Paklausykime video ką kalba ir pataria patyręs bitininkas:
Kondrotas savo bityną laiko keturiose vietose po 8-12 avilių. „Kasmet turiu labai daug įvairių rūšių medaus. Kai aviliai stovi skirtingose vietose, aplink juos – įvairūs skirtingo nektaringumo augalai, tai ir medus įvairus. Prie Merkio – greta miškas, užliejamos pievos, auga daug valerijonų, vingiorykščių, veronikų, prisėta kanapių, o Vilūniškyje prie Vievio – daug liepų ir pievų. Savo sklype sėju ežeinius ir esparcetus, prie sodybos Jovariškėse žmona Rasa prisodino daug medingų augalų: anyžinių lofantų, įvairių rūšių mėtų, aviečių, juozažolių, kraujažolių, budlėjų. Svarbiausias augalų pasirinkimo kriterijus – nektaringumas“, – pasakojo V. Kondrotas. Medus iš vienos rūšies augalų, liepų ar raudonųjų dobilų, – retenybė, sako, kad tokio turi dažnai.
Bičių produktus, kurių dauguma turi gydančiųjų savybių, vertina ir brangina ne tik bitininkai. Vis dažniau, pajutę negalavimus užsukame ne tik į vaistinę, bet kreipiamės ir pas bitininkus.
Nors bičių produktų gydomosios savybės seniai žinomos, tačiau cheminė vaistų gamyba ir vartojimas šiandien dar ima viršų.
Ir kodėl taip atsitinka? Čia lemia daugybė priežasčių ne tik finansiniai interesai.
…Tačiau nereikėtų supriešinti įvairių gydymo ir sveikatinimo būdų: chemijos ir natūralumo. Nes ir ten, ir ten yra savas laikas, konkretūs atvejai bei aplinkybės.
Apiterapija (lot. apis ‘bitė’ + gr. therapeia ‘gydymas’) – gydymo ir profilaktikos metodai, kuriuose naudojami bičių gaminami ir surenkami produktai, taip pat ir bičių nuodai.
Hipokrato(460–377 pr. m. e.) raštuose randami gydymo bičių produktais (medumi, pikiu) ir įgėlimais pavyzdžiai. Ibn Sina (Avicena) (980–1037 m.) savo veikale „Gydymo mokslo kanonas“ tiesiogiai nurodė medaus gydomąjį poveikį.
Taigi medus ir jo produktai, net ir pačių bičių kūneliai – tai turtingas jėgų šaltinis, kurio vis naujos savybės atskleidžiamos, atrandamos.
Š kartą apsilankėme pas bitininką Virginijų Kondratą iš Jovariškių kaimo Trakų rajone. Jis yra statybos inžinierius, tačiau jau daugybę metų paskyrė apiterapijos studijoms ir praktikai, yra Lietuvos apiterapeutų asociacijos narys, priklauso Vilniaus susivienijimo Trakų bitininkų draugijai.
Bičiulis Virginijus sako, kad mes per daug vartojame vaistų, daugelį ligų galima įveikti bičių produktais.
Savo bityną jis laiko keturiose vietose po 8-12 avilių. „Kasmet turiu labai daug įvairių rūšių medaus. Kai aviliai stovi skirtingose vietose, aplink juos – įvairūs skirtingo nektaringumo augalai, tai ir medus įvairus. Prie Merkio – greta miškas, užliejamos pievos, auga daug valerijonų, vingiorykščių, veronikų, prisėta kanapių, o Vilūniškyje prie Vievio – daug liepų ir pievų. Savo sklype sėju ežeinius ir esparcetus, prie sodybos Jovariškėse žmona Rasa prisodino daug medingų augalų: anyžinių lofantų, įvairių rūšių mėtų, aviečių, juozažolių, kraujažolių, budlėjų. Svarbiausias augalų pasirinkimo kriterijus – nektaringumas“, – pasakojo V. Kondrotas. Medus iš vienos rūšies augalų, liepų ar raudonųjų dobilų, – retenybė, sako, kad tokio turi dažnai.
Kandys net tik vaško priešas, bet ir vaistas
Vienoje dėžėje, kuri paprastai naudojama koriams nešti, bitininkas veisia ir vaškines kandis – tai daryti pradėjo bene pirmasis Lietuvoje. Nors šie vabzdžiai laikomi vienais didžiausių bičių ir bitininkų priešais (gali lengvai sunaikinti visus korius), Virginijus teigė, kad vaškinės kandys – labai naudingos. Jis vertina jų spiritinę ištrauką, skirtą imunitetui stiprinti ir laikomą puikiu vaistu nuo tuberkuliozės, valyti kraujagyslėms.
V. Kondrotas ir žiemą turi pasidėjęs kelis gerai užakiuotus korius su medumi. Užsimanys šviežio, skysto medaus, kad ir viduržiemį išsuks korius – ir bus šviežio medaus, kaip gegužės mėnesį. Mat pirmąkart Virginijus paprastai medų suka gegužės viduryje, prieš savo gimtadienį, į kurį susirinkusius bičiulius ir draugus tradiciškai pavaišina ir šviežiu medumi.
Vaistai iš avilio: pikis, žiedadulkės, duonelė, tranų gemogenatas
V. Kondroto gaminamų bičių produktų paletė labai plati: renka bičių pikį, žiedadulkes ir duonelę, tranų pienelį (gemogenatą), namiškių ir bičiulių poreikiams pasidaro bičių pikio ir jų kūnelių, vaškinių kandžių spiritinės ištraukos. O žiemą iš bičių produktų gamina įvairius kremus, ekstraktus.
„Bičių produktuose nėra jokių cheminių medžiagų, jie lengvai įsisavinami. Valgome medų – gauname kompleksą vitaminų, mikroelementų, kitų biologiškai labai reikšmingų medžiagų, makro- ir mikroelementų, fermentų, fenolių, fitohormonų ir aukščiausios rūšies baltymų, sučiulpiam bičių pienelio – kone dopingas, dar atkuria bakterijų pusiausvyrą žarnyne. Kodėl Lietuvoje žmonės taip storėja? Nes negauna pagrindinių mikro- ir makroelementų. Šaldytuvai pilni, o žmonės alkani, nes su maistu negauna būtiniausių maisto medžiagų – žemės nualintos, užaugintose daržovėse ir vaisiuose, grūduose ir mėsoje jų daug mažiau negu prieš pusšimtį ar šimtą metų. O dar daug cukraus, baltų miltų suvartoja… Bičių produktai gali padėti organizmui gauti visų reikiamų maistinių medžiagų“, – tvirtina V. Kondrotas
Bičių duona, pienelis
Saldainių, sausainių ir pyragų vyriškis nevalgo jau keliolika metų, nebent svečiuose paragauja. Jeigu kada užsimano ko nors saldaus – paima į burną šaukštelį medaus, bičių duonelės, gabalėlį korio ar žiedadulkių su medumi.
Šaltuoju metų laiku organizmui stiprinti jis 2 savaites kasdien suvalgo po šaukštelį bičių duonelės arba žiedadulkių, kitas 2 savaites geria Marijos Treben vaistažolių mišinį, kelis kartus per metus po 3 savaites vartoja trijulės: bičių pikio ir jų kūnelių, vaškinių kandžių spiritinės ištraukos.
„Lietuviai vidutiniškai suvalgo po kilogramą medaus per metus, o japonai – apie 15 kilogramų, jie superkaa daugumą pasaulyje paruošiamo bičių pienelio ir noriai vartoja, o Lietuvoje jį vartoja turbūt tik bitininkai. O meduje apie 250 ingredientų – pradedant fermentais ir baigiant vitaminais, baltymais, kurių bičių duonelėje, žiedadulkėse, pienelyje daugiau negu meduje. Tranų pienelyje (gemogenate) vitamino D net daugiau negu žuvies taukuose. Visi bičių produktai turi medžiagų, kurios stiprina imunitetą, mažina uždegimus ir įtampą, gerina medžiagų apykaitą, turi antiradiacinį poveikį, mažina spinduliuotės sukeltus pažeidimus. Ir jie labai tinka žmogui, puikiai įsisavinami, o cukruje – tik sacharozė
Ir namuose daryti kremai
V. Kondrotas gamina ir kremus. Svarbiausi jo kremų komponentai: alyvuogių aliejus (tinka ir kitoks), korių dangtelių vaškas ir bičių pikis, papildomos medžiagos – bičių kūneliai ar eglių sakai, kiaušinių tryniai, terpentinas – žiūrint, kokio efekto norima.
O dėl įvairesnių bičių produktų gamybos plėtros taip pat nėra optimistas. Norint gaminti ir prekiauti sveikatinančiais bičių produktais reikia gauti daug leidimų, sertifikuoti produktus reikia vežti į Lenkiją. Tai sunku, brangu, tad nežinia, ar apsimokėtų.
Bitininko Virginijaus Kondrato sveikatinimo produktai
Trijų rūšių kremai su pikiu: su pikiu ir eglių sakais (sudėtis: alyvuogių aliejus, vaškas, pikis, eglių sakai); su pikiu ir kiaušiniu (sudėtis: alyvuogių aliejus, vaškas, pikis, kiaušinio trynys); su pikiu (sudėtis: alyvuogių aliejus, vaškas, pikis). Kremas su bičių kūneliais (sudėtis: alyvuogių aliejus, vaškas, bičių kūnelių ištrauka).
Kremas su pikiu tinka: -smulkioms žaizdelėms(sumušimams, įpjovimams) gydyti , -burnos gleivinės tepimui esant nedidelėms opelėms, -prasidėjus slogai galima tepti nosies ertmę, -sutrūkinėjusių rankų ir padų odai gydyti. Kremas su sakais tinka: -smulkioms žaizdelėms(sumušimams, įpjovimams) gydyti, -sąnarių tepimui, -nugaros įtrynimui esant patempimams, -tinka tepti odai po skutimosi. Kremas su kiaušinio tryniu tinka: -veidui ir rankoms tepti -gerina odos regeneraciją -tepti odai po skutimosi.. Kremas su bičių kūneliais tinka: – tepti lūpas prasidedant herpiui, taip pat esant nugaros skausmams, nes sudėtyje yra bičių nuodu.
Esant alergijai bet kuriai sudėtinei daliai kremo nenaudoti
***
Tranų kūnelių spiritinė ištrauka 250 g. (vyrams) Ištrauka vartojama: 1. Padidėjus prostatos adenomai. 2. Esant seksualiniams sutrikimams. 3. Organizmo valymui ir stiprinimui. (nusilpus organizmui) 4. Prie medžiagų apykaitos sutrikimo. 5. Sutrikus hormonų pusiausvyrai. 6. Esant stresui, chroniškam nuovargiui. 7. Esant dideliam fiziniam ir protiniam organizmo krūviui.
***
Bičių kūnelių 70% spiritinė ištrauka.
Norint naudoti bičių kūnelių spiritinę ištrauką, būtina išsitirti ar esat alergiškas bičių nuodams. Jeigu jūsų organizmas netoleruoja bičių nuodų, naudoti ištrauką griežtai draudžiama.
Ištrauka vartojama: 1. Organizmo valymui. 2. Esant seksualiniams sutrikimams. 3. Padidėjus prostatos adenomai. 4. Kraujospūdžio normalizavimui. 5. Inkstų ligoms. 6. Kepenų sveikatinimui. 7. Esant skydliaukės sutrikimams. 8. Sąnarių ligų gydymui. 9. Mastito prevencijai. 10. Išsiplėtusių venų prevencijai. 11. Antsvorio mažinimui. 12. Pertemptų raiščių ir nubrozdinimų gydymui. 13. Šlapimo takų ligų profilaktikai. 14. Miomų, auglių vėžinių susirgimų profilaktikai. 15. Esant plaukų slinkimui. 16. Organizmo stiprinimui. Ištraukos naudojimas: Geriausia naudoti kartu su kitais bičių produktais : šviesiu medumi (geriausiai pavasarinis), pikio spiritine ištrauka, vaškinės kandies gyvybinės veiklos arba vikšrelių spiritine ištrauka. Naudojant šiuos produktus kartu, stiprinamas visas organizmas.
Bičių kūnelių spiritinė ištrauka nenaudojama vaikams iki 5 metų.
Bičių kūnelių spiritinę ištrauką naudojant atskirai su medumi dozuojama: – kiek metų, tiek lašų ištraukos pusei stiklinės šilto vandens (iki 40 laipsnių). Pradžioje ilgai maišome medų vandenyje, kad prisisotintų deguonies. Po to lašiname ištrauką. Geriame kasdien ryte prieš pusę valandos ar valandą iki pusryčių. Dėl ištraukos naudojimo pasitarti su Jus gydančiu gydytoju.