KĄ VEIKIA BITĖS GRUODYJE

Žiemą dažnai siaučia pūgos, ir vėjas numėto silpniau uždėjus avilių gaubtus, atšąla lizdai. Kad taip neatsitiktų, gaubtus pravartu prisukti medžio varžteliais arba tiesiog užrakinti (jeigu yra kilputės) spynelėmis.

Taip pat reikia stebėti, kad sniegas nepatektų į lakas. Geriausia jas apsaugoti, apdengiant lentomis arba eglišakėmis. Ypač pavojingas ledas. Šiltesnę dieną gali tirpti sniegas, ir vanduo patekti ant prielakio, nuvarvėti į laką. Bitės, netekusios oro, uždūsta. Kad nedrumstume bičių ramybės, krapštydami ledą, geriausia jį pašildyti karštu geležiniu virbu. Jeigu žiema šalta ir nemažai sniego, jo galima prikimšti po aviliais, apiberti iš šonų. Tačiau prieš tai galima avilius apjuosti toliu, plėvele arba impregnuotu popieriumi. Tada, tirpstant sniegui, aviliai bus sausi.

Žiemą bitininkams daugiau darbo sandėliuose, kur sudėti koriai, laikomas inventorius. Kiekvieną korį reikia peržiūrėti, patikrinti, ar neįsimetė kandys, ar naudinga jį dar palikti sekantiems metams, o gal jau metas sulydyti į vašką. Verta ir nuo rėmelių, lystelių bei magazinų nuskutinėti pikį. Įlydymas taip pat užima nemažai laiko. Neturint senesnių rėmų, būtina pasigaminti naujų, juos įvielinti (standartiniame lizdiniame rėme ištempiamos keturios, o magazininiame – dvi vielos eilutės ir įlydyti dirbtinius korius. Daugelis bitininkų juos įlydo rankiniais lituokliais, kurių galima įsigyti bitininkystės reikmenų parduotuvėse, o kai kurie vartoja žemo voltažo transformatorius.

bitynai.lt inf.

 Bitė Apis mellifera. 2021 Tauragė

Eugenijaus Kavaliausko makrofotografija.