…Builiai ir kmynai medunešio neišgelbės

Builių laukas šalia bityno

…Turiu ne vieną knygelę apie augalus ir vaistines žoleles. Tačiau tose knygelėse įvairiai skirtingai jie nupiešti , ar nufotografuoti, kad atpažinti kartais nebūna lengva. Mano lauke subolavo, pabalo žiedų laukas. O palijus ir išsigiedrijus, bitės ėmė  lankyti žiedus.

Pagalvojau, kas čia per augalai?

Abejonių kilo, nenorėjau suklysti. Tai nuėjau į turgų pas sėklininkus pasiklausti.

Žiūrėjo, vartė mano atsineštą augalą ir svarstė: Sėklos panašios į daržo kmyną, bet nekvepia…Gal koks barštis…

– Žinai ponaiti, mes juk ne gamtininkai, mes esame spekuliantai, tu paklausk mūsų, kur yra daržovių bazė, už kokią maržą parduoti?, -drovėjosi sėklų pardavėjai.

Pirkėjų buvo nedaug, tai Kalvarijų turgaus daržovių koridoriuje susibūrė tarsi daktarų konsiliumas. Visi  apžiūrinėjo mano atsineštą augalą ir ginčijosi..

– Bachūrai, čia juk laukinis kmynas, – sušuko pardavėjas  Tomas ( 29) , pasižiūrėjęs mobiliajame telefone į ,,google”.

Iš bado bitės  lanko ir builius, bet tai būna tik po lietaus.

Jam pritarė ir kiti ,,konsiliumo” dalyviai. Kaip gera, kad, daugelis dabar būdami spekuliantai , vieną informaciją gauname pigiau, parduodame brangiau. Bet svarbu išsaugoti sąžiningą maržą… Ir pasidalinti informacija , nuomonėmis.

– Ne , čia builis, panašus į kmyną iš tų pačių salierinių šeimos, pridūrė kitas, matyt, labiau išmanantis  apie žoles ir žoleles.

Kiek vėliau, po šio ,,konsiliumo” dar paklausiau patyrusį  Vilniaus rajono  ūkininką mano bičiulį Stanislavą, diplomuotą agronomą. Jis patvirtino, kad  mano minėta žolė yra – builis. Šių žolių pilna rajono prastai  dirbamuose ir nešienaujamuose laukuose.

Builiai nedažnai  lankomi bičių. Tik iš bėdos, kai  po lengvo lietaus būna šilta.Taigi builio negalima laikyti geru medunešio augalu.

O laukiniai kmynai (Carum).-tai  agresyvi pievų žolė, bet bitės, sodams, blindėms nužydėjus, pasibaigus medunešiui, noriai jas lanko ir apsigina nuo badmečio…

xxx

Apie builį salierinių (Apiaceae) šeimos augalą parašyta ir daug gerų žodžių. Žinoma apie 20 rūšių. Paplitęs Eurazijos vidutinio klimato juostoje.

Daugiametės ir vienametės žolės. Stiebas šakotas, briaunotas. Lapai kelis kartus plunksniškai skaldyti. Žiedynai be skraistės. Žiedai balti, gelsvi ar žali. Vaisius – linijiškas, plikas skeltavaisis. Lietuvoje pamiškėse, krūmuose, soduose labai dažnas krūminis builis (Anthriscus sylvestris), kaip užneštinis retai pasitaiko Anthriscus caucalis. Retai auginamo daržinio builio (Anthriscus cerefolium) maistui vartojama šviežia žolė turi švelnų, anyžius primenantį kvapą.

Kulinarai labai vertina specifinio prieskonio lapus. Daržiniai builiai puikiai tinka su kitomis prieskoninėmis žolėmis, ypač peletrūnais, petražolėmis, bazilikais. Žolė dažniausiai vartojama šviežia. Builių galima užšaldyti, nors šviežių lapelių galima turėti visus metus: augalai puikiai auga ir vazonėlyje ant palangės.

Vešlios aromatingos sultingos plunksniškos skrotelės sukaupia daug eterinių aliejų, vitaminų (A, C, karotino), mineralinių (geležies, magnio) ir karčiųjų medžiagų. Tai vitamininis, organizmą stiprinantis augalas. Skatina virškinimą, inkstų veiklą.

Pavasarį vartojant daržinio builio lapus, galima iš organizmo pašalinti kenksmingas medžiagas ir pagerinti kraują. Dietinėje mityboje rekomenduojamas sergant kepenų, inkstų, tulžies pūslės ligomis. Liaudies medicinoje lapai ir vaisiai naudojami sutrikus žarnyno veiklai, nuo bėrimų, sumušimų.

Kita vertus , net ir visų pripažinti  augalai:  liepos , akacijos, grikiai,  ir kt. ne visada noriai  atiduoda  bitėms nektarą.

Maksimalus  nektaro išskyrimas būna tuomet, kai oro temperatūra siekia nuo 18 iki 25 laipsnių C ir pakanka drėgmės   O , jeigu pakyla iki  38 C, kas mūsų kraštuose reta,  tai visai nustoja skirti nektarą.

Daugelio bitininkų, tarp jų ir mano, kurie nevežioja bičių į  medunešio laukus, viena iš problemų – aprūpinti  bites žydinčiais žiedais, laikotarpiu tarp  obelų žydėjimo ir  liepą prasidedančio didžiojo medunešio liepą. Jei yra laukų, pakrūmių, kokių augalų įveisti.

Bityno medunešio laukus ir aplinką reikia projektuoti  10-15 metų į priekį. Štai prieš 15 metų su vaikais pasodinome  visą eilę liepaičių . Šios  liepos tik dabar turi  nemažai žiedų, gal  jau duos  ir nektaro.

Petras Raudonis

Bitininkas

Salierinių , kmynų šeimos builiai išauga virš metro.