mėgėjus. Asociacija įkurta 1994 m.
Redakcinė kolegija: Juris Šteiselis, Rita Kalnina, Rita Bartuševica ir kiti pasiskirsto įvairus darbus ir per metus išleidžia penkis žurnalo numerius.
Straipsnių antraštės: „Medaus analizės rezultatai“, „Zonų be GMO įkūrimas Latvijoje“, „Apimondia kongresas“, „Bitininkai gamins ir parduos alkoholį“, „Bitininkai atidaro parduotuves Santa Bilinskoje, Nadinoje Laukmanėje“, „Maitinimas pavasarį“ ir kiti byloja aktyvią ir įvairiapusišką kaimynų latvių veiklą.
Estų žurnalas „Mesinik“
Estų žurnalo „Mesinik“ (est. Bitininkas) leidėjai Estijos Bitininkų asociacija, redaktorė Krista Kivisalu. Leidinys išeina 600 egz. tiražu. Žurnale nemažai straipsnių yra paskelbęs Estijos bitininkų asociacijos pirmininkas Aleksanderis Kilkas/Aleksander Kilk/, tarp jų ir išsamų fotoreportažą apie Lietuvos bitininkus.
Šiek tiek statistikos. Pernai paramos kreipėsi rekordinis skaičius – 1957 estų bitininkų, kurie prižiūri 38 082 bičių šeimas. Paskelbtame žemėlapyje matyti, kad bitynai išsidėstę tolygiai visoje respublikos teritorijoje.
Bitininkaujama netik kontinente, bet ir Saarema (3383 bičių šeimos) ir Hiiuma (705 bičių šeimos) salose Baltijos jūroje.
Pastebėsime, kad mūsiškiai lietuvių bitininkai neretai skundžiasi, kaip jiems sunku sumokėti 5-10 eurų nario mokestį, keblu tą mokestį surinkti. O štai, pavyzdžiui, Estijos Bitininkų asociacijos, kuri jungia 650 narių, metinis mokestis yra 40 eurų. Už surinktas lėšas iš dalies leidžiamas žurnalas, vykdoma edukacinė veikla.
Kitos – Saaremos bitininkų asociacijos (20 narių) – metinis mokestis sudaro 60 eurų. Tačiau nemaža dalis estų bitininkų nepriklauso organizacijoms ir savo projektų paraiškas teikia savarankiškai.
Baltarusių laikraštis „Naviny pčalerstva“
Kaimynai baltarusiai nuo 2014 m. leidžia laikraštį „Naviny pčalerstva“ ( baltarus. Bitininkystės naujienos), redaktorė Natalija Liaukovič. Leidinys išeina 1000 vnt. tiražu, 6 kartus per metus. Skirtingi straipsniai spausdinami baltarusių ir rusų kalbomis. Savo apimti laikraštis panašus į Baltijos šalių bitininkų žurnaliukus, o tematika gana įvairi. Čia rasi mokslininkų pasisakymus apie žiemojančių bičių fiziologiją, vaško ir vaškuolių kokybę, grynumą ir pakaitalus. Publikuojama mokslininkų ir praktikų diskusija apie efektyvesnę kovą su erkėmis varroa.
Beje, šioje diskusijoje išsamų straipsnį paskelbė ir mūsų LBS prezidentas Sigitas Uselis. Laikraštis nuolat skelbia informaciją apie mūsų krašto bitininkų, Lietuvos bitininkų sąjungos veiklą ir sau keliamus uždavinius.
Daug praktiškų patarimų pateikia patyrę bitininkai.
Žurnalas ,,Včelar”( slovak. ,,Bitininkas”)
Slovakijoje leidžiamas žurnalas ,,Včelar” yra 76 psl. apimties pateikia gausios informacijos apie krašto bitininkystę regionuose, nemažai vietos skiriama pesticidų analizės, apiterapijos klausimams.
Rusų žurnalas „Pčelovodstvo“
Rusų žurnalas „Pčelovodstvo“ (Bitininkystė), einantis nuo 1921 m., sukaupęs solidžią patirtį ir tradicijas. 2022m. pirmajame numeryje straipsniuose šalia kitų temų kalbama apie bičių šeimų valymą nuo erkių biologiniu metodu – išpjaunant traninius perus.
O štai bičių šeimų terminis apdorojimas, teigia autoriai, yra švariausias ir efektyviausias būdas bitėms atsikratyti erkučių, tačiau reikalauja daug pastangų. Terminio apdorojimo šalininkai siūlo, kaip patogiau surinkti bites į kasetes. Vieni jas nupučia kompresoriaus oro srove, kiti siurbia juos į kasetę. Akumuliatoriniai pūstuvai dabar parduodami rinkoje.
„Ilgą laiką vyravo nuomonė, kad negyvos bitės yra šiukšlės, kurias reikia kuo greičiau išmesti. Paaiškėjo, kad tai vertingas mikroelementų ir kitų naudingų medžiagų sandėlis“, – teigia M. Filonovas. Kaip paruošti vaistą- papildą? Kokiais atvejais tai padeda? Atsakymus į šiuos klausimus ir daugybę receptų rasite straipsnyje „Gydymas mirusiomis bitėmis“.
Žinynai, kalendoriai
Salinka V. Bitininkystės kalendorius 2023 metams. Salix alba. Kaunas, 2022 -136 psl.
Bitininkystės istoriko, žurnalisto, leidėjo dr. Vytauto Salinkos, išleidusio daugybę kalendorių, skirtų kiekvieniems metams, leidinys , pasakoja apie tai, kas aktualiausia 2023-aisiais. Bitininkai suras vertingų patarimų, ką būtina atlikti savo bityne kiekvieną mėnesį. Publikuojami straipsniai aktualiomis šiai ūkio šakai temomis.
Juraitis V. Bitininko kalendorius – žinynas 2022 m. Žemės trauka. Vilnius. 2021.-136 psl.
Žurnalisto, bitininko Valentino Juraičio parengtame leidinyje publikuojami patarimai, kokius darbus reikia atlikti bityne kiekvieną mėnesį. Supažindinama su bitininkyste Prancūzijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, JAV, Rusijoje, Ukrainoje. Apžvelgiama APIMONDIA tarptautinės bitininkų draugijų federacijos veikla. Publikuojami pasakojimai apie bitininkus J. Kretavičių, P. Vitkauską, L. Tarakevičių, V.Kondrotą, D. Markevičių, I. Masiulį, G. Dulką, R. Grigaliūną, leidėją- istoriką V. Salinką. Apie mokslininkus A. Gendrolį, J.Balžeką, A. Skirkevičių, V. Kaškonienę, A. Marušką ir jų mintis bei įžvalgas. Leidinyje pateikiami 64 aktualiausi klausimai – atsakymai bitininkystės tema.
Puipa A. Sodininko žinynas. Vilnius. 1989.-240 psl.
Leidinyje gausu patarimų, kaip prižiūrėti sodą, daržą, gėlyną. Informacija apie vaismedžius, kurie lankomi bičių. Soduose stovi ir aviliai. Pristatant ž.ū. plėtojimo asmenybes, daug nusipelniusias mūsų kraštui, pateikiamos ir bitininkystės pradininkų S. Daukanto, J. Kriščiūno biografijos.
Burenin N.L., Kotova G. N. Spravočnik po pčelovodstvu (rus. Bitininkystės žinynas, antrasis papildytas leidimas). Kolos. Moskva . -1984, 286 psl.
Žinyne apie bitininkystę pateikiama susisteminta informacija apie bičių kilmę, rūšis, bitininkavimo principus. Sumaniai derindami švietėjišką ir mokslinį kalbėjimo būdus publikacijų autoriai analizuoja visus bityno veiklos etapus, medunešio ganyklų vertinimus, medaus surinkimo ir jo analizės būdus. Tai knyga, kurią įsisavinęs bitininkas jau gali save vadinti patyrusiu, pažengusiu specialistu.
Knygos / Vadovėlai
Kriščiūnas J. Bitininkystė. Valstybinė politinės ir mokslinės literatūros leidykla. Vilnius. 1961. – 664 psl.
Bitininkystės Lietuvoje pradininko prof. Jono Kriščiūno knyga – vadovėlis apie bitininkystę. Išsamus, populiariai parašytas veikalas pradeda pasakojimą apie bitininkystės praeitį, istoriją, bičių kilmę, rūšis, avilių konstrukcijas, medaus ir kitų produktų surinkimą, apdorojimą. Taip pat daug kitų vertingų patarimų ir pamokymų.
Horn H., Lullmann C. The honey /beekeeper/Analysis/Law/Health ( angl. ,,Medus/ bitininkas/ Analizė/Teisė/Sveikata)
Baden Viurtenbergo žemė. Vokietija. 2022.-348 psl.
Vokietijos žinomų Honenheimo universiteto medaus tyrimo laboratorijos vadovo biologo dr.H. Horn, Bremeno medaus tyrimo instituto chemiko dr. C. Lullmann, moklsinė studija apie medų. Apie medaus kilmę, savybes, cheminę sudėtį ir kita analitinė informacija gausiai iliustruota fotografijomis, schemomis, tyrimų skaičiais grafikuose. Autorių įdėto darbo apimtį ir solidumą patvirtina ir panaudotos literatūros bibliografinis sąrašas, susidedantis iš 596 šaltinių.
Solidi knyga neaprašyta pagal tarptautinius bibliografijos reikalavimus. Nenurodytas tiražas, leidykla, išleidimo vieta.
Tėvas Pečkaitis J. Bitininkas. Eglės leidykla. Klaipėda. 2019.-106 psl.
Lietuvos bitininkystės pradininko vienuolio Jeronimo Pečkaičio vadovėlio pakartotinas leidimas, kurį 1921 m. išleido Jagomasto spaustuvė ,,Lituania” Tilžėje, Aukštoji gatvė, 78.
Šio leidinio pakartotiną išleidimą inicijavo ir užsakė Klaipėdos krašto bitininkų bendruomenė ,,Midutis” siekdama pagerbti Suvalkijos sūnų vienuolį bitininką. J.Pečkaitis ilgiausius ir kūrybingiausius metus praleido Kretingoje, įkūrė Lietuvos bitininkų draugiją . Šis leidinys tai – vienas pirmųjų lietuviškų vadovėlių apie bitininkystę.
Jaruševičius A., Kriščiūnas J., Neniškienį G. Dulkė S., Laurenčikas A., Balžekas J., Nešukaitienė K., Baltuškevičius A. Bitininkystė. Mintis. Vilnius. 1970. – 448 psl.
Tai vadovėlis – mokymo priemonė skirta Žemės ūkio akademijos agronomijos specialybės studentams. Tai išsamus kapitalinis veikalas, aprėpiantis istoriją, bičių sandarą, bityno organizavimą ir įkūrimą bei kitus būtiniausius bičių ūkio reikalus.
Straigis J. Bitininko pradžiamokslis.
Valstybinis leidybos centras. Vilnius. 1993.-184 psl.
Žinomo bitininkystės specialisto pedagogo prof. J. Straigio parašytas vadovėlis pradedantiems bitininkams, pasakojantis nuo ko pradėti bitininkauti, kaip įsigyti bičių, kaip jos gyvena, kuo serga, kokią naudą atneša. Klausimų atsakymų forma nagrinėjamos aktualiausios temos. Pateikiamas terminų žodynėlis.
Lampeitl F. Bičių laikymas. Naujoji Rosma. Vilnius . – 224 psl.
Vokiečių autoriaus Franco Lampeitlo vadovėlis pradedantiesiems. (Vertimas į lietuvių kalbą iš 2012m. leidinio ,,Bienen halten”. Štutgartas). Bičių laikymas niekada nebūna nuobodus, nors ir susijęs su rutina. Kas tikrai jaučia gamtą ir gali bent kiek užsiimti bitininkyste, tas bičių neišleis iš akių visą gyvenimą.
Chalifman I. Pčely. (rus. Bitės). Molodaja gvardija.Moskva.1953. -432 psl.
Tai sovietinio stalininio laikotarpio bitininkystės vadovėlis. Įvardytas kaip knyga apie bičių šeimos biologiją ir mokslo apie bites pergales. Jeigu tikėsime posakiu: nauja yra atrasta sena, tai ir šiame vadovėlyje galima perskaityti įdomių, naudingų dalykų.
Amšiejus A. Bičių metai. Alma Litera. Vilnius. 2021.-368 psl.
Žinomo bitininko, sodininko, pedagogo doc. dr. Algirdo Amšiejaus knyga apie bitininkystę ir bitininkavimą. Tai išsamus, gausiais iliustruotas bitininkystės vadovėlis, populiariai pasakojantis apie darbštuolę bitę, jos gyvenimo etapus, priežiūrą medaus ir kitų produktų surinkimą.
Autorius aktualiai ir skausmingai kalba apie aplaidžią bitininkystės padėtį Lietuvoje, ypač pažymėdamas tai, kad nei vienoje mokslo įstaigoje jau neberuošiami bitininkai. Naujų kadrų, naujos kartos ir tradicijų išsaugojimas paliktas savieigai ir sunykimui. Knygą sudarė Živilė Petrauskaitė.
Apiterapija
Vinogradova T.V. , Zaicev G.P. Pčela i zdorovje čelovieka ( rus. Bitė ir žmogaus sveikata). Roslechoxizdat. Moskva. 1964.-288 psl.
Profesorių T.Vinogradovos T.V., G.Zaicevo parengtas ir redaguotas antrasis knygos leidimas. Ši knygas– tai galima sakyti geras apiterapijos pradmenų vadovėlis.
Pateikiami būdai ir receptai, kaip atlikti gydymą bičių produktais.
Autoriai tikisi, kad gaunami teigiamai rezultatai panaudojant bičių nuodus, pienelį, medų, pikį yra svarus pagrindas tokią medicinos praktiką plačiai įdiegti medicinos ir veterinarijos srityse. Bityno vaistinės privalumas yra tas, kad šie produktai palyginti su chemijos pramonės pagamintais vaistais neduoda šalutinio poveikio.
Tačiau ne taip atsitiko, kaip svajojo šie profesoriai. Apiterapija nepajėgia konkuruoti su chemijos pramone ir vaistų bizniu. Chemijos vaistai greičiau veikia ir atneša didžiulius pelnus jų savininkams.
Ši knyga ilgai buvos saugoma Vilniaus pedagoginio instituto bibliotekoje, kol jau keliaudama į sąvartyną buvo išgelbėta ir atsidūrė portalo www.bitynai.lt redakcijoje.
Joiriš N.P. Pčely krylatyje farmacefty (rus. Bitės, sparnuotosios vaistininkės) Nauka,(antrasis leidimas). Moskva. 1966.-208 ps.
Garsaus rusų apiterapeuto Naumo Joirišo knyga skirta bitininkystės panaudojimui medicinoje. Pasakojama apie gydomąsias ir profilaktines medaus, pienelio, bičių nuodų, vaško, pikio, duonelės, žiedadulkių savybes. Knygelės tikslas parodyti, kad bitynas yra natūrali vaistinė, padedanti išsaugoti žmogaus sveikatą, darbingumą, ilgaamžiškumą.
Tais pačiais knygos išleidimo metais žurnale ,,Pčelovodstvo”publikuotoje recenzijoje kritiškai vertinamas Naumo Joirišo entuziastingas tikėjimas visagale medaus jėga. Kritikuojami jo nepagrįsti teiginiai apie kai kurių ligų išgydymą vien bičių produktais.
Orey C. Gydomosios medaus galios. Išsamus vadovas apie nuostabų gamtos nektarą. Aukso pieva. Vilnius. 2012.-334 psl.
Knygoje gausu pasakojimų apie namines bites, pristatoma 30 medaus rūšių, 50 medaus pagrindu pagamintų naminių vaistų, daugybė receptų.
Ruks V. Bičių produktų gydomosios savybės.Mokslas. Vilnius. 1986. 104 – psl.
Latvių autorės Veltos Ruks knygelės vertimas į lietuvių kalbą aptaria labiau paplitusias žmogaus ligas ir galimybes jas gydyti panaudojant bičių produktus.
Leidinys – mokomoji medžiaga apie verslinę bitininkyste. Inventoriaus , tarp jų ir bitidžių, aprašymai patarimai, teisės aktai, reglamentuojantys šią ūkio šaką.
Gendrolis A., Velykis R. Pirtis – sveikatos ir grožio šaltinis. Kaunas. 2015,-270 psl.
Knygoje pasakojama apie mažiau žinomus pirties privalumus, akcentuojant sveikatinimo ir ilgaamžiškumo siekių priemones, atkreipiant dėmesį į vaistingųjų augalų, jų aliejų, medaus ir kitų bičių produktų naudojimo pirtyje galimybes.
Habil. dr. prof. Antanas Gendrolis, apiterapijos autoritetas šalyje, yra parašęs daugybę knygų, paskelbęs straipsnių apie bičių produktų poveikį žmogaus sveikatai. Šia knygas kiek vėliau pristatysime skaitytojui.
Gendrolis A. Bičių pienelis ir vaškas. Kaip sveikai ir ilgai gyventi. Kaunas. 2013.-272 psl.
Habil. dr., prof. A. Gendrolis šioje knygoje rašo apie bičių pienelį ir vašką bei juose esančias žmogaus organizmui reikalingas medžiagas, fizines, biologines ir farmakologines savybes. Aprašyti pienelio ir vaško vartojimo, panaudojimo būdai apiterapijoje.
Gendrolis A. Žiedadulkės ir bičių duonelė. Kaip sveikai ir ilgai gyventi. Kaunas. 2012.-228 psl.
Natūralių vaistų gamybai, naujų, o ypač iš bičių produktų sukurtų preparatų, paieškoms ir atradimams paskyręs savo veiklą habil. dr., prof. A. Gendrolis knygoje dalijasi sukaupta patirtimi. O profesoriaus nueitas kelias yra ilgas: nuo vaistinių preparatų gamybos vyr. inžinieriaus iki gamyklos direktoriaus, Kauno medicinos universiteto katedros vedėjo ir lektoriaus pareigų. Knygoje vaizdžiai su grafikais ir kita statistikos informacija pateikia bičių duonelės cheminę sudėtį, konservavimo ir vartojimo būdus, žiedadulkių ir kitų produktų mišinių receptus, patarimus, kaip juos vartoti.
Gendrolis A., Kubilienė L. Medus ir žmogaus sveikata. Kaunas. 2018.-226 psl.
Knygoje autoriai pasakoja apie medaus sudėtį – biologines , vaistines, antibakterines savybes. Populiariai aiškina kaip įveikti įvairias ligas ir apsisaugoti nuo jų vartojant medų.
Leidinyje pažymima, kad medus gydymui turi būti surinktas griežtai laikantis taisyklių, medunešio rajonai apsaugoti nuo nuodingų medžiagų augalininkystėje naudojamų chemikalų. Deja, tokių plotų Lietuvoje mažėja. Autoriai iškelia retorinį klausimą, kodėl cukrų verta keisti medumi.
Baltuškevičus A. Medicina. Apiterapija ir bitininkystė. Mano gyvenimo kelionės.
Naujasis lankas. Kaunas. 2019.- 168 psl.
Žinomo gydytojo reumatologo apiteraputo Algirdo Baltuškelvičiaus, gimusio Liepynų kaime , Marijampolės r. , didžiąją kūrybos ir mokslinę veiklą prabėgusią Kaune, prof. T. Ivanausko žento, prisiminimų ir gyvenimo užrašų knyga. Tai pasakojimas apie keliones,tarptautines konferencijas ten sutiktus įdomius ir brangius žmones. Nemažai dėmesio skiriama apiterapeutų bendruomenės veiklai.
Vošteris B. Sekant Hipokrato priesaikomis.
Leidėjas nenurodomas. Širvintos. 2020.-82 psl.
Tai ūkininko eologiškų produktų gamintojo B. Vošterio, spaudžiančio aliejų iš linų sėmenų straipsnių rinkinys apie sveikatinančius augalus ir jų poveikį žmogaus organizmui. Daugumą šių augalų lanko bitės ir renka nektarą.
Ūkininkavimas natūralios gamtos apsupty
Bridgewater A. ir G. Gyvenu užmiestyje (versta iš anglų kalbos The Self-Suffficiently handbook, New Holland, 2011). Alma littera. Vilnius. -192 psl.
Šioje knygoje praktiškai paaiškinama kaip gyventi kaime, vis mažiau priklausant nuo energetinių šaltinių, kaip įrengti mažąsias saulės, vėjo, vandens jėgaines, sukurti ekologišką, nepriklausomą sodybą, kur yra vietos ir bitėms.
Jasionis S. Gamtinis sodas. Alma littera. Vilnius. 2016.-264 psl.
Ši knyga apie sodą , sodybą, ko nedaryti, kad aplinka būtų sveika, o daržas ir sodas derlingas.Pateikiama žinių apie augalų sandarą, vaismedžius ir sodą, kur yra vietos ir bitėms.
Medingieji augalai
Grigas A. Lietuvos augalų vaisiai ir sėklos. Mokslas. Vilnius. 1986. -608 psl.
Kiekvienam bitininkui svarbu žinoti apie augalus, jų žydėjimo laiką, nektaro išskyrimą. Autorius, pasinaudojęs unikaliomis savo vaisių ir sėklų kolekcijomis aprašo Lietuvos laukų, pievų bei miškų augalus, pateikia sėklų iliustracijas. Enciklopedijoje aprašyta 1250 augalų.
Vermeulen N. Dekoratyvinių medžių ir krūmų enciklopedija. Alma littera. Vilnius. 288 psl.
Ši enciklopedija puikiai tinka norint geriau pažinti jūsų aplinkoje augančius medžius ir krūmus, jų savybes, žydėjimo laiką.
Gegužis S. Prieskoniniai vaistiniai ir medingieji augalai.
Tautodailė, Vilnius. 2007. -96 psl.
Knygoje aprašomi 33 vienmečiai ir daugiamečiai augalai. Nagrinėjamos maistinės medingumo ir gydomosios savybės. Tai gera nuoroda bitininkams, kaip praturtinti savo medunešio ganyklas.Patarimai kaip panaudoti augalus kulinarijoje farmacijoje
Konferencijų medžiaga
Bitininkystės aktualijos Lietuvoje. 2016 m.-87 psl.
Respublikinės praktinės konferencijos , įvykusios Lietuvos edukologijos universiteto, medžiaga. Konferencijoje perskaitytų pranešimo rinkinys.
Bitininkystės padėtis Lietuvoje 2022 metais. Vyzdys. Vilnius. 2022. -56 psl.
Mokslinės praktinės konferencijos , įvykusios Sausiuose, Trakų r., medžiaga. Pateikiami V. Dabkienės, A. Paliučio, L. Blažytės-Čereškienės, S. Uselio, A. Amšiejaus ir kitų pranešėjų santraukos.
Skirkevičius A. Amšiejus A., Balžekas J. Blažytė – Čerškienė L. Pradedantiems bitininkams. Bičių korys. Vilnius . 2018. – 174 psl.
Žymiausių mūsų šalies bitininkystės specialistų straipsnių rinkinys skirtas pradedantiems bitininkams. Čia patariama kokią literatūra rinktis savišvietai, kaip parinkti geriausią vietą bitynui, bendrosios žinios apie bitininkavimą ir bičių produktus.
Mačienė R., Račys J., Svirskis A., Tamašauskienė D. Verslinė bitininkystė. Akademija. Kėdainiai. Išleidimo data nenurodyta.
Patarimai bitininkui
Mociškytė M. Gyvenimas tarp bičių. Salix alba. Kaunas. 2012.-116 psl.
Bitininkystės konsultantės, bitininkystės studijas baigusio Lietuvos žemės ūkio akademijoje ir užsienio mokslo įstaigose, Meilutės Mociškytės knygelė apie bites ir bitininkus. Gausiai iliustruotame leidinyje publikuojamas bitininkystės kalendorius, čia patariama, ką kiekvieną mėnesį būtina atlikti bityne. Dalijasi įspūdžiais ir žiniomis iš kelionių po Kroatijos, Gruzijos, Udmurtijos bitynus.
Autorė pateikia 38 istorijas, eskizus, trumpus pasakojimus apie savo kolegas bitininkus daugiausia iš Šiaurės rytų Lietuvos, kur ji vadovauja Zarasų bitininkų draugijai.
Tetiušin V. M. V pomosčj pčelovodu. (rus. Į pagalbą bitininkui). Lenizdat. Leningrad. 1980.-128 psl.
Skirta bitininkams mėgėjams. Remiadasis 20 metų patirtimi autorius daug dėmesio skiria bičių vežiojimų panaudojant savadarbę transporto konstrukciją, kurios dėka pavyksta surinkti žymiai daugiau medaus.
Jakaitis J. Praktiški patarimai nagingam bitininkui. Naujasis lankas. Kaunas. 2016. – 48 psl.
Tautodailininko, bitininko J. Jakaičio sukauptos patirties sąsiuvinis,,kuriame su gausiomis iliustracijomis ir brėžiniais pasakojama, kaip patobulinti savo bityną, palengvinti jo priežiūrą.
Ivlev A. Iz kelji voskovoj (rus. Iš vaško lizdo,) Lenizdat .Leningrad.1985.-224 psl.
Knygoje pateikta geriausia bitininkų mėgėjų, taip pat specialistų dirbančių kolūkių ir tarybinių ūkių bitynuose patirtis. Kadangi ūkių bitynai buvos dideli, viršijantys 100 -200 šeimų, tai toks ūkininkavimas gali būti aktualus ir šių dienų privatiems bitininkams. Knygoje nemažai vietos skiriama bityno produkcijai , skirtai ne tik maistui, bet ir gydymui.
Rybalčeko A. N. Pasieka na sadovom učastke ( rus. Bitynas sodininko sklypelykje). Polymia. Minsk. 1991. -112 psl.
Knygos pavadinimas viską pasako. Čia išdėstytos visos bitininko išmintys – tik trumpiau, glausčiau.
Šemetkov M. F., Golovnev V. I., Kočevoj M. M. Sovety pčelovodu ( rus. Patarimai bitininkui, 3- asis perdirbtas ir papildytas leidimas)Uradžaj. Minsk. 1991.-400 psl.
Išsamus grupės autorių, bitininkystės specialistų ekonomistų ir mokslininkų leidinys apie šią ūkio šaką. Remiantis statistika, tyrimų duomenimis aptariami įvairūs bitininkystės, medaus produktų klausimai, aktualūs ir profesionalui, ir bitininkui mėgėjui.
Guniakin A. A. Paseka pod krišeij doma ( rus. Bitynas po namo stogu). Lenizdat. Leningrad. 1991.-80 psl.
Patyręs bitininkas-mėgėjas A. Guniakin pasakoja kaip prižiūrėti bites Šiaurės Vakarų Rusijos europiniame regione, kur klimatas yra šaltesnis. Taip pat dalijasi patirtimi kaip padidinti medaus ir kitų produktų gavybą asmeniniame bityne.
Bilaš G. D., Krivcov N.I. Razvodite pčel (fermerio biblioteka) (rus. įveiskite bites). Agropromizdat. Moskva. 1992.- 80 psl.
Kaip įveisti bityną, apie biologines ir ūkiui naudą atnešančias bičių savybes,jų veisles, bičių produktus. Knygelės pabaigoje pateikiami kulinariniai receptai panaudojant medų.
Kotova G. N. , Burenin N. L. Praktičeskije sovety pčelovodu (rus. Praktiški patarimai bitininkui. 2 –asis papildytas ir pertvarkytas leidimas). Agropromizdat.Moskva. 1991. – 288 psl.
Knygoje aprašytas bičių gyvenimas, priežiūros technologija, veislininkystės darbas bitynuose, pasirengimas žiemojimui, bičių produktų perdirbimas.
Ceileris K. 300 patarimų bitininkui mėgėjui. UAB ,,Valstiečių laikraštis”. Vilnius. 1997. – 224 psl.
Vokiečių autoriaus Klauso Ceilerio knygos vertimas ,,300 Ratschlage fur den freizeitimker. . Leidykla Neuman Verlag. Leipzig.1989. Pateikta Vokietijos bitininkų patirtis, įrankiai, rėmai, bitininkų apranga, būdai kaip išvengti spietimo, šeimų dauginimas, medaus kopimas.
Polj F. Azbucha pčelovodstva (rus. Bitininkystės abėcėlė) Astrel. Moskva 2007.-128 psl.
Tai vokiečių autoriaus Fribricho Polio, knygos , išleistos Štutgarte2003m. vertimas į rusų kalbą.
Gausiai iliustruotoje knygoje trumpai , paprastai bendrais bruožais aiškinamos bitininkavimo tiesos.Patarimai iliustruojami piešiniais ,veiksmų seka, kaip kokį darbą reikia bityne daryti. Tai geras pradžiamokslis, įvadas į bičių pasaulį.
Trzybinski S. Pakiety i odklady. (lenk. ,,Paketai ir indėliai”)
Bee &Honey. Klecza Dolna. 2016.-104 psl.
Patyrusio bitininko Slavomiro Trzybinskio gausiai iliustruotoje patarimų knygelėje, pasakojama, kaip našiai ir naudingai šeimininkauti savo bityne.
Eskov E. K. Povedenije medonosnych pčel. (rus. Medunešių bičių elgesys). Kolos. Moskva. 1981. -184 psl.
Knygoje sukoncentruojamas dėmesys į vieną aspektą – bičių skraidymą, atitinkamais jų amžiaus ir gamtos sąlygų etapais. Įsigilinus į šį bičių veiksmą , galima žymiai geriau pažinti bičių gyvenimą.
Bitininkystės Istorija
Piškinaitė –Kazlauskienė L. Bitininkystė Lietuvoje (XIX a. -XX a. pirmoji pusė). Mokslo ir enciklopedijų leidykla. Vilnius 1995.-176 psl.
Išsami istorijos studija apie bitininkystę Lietuvoje. Archyviniai šaltiniai, iliustracijos apie bičių ūkį, bitininkavimo būdus, inventorių, papročius.
Salinka V. Lietuvos bitininkystės istorijos apybraižos. Salix alba. Kaunas. 2019.-160 psl.
Bitininkystės istoriko, žurnalisto, leidėjo dr. Vytauto Salinkos apybraižų knyga apie žymiuosius bitininkus, dirbusius Lietuvoje. Tai senosios bitininkystės pradininkai D. Zetegastas (D.Settegast), E. Radžiūnas, J. Abraziejus, , J. Pečkaitis , Šatrijos Ragana, G. Petkevičaitė – Bitė, J. Kriščiūnas, J. Straigis, J. Balžekas ir dar keliolika pavardžių. Išsamiai, lengvu stiliumi pasakojamos istorijos apie asmenybes ir jų įnašą į bitininkystės plėtrą. Leidinys iliustruotas gausia archyvine medžiaga – svarus įnašas į mūsų šalies kultūros istoriją.
Skirkevičius A. Bitininkystė Lietuvoje (Lietuvos bitininkų sąjunga 30 metų po atkūrimo). Vaibra. Vilnius. 2021. -200 psl.
Ilgamečio Lietuvos bitininkų sąjungos prezidento prof. habil. dr. A. Skirkevičiaus surinkta ir sudaryta knyga apie Lietuvos bitininkų sąjungos veiklą per pastaruosius 30 metų kai buvo atkurta 1991 aisias. Gausiai iliustruotame leidinyje aprašoma visų šalies 44 bitininkų draugijų susivienijusiųjų į sąjungą veikla.
Brolis Adomas. Bitininkystė Bakfasto abatijoje.
(vertimas D. Biliūno iš anglų kalbos knygos, ketvirto leidimo, išleistos leidykloje,,Northem Bee Book”.Vakarų Jorkšyras. 1987) Leidėjas ir vieta nenurodoma. – 136 psl.
Tai britų vienuolio brolio Adomo pasakojimas apie Bakfasto abatijos bityną, kuriame bitės buvo laikomos net iki 1539 metų , o vėliau 1895m. vienuoliai vėl čia grįžo ir čią vieklą išpletojo. Išvedė bakfasto bičių veislą, kuri šiuo metu vis laibiaus plinta, tolydžio išstumdama vietines, tarp jų ir Lietuvos bites.Vienuolis Adomas pasakoja apie savo darbą bityne, išvestos Bakfasto bitės privalumus ir trūkumus, kalba apie midaus gamybą.
Beletristika
Usinavičius J. Išskridusios bitės. Žiedai. Vilnius. 1995. -314 psl.
Tai bitininkystės žinovo ir propaguotojo, žurnalisto ir agronomo Jurgio Usinavičiaus romanas, parašytas asmeniniais ir artimųjų išgyvenimais, patirtais Sibiro tremtyje. Šiame romane išskridusios bitės tai – poetinė metafora, bet taip pat ir tikrosios sparnuotosios…