Netgi pats rūpestingiausias bitininkas nepasieks geriausių rezultatų, jeigu neatliks būtiniausių pavasario bičių priežiūros darbų. Kažką praleis dėl nežinojimo arba patingės.
Noriu pasidalinti sukaupta bitininkų patirtimi, kas mano perskaityta įvairiuose šaltiniuose, pasidalinti kitų žinojimu ir tai kas mano paties išbandyta savame bityne…
Bityno produktyvumą lemia teisingai ir laiku atliekami būtiniausi priežiūros darbai.
Po pavasarinio apsivalymo apsiskraidymo bites pradeda aktyvų savo gyvenimo etapą. Dar žiemos ramybės periodui einant į pabaigą motinėlė pradeda dėti kiaušinėlius ir šeimoje atsiranda perai. Jų maitinimu rūpinasi peržiemoję bitės, kurios jau šeši – septyni mėnesiai, jų organizmas išsekęs , susidėvėjęs ir dar jos privalo maitinti ir apšildyti augančia bičių kartą. Skristi ieškoti žiedadulkių, nektaro ir vandens.Peržiemoję bitės augins perus tol , kol išsaugoję jaunosios bitės neperims iš jų estafetės, netaps bitėmis maitintojomis.Senųjų bičių pasikeitimas jaunosiomis tęsiasi maždaug mėnesį. Diena po dienos peržiemojusioms senosioms bitės didėja krūvis ir avilio lizde ir laukuose, todėl jos pradeda išmirti.Jeigu jaunosios bitės nespėja visavertiškai pakeisti senųjų, šeima neauga ir nestiprėja.Kuo greičiau pavasarį numirta peržiemojusios bitės, tuo labiau susilpnėja tokia šeima.
Ką turėtų daryti bitininkas norėdamas padėti šeimai augti? Nuo pradėti darbą su bitėmis pavasarį?
Pirmiausia reikia paviršutiniškai apžiūrėti lizdą ir išsiaiškinti kaip jos peržiemojo.Nebūti ardyti viso lizdo.Užtenka ištraukti du tris korius ir įsitikinti kaip buvo gyventa žiemą.
Jei lizdo centre nėra perų, vadinas nėra motinėlės, tuomet reikia įduoti atsarginę motinėlę iš nukleuso, arba šitokią šeimą prijungti apie šeimos su motinėle. Ir tai daryti reikia nedelsiant. Tokia šeima bus puolama kitų stipresnių šeimų, gali skatinti ligų plitimą.
Paviršutiniškai apžiūrėjus išsiaiškiname ar avilyje yra maisto, kiek bičių išgyveno, kaip atrodo lizdas.
Po to reikia išvalyti avilio dugną. Žiemojimo metu ant dugno susikaupia daug mirusių bičių,. Atėjęs į talką,valydamas avilį bitininkas ne tik pagerina sanitarinę būklę, apsaugo nuo infekcijos, bet ir padeda bitėms apsivalymo darbuose, ką jos turėtų daryti pačios.Ar pajėgtų? Visos dugno nuovalos sudeginamos arba užkasamos kažkur nuošalioje vietoje.
Puslitris medaus
Jeigu negalime dėl kažkokių priežasčių apžiūrėti šeimos ir abejojame, kad gali trūkti maisto, tai pirmiausia duodame šiek tiek neparduoto medaus (paprasčiausiai ant korių įdedame puslitrinį stiklainį pilna ar pusę medaus), arba cukraus sirupo, kandi tešlos.Svarbu apsaugoti bites nuo bado, ypač, jei pavasaris vėlyvas ir šaltas.
Vienas svarbiausių pavasarinio bičių šeimų vystymo sąlygų – garantuoti pakankamą gero maisto kiekį. Nenormalu ir klaidinga, jei kuris bitininkas galvoja , kad pavasarį šeimoje yra 2-3 kg. medaus ir užteks. Kai kas gal tikisi, papildomą maistą bitės susirinks iš ievų , klevų, lazdynų žydėjimo ir kitų augalų. Tai rizikinga, tokio avilio bitės badaus, šeimos lėtai augs ir prekinio medaus ateityje nesurinks.
Baltyminis maistas
Pavasario maistas bitėms netik medus bet ir bičių duonelė, kuri yra baltyminis maistas. Be jos šeima negalės išauginti perų, jei lizduose bus pakankamai medaus. Kai duonelės užtenka , jaunoji bičių karta išauga stipresnė, jos ilgaamžiškumas padidėja 25-100 proc., negu šeimose, kur trūko baltyminio maisto. Jei avilyje nedaug , ar visai nėra duonelės, negalima pasikliauti, kad bitės pačios jos atsineš per ankstyvuosius skraidymus. Visaip gali atsitikti. Blogas oras, , vėjai, šalčiai. |
Todėl duonelės koriais reikia pasirūpinti dar rudenį , palikti bitėms, ne visą duonelę iškulti ir parduoti. Sandėlyje duonelė gal;i supelyti,todėl apsisaugant apibarstoma cukraus pudra.
Kai trūksta žiedadulkių ir nėra bičių duonelės atsargų tuomet šeimoms reikia duoti baltymų pakaitalų. Labiausiai prieinami pakaitalai: tai pienas ir kepimo arba alaus mielės (alaus mielių galima įsigyti Panevėžyje, UAB ,,Ekoproduktas“, cukraus pudrą parduotovėje Vilniuje ,,Promo.Cash&Carry”).
Ruošiant pieno – cukraus pastiprinimą į 1,5 litro sirupo, kuris pagaminamas iš dviejų dalių cukraus ir vienos dalies vandens įpilant 0,5 litro pieno. Tokį sirupą galima duoti po 300- 400 g., kol bitės prie jo pripras ir per naktį visą paims. O po to galima dozę didinti iki 500 g.
Ruošiant kepimo mielių paketą ima 50 g mielių ir 1 litr. Sirupo.Mielės rūpestingai sutrinamos, sumaišomos su sirupu. Prieš tai sirupą reikia užvirinti, kad mielės nepradėtų rūgti.
Bičiulis Justinas Kretavičius papildomam maitinimui sėkmingai naudoja alaus mieles, kurias maišo su cukraus pudra, medumi ir dar prideda įvairių skatinančių mineralinių priedų.
Vanduo
Pavasarį šeimos augimui labai reikalingas vanduo. Vanduo reikalingas bitėms maitintojoms, ruošiančios maistą augantiems vaikeliams, o taip, pat reguliuoja temperatūrą ir drėgnumą lizde.
Kai į avilį prinešama nektaro bitė pajunta vandens trūkumą, o ypač pavasarį kai dar nėra medunešio , troškulys padidėja proporcingai didėjančiam perų kiekiui. Parsinešti vandens bitėms tenka skristi ir blogu oru, todėl nemažai jų žūsta. Todėl ankstyvą pavasarį reikia šalia avilių įrengti girdyklas. Geriau, kad vanduo būtų pašildytas. Pavasarį vandens normai parai vienai šeimai 150 ml. O karštuoju sausros metu reikia 400 ml parai.
Normaliam gyvybės palaikymui bitėms svarbu mineralinės medžiagos. Jų pakankamai esama meduje ir žiedadulkėse. Taigi jei, avilyje yra pakakamai gero maisto specialiai papildomai duot mineralalinių medžiagų nebūtina.
Šilumos saugojimas
Kai senąsias peržiemojusias bites keičia jaunosios svarbu lizde išsaugoti šilumą. Pavasarį oras permainingas. Tai šilta, tai šalta. Bitės sunaudoja daug energijos lizde palaikydamos optimalią temperatūrą. Silpnesnėms šeimoms reikėtų padėti išimti iš lizdo tuščius neaptūptus korius, geriau pašiltinti. Vidutinės ir stiprios šeimos susitvarko pačios.
Papildomam šiltinimui tinka laikraščių, susiūtų į keliolika sluoksnių, Juos pakloti ant lizdo ir uždengti pagalve ir laikyti tol, kol šilti orai nusistovės.
Būkim sanitarais
Kai atšyla, reikia atlikti pilną sanitarinę reviziją: rėmelius, avilio sienas nuvalyti nuo išmatų viduriavo liekanų, jei tokių buvo, rėmelius su pelėsiais pakeisti naujais. Jei padėtis išties bloga, bites perkelti į švarų dezinfekuotą avilį. Sanitarinis apdorojimas padeda išvengti ligų ir pagerina šeimos gyvenimo kokybę.
Šeimų plėtimas ir vaškas
Šeima ima augti ir daugėja perų, būtina ją plėsti. Jei pavėluosime su lizdo plėtimu , stabdysime augimą, motinėlės dėslumą, skatinsime spiečiams atsirasti. Tai akivaizdu, kad išsuksime mažiaus medaus.
Jei ant kraštinio rėmelio jau yra perų, tai bitininkas pavėlavo plėsti lizdą. Lizdą būtina plėsti, kai perų jau yra ant priešpaskutinio rėmelio.
Pavasarį lizdai pirmiausia plečiami rėmeliais su šviesiais švariais koriais. O kaip nusistovi šilti orai – vaškuolėmis.
Vaškuolių nereikia taupyti, didesnė šeima gali pagaminti 8-10 naujų korių. O tai – vaško gamyba ir bityno papildomas pelningumas. Tyrimai parodė, kad viena šeima pagamiondama 1 kg vaško sunaudoja tik 4-5 proc. papildomo maisto arba 3,5-4 kg medaus.Šį medų bitės suvalgo ir taip – pusiau dykinėdamos. Bitininkas gali joms duoti darbo priversti jas gaminti vašką.
Gero medunešio metu bitės išskiria nemažą kiekį vaško.Jeigu bitininkas laiku nepanaudoja šios vaško skyrimo energijos, neįdeda į avilį vaškuolių – pralaimi.
Tą reikia daryti nuolat šiltu metų laiku. Įdėti po tris rėmelius su vaškuoklėmis. Pažiūrėti , kai pasiuva kokius, juos išimti ir vel dėti naujus tris su vaškuolėmis.
Kai kurie godūs ir skūpūs bitininkai , norėdami priversti bites dar daugiau dirbti į rėmo viršutinę dalį deda tik pusę vaškuolės lapo. Tikėdamiesi bitės priaugins. Nereikia šito daryti, todėl kad bitės priaugins didesnę dalį tranų lizdelių.
Gaminant vašką rėmelį su nauja vaškuole reikia dėti į tarpą tarp paskutinio rėmelio su perais ir rėmelio su medumi ir duonele. Stipriai šeimai galima įdėti vaškuolių į lizdo vidurį.
Tuo pačiu metu reikia išbrokuoti supelijusius rėmelius, apgraužtus pelių, tamsius, kurių dugneliai pajuodavę, neskaidrūs. Reikia išbrokuoti ir tuo korius , kur daug tranų lizdų.
Lyg viską išdėsčiau, ką derėtų pavasarį bityne atlikti.
Prieš akis daug darbų, bet jei visa tai pajėgsime įveikti, bitės pasitiks medunešį stiprios ir darbingos. Medaus bus.
Valentinas Juraitis