Prof. habil. dr. Antanas Gendrolis: Bičių  pienelio nauda

Antanas Gendrolis savo sodyboje 2021 m.

Nuo senų laikų žmonės skundėsi įvairiais negalavimais ir stengėsi juos išgydyti. Priešistorinės medicinos studijos remiasi vietinių kultūrų antropologiniais tyrimais. Tų laikų žmonės pasikliovė religiniais įsitikinimais ir racionaliais praktiniais įgūdžiais.

Mistinės gydymo priemonės, kurios Viduramžių Europoje buvo gana paplitusios, labai skyrėsi nuo to meto medicinos: gydymui naudoti talismanai, horoskopai, magiški užkalbėjimai. Senovės gydytojai sergantiems skirdavo vaistažoles, medų, propolį, įvairius aliejus, vyną, augalų sultis. Gydomieji skysčiai ir kietosios medžiagos buvo dozuojamos „elnio kulno“, „avino kauliuko“ dydžiais ar trijų pirštų žiupsneliais. Gydomosios chemijos pradininku laikomas Paracelsas (1493–1541), kuris savo universaliu mokslu sujungė chemiją su medicina. Jis pabrėžė: „chemija turi tik vieną tikslą: gaminti vaistus, kurie sugrąžina žmonėms prarastą sveikatą“.

Dr. Kamelija Kadziauskienė visada pabrėždavo, kad neteisybė, kad gydymas vaistažolėmis ir bičių produktais – netradiciniai metodai. Nėra nieko tradiciškesnio už senolių išmėgintus gydymo būdus.

Bitininkų ir apiterapeutų veiklos sritys labai artimos. Bitininkams rūpi bitės, jų sveikata ir jų veiklos produktų gausinimas bei tų produktų realizavimas. Apiterapeutams rūpi racionalus bičių produktų panaudojimas žmonių sveikatos labui, skatina jų vartojimą bei propaguoja sveiką gyvenseną. Taigi siekiama kilnių tikslų. Todėl jau kuris laikas apiterapeutus ir bitininkus sieja bendri tikslai padėti bitei ir žmogui.

Apie bičių pienelį

Gamtoje yra itin mažai medžiagų, stebuklingesnių nei bičių pienelis. Kuo jis toks ypatingas? Austrijos valstybinio universiteto biologai teigia, kad tai yra epigenetinis veiksnys, aktyvinantis genus teisingo derinio principu taip, kad iš kiaušinėlio gali išaugti ir bitė darbininkė, ir motinėlė.

Bičių pienelio gavyba sparčiai didinama visame pasaulyje, jo paklausa kasmet didėja. Lietuvoje bičių pienelio vartojimas tik įgauna pagreitį, todėl jo paklausa ir gavyba yra labai nedidelė.

Lietuvoje šis bičių produktas renkamas ir parduodamas natūralus. Jis įeina į keleto papildų sudėtį. Tačiau jo suvartojama labai mažai, todėl medikai apiterapeutai, bitininkai ir mokslininkai vieningai akcentuoja, kad šis unikaliomis savybėmis pasižymintis bičių motinėlių maistas yra labai naudingas ir žmogaus organizmui.

Daugiau surenkant bičių pienelio, padidėtų ir jo paklausa, labiau vertintume ne tik jo gydomąją, bet ir maistinę vertę. Ne vienam sunkiam ligoniui padėtume atgauti sveikatą, o ir sveikieji būtų stipresni. Tai mums siūlo gamta ir jos nuostabūs padarai – bitės.

Bičių pienelio rinkimo technologija gana sudėtinga. Ji reikalauja ypatingo atidumo, kruopštumo bei darbštumo. Bičių pienelį gali rinkti tik aukštos kvalifikacijos bitininkai, gerai išmanantys bičių biologiją. Reikia parinkti gausiai pienelį gaminančias bičių šeimas, mokėti gerai paruošti bičių lizdą pieneliui imti, sugebėti greitai perkelti lervutes į motinėlių lopšelių pradus. Bičių pienelio gavyba yra gana sudėtingas, fiziškai sunkus, varginantis ir daug laiko reikalaujantis darbas.

Bičių pienelio biologinės ir farmakologinės savybės

Įvairūs bičių produktai, tarp jų ir bičių pienelis, liaudies medicinoje buvo vartojami nuo neatmenamų laikų. Dabartiniu metu vartojami ir praktinėje medicinoje, nors daug farmakodinaminių ir farmakoterapinių klausimų nėra visai aiškūs.

Pirmasis bičių pienelį, kaip vaistą žmonėms gydyti, 1922 m. rekomendavo vartoti Sorbonos universiteto prof. P. Šovenas. Fiziologai ir gydytojai, tyrę bičių pienelio poveikį gyvūnų ir žmonių organizmui, nustatė, kad jis veikia organizmą bendru nespecifiniu stimuliuojančiu poveikiu. Daugelis autorių šio poveikio priežastimi laiko B grupės vitaminus ir ypač pantoteno rūgštį. Žinoma, kad bičių pienelis savo sudėtimi artimas kraujo serumui ir jo baltyminei frakcijai, kurioje yra albuminai ir globulinai su y-globulinų dominavimu. Y-globulinų įtaka, vartojant bičių pienelį ligoniams gydyti su sumažėjusiu reaktyvumu, padeda sustiprinti organizmo apsaugines jėgas ir sukuria atsparumą lėtinėms ligoms (V. Vaolong et al., 1987; J. R. Lamberti, 1977).

  1. Fuji (1995) rašė, kad bičių pienelis, kaip natūrali medžiaga, turi turbūt didžiausią potencialą farmacijos pramonei, ieškant naujų medžiagų. Mokslinėje medicinos literatūroje nurodomos šios bičių pienelio biologinės ir farmakologinės savybės:

Imunostimuliuojančios savybės:

  • stimuliuoja, suteikia energijos, euforizuoja;
  • gerina bendrą organizmo būklę, skatina medžiagų ir reguliuoja riebalų apykaitą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje;
  • gerina širdies darbą, reguliuoja kraujo spaudimą;
  • tolina senatvę, didina lytinį pajėgumą, lengvina klimakso reiškinius, skatina žindyvių pieno gamybą;
  • lengvina ir naikina streso padarinius, depresiją, kitus nervų sistemos sutrikimus;
  • stiprina imuninę sistemą, efektyviai apsaugo nuo peršalimo ligų – gripo, katarų ir pan.;
  • gerina apetitą.

Imunomoduliacinėssavybės;priešvėžiniai, antialerginiai ir priešuždegiminiai poveikiai:

  • imunostimuliuojančiai veikia gyvūnus ir ląstelių kultūras, didina leukocitų skaičių;
  • antinavikinis poveikis ląstelių kultūroms ir eksperimentiniams gyvūnams;
  • slopina pelių autoimuninę sistemą;
  • priešuždegiminis poveikis ląstelių kultūroms;
  • didina antiapoptinį poveikį ir vamzdinį epitelį.

Antioksidacinės, hepatoprotekcinės, radioprevencinės savybės:

  • antioksidacinės;
  • hepatoprotekcinės;
  • sumažina stresą ir teratogeninį poveikį, gydo plaučių edemą, žiurkių kepenų arba inkstų pažeidimus, kylančius dėl intoksikacijos mikrotoksinais;
  • stimuliuoja hepatocitų DNR sintezę ir apsaugo ląsteles nuo apoptozės ir mitogeninio poveikio. Prailgina ląstelių proliferaciją, skatina albumino gamybą;
  • radioprotekcinis poveikis eksperimentiniams gyvūnams.

Antibakterinės, antivirusinės, grybelius naikinančios savybės:

  • antibakterinės;
  • antivirusinės;
  • priešgrybelinės.

Kardiovaskulinės savybės:

  • antihipertenzinės, hipotenzinės, vazodilatacinės savybės;
  • antiaterosklerozinės; sumažina serumo cholesterolio ir trigliceridų lygius, padidina HDL lygius, mažina plazmos fibrinogenų lygius ir trombozę;
  • kardioprotekcinis poveikis eksperimentiniams gyvūnams; užkerta kelią miokardo pažeidimams.

Poveikis centrinei ir vegetacinei nervų sistemoms:

  • teigiamai veikia centrinę nervų sistemą, aktyvina ją ir apsaugo nuo neigiamo poveikio;
  • palengvina kraujo ląstelių diferenciaciją;
  • padidina centrinės nervų sistemos fosforilinimą, tuo suaktyvina gyvūnų smegenų cholisterazės veiklumą;
  • panašūs į acetilcholino poveikiai žarnynui, kvėpavimo ir lygiųjų raumenų paskirstymui;
  • gyvūnų nuraminimas.

Bičių pienelio ir kitų produktų mišiniai – maisto papildai

  • Maisto papildai – tai maisto produktai, skirti papildyti įprastą racioną, kurie vieni ar su kitomis medžiagomis yra koncentruotas maistinių ar kitų medžiagų, turinčių mitybinį ar fiziologinį poveikį, šaltinis.
  • Maisto papildai vaistinėms ar kitai rinkai tiekiami tabletėmis, kapsulėmis, buteliukais ir kitomis panašiomis skysčių bei miltelių, skirtų vartoti mažais dozuotais kiekiais, formomis.
  • Ištyrus bičių produktų mišinių farmakotoksines savybes, nustatyta, kad žiedadulkių, medaus ir bičių pienelio mišinys, vartojant 3 mėnesius, nesukelia jokių toksinių reiškinių, bet žymiai padidina gyvūnų masę, padaugėja eritrocitų ir leukocitų kiekis, hemoglobino lygis. Mišinys rekomenduojamas dieninėje mityboje ir maisto pramonėje.
  • Lietuvoje turime keletą paruoštų bičių pienelio formų – tai medaus mišiniai su bičių pieneliu (gali būti ir su kitais bičių produktais, pavyzdžiui, su bičių pieneliu ir propolio ekstraktu), bičių pienelio ir apilako tabletės, kurios skiriasi beveik vien gamybos ypatumais. Šaldytas bičių pienelis šiems tikslams nebūtinas – jį galima pataupyti sunkesniems ligoniams.
  • Medus su bičių pieneliu. Bičių pienelį XVIII amžiuje prancūzų mokslininkas FransuaHuberis pavadino „karališkąja žele“. Nuo to laiko Vakarų pasaulyje jis taip ir vadinamas. Kai kas bičių pienelį vadina XX amžiaus superproduktu. Ir tai nenuostabu, nes jis pasižymi žmogaus organizmą tonizuojančiomis ir stiprinančiomis savybėmis, gerina apetitą ir visą organizmo sveikatos būklę, stimuliuoja medžiagų apykaitą, reguliuoja endokrininių liaukų funkciją, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, didina atsparumą ligoms, gerina fizinį ir protinį darbingumą, suteikia žvalumo, tolina senatvę.
  • Žinant šias nuostabias bičių pienelio gydomąsias savybes, mums buvo aktualu iš šios žaliavos sukurti vartojimui tinkamą preparatą, kurį būtų galima gaminti pramoniniu būdu. Iš literatūros šaltinių buvo aišku, kad bitininkai bičių pienelį konservuoja medumi. Kauno medicinos universiteto Vaistų technologijos ir farmacijos organizavimo katedroje (dabar Lietuvos sveikatos mokslų universitetas Vaistų technologijos katedra) sukūrėme optimalią bičių pienelio ir medaus gamybos technologiją (A. Gendrolis, 1999).
  • Norint pagaminti specialios paskirties naują maisto produktą, reikėjo sukurti technologiją, parinkti tinkamą pakuotę, ištirti technologines ypatybes, paruošti analizės metodikas, įvertinti preparato stabilumą laikymo metu, pagal tyrimo rezultatus parengti medaus su bičių pieneliu techninę dokumentaciją – įmonės standartą, jį suderinti su kontroliuojančiomis organizacijomis ir patvirtinti.

xxx

  • Apie bičių pienelio ypatingas savybes viename straipsnyje visko neaprėpsi. Susidomėjusiems daugiau galima sužinoti mano monografijoje „Bičių pienelis ir vaškas. Kaip sveikai ir ilgai gyventi”.

Parengė VšĮ ,,Žemės trauka”, I. Jatkevičienė