Spiečių metas-gegužė, birželis

Žmonės, nesidomintys bitininkyste, instinktyviai bijo bičių ir dar labiau bijo, kai pamato skrendančias tūkstančius bičių,  susispietusias kamuolyje aplink motinėlę.
… Spiečius yra natūrali bičių dauginimosi  sąlyga. Natūralioje  gamtoje tai yra vienintelis mechanizmas, kurio dėka bitės gali daugintis.

Bitės turi užkoduotus elgesio instinktus, kurie automatiškai suaktyvina jų veiksmus, kai atsiranda tam tikra situacija. Norint išvengti spiečių, reikia žinoti  tą mechanizmą, kuris priverčia jas  plėstis, išskristi ir palikti avilį.

Taip pat reikia žinoti instinktus, kurie bitėms stipresni už spiečius. Spietimo procesas gana komplikuotas ir spiečių rūšių yra  daug. Šiuo metu koncentruosimės tik į pirmąjį skrydį. Spiečių – vadinamąjį  pirmuką. Paprastai  pirmasis  spiečius, išskridęs iš avilio, būna pats didžiausiais ir stipriausias. Palikdamas savo šeimą ir  bityną  jis padaro nemažai žalos bitininkui.

Spietinę gali pasigaminti kiekvienas nagingesnis bitininkas

Be to, yra antrųjų, trečiųjų ir kitų spiečių taip pat badaujančių spiečių.

Reikia žinoti, kad senoji karalienė  – motina  visada išeina iš avilio, prie jo prilipusios įvairaus amžiaus bitės. Kiekviena bitė prisipildo medaus, kad paimtų atsargų, reikalingų naujam būstui statyti.

Kai  bitė iš korių  paima medaus atsargas  išskridimui su spiečiumi, ji tampa neagresyvi negali įgilti. Gal todėl, kad medaus krovinys  trukdo gilti, įsmeigti geluonį.  Ji tampa miela ir paklusni  kolektyvo  narė. Su ja galite padaryti beveik bet ką ir ji jūsų nenuskriaus.  Gal  todėl kai kurie bitininkai tarsi demonstruodami savo ,,drąsą” nebijo spiečių  ir bando juos pernešti net ant savo nuogo kūno.

Įsispiečiusias bites galima glostyti be baimės. Galima jas atsargiai imti rankomis. Galite lėtai įkišti visą delną į spiečių, o lėtai paslėpti ranką,  apsuptą bičių. Neįtikėtina ir žavu, bitės kutena, šiek tiek pakrato kojas, laižo liežuviais, bet tavęs net nepastebi, negilia.

Tačiau nedarykite to be patyrusio bitininko priežiūros, jei bičių nepažįstate. Jei radote spiečių, sėdintį ant medžio ir nežinote, kiek laiko jis ten buvo, rizikuojate būti sugeltas. Bitės jau gali būti alkanos, o jei jose nėra medaus, jos bus susierzinusios.

Mes jau žinome, kad originali motinėlė palieka avilį ir pasiima įvairaus amžiaus bičių armiją bei šiek tiek medžiagų naujam lizdui įkurti. Kas atsitiks su pradine šeima be motinos? Ši šeima jau pasiruošė tokiai situacijai. Kol bitės avilyje nepatiria didelių pokyčių, tai tarsi mažas maištas prieš monarchiją – matriarchatą. Bitės nusprendžia užauginti naują motinėlę ir, esant geram orui, spiečius įvyks būtent tą dieną, kai bus „supakuotos“ naujųjų motinėlių lervos, tai įvyksta maždaug aštuntą jų vystymosi dieną. Turime suvokti, kad sezono metu bičių šeimos stengiasi daugintis. Motina stengiasi dėti tiek kiaušinėlių, kiek gali pasirūpinti bitės. Bitės lipdo korius, šildo kiaušinėlius ir lervas, maitina lervas, nešioja nektarą ir žiedadulkes, gamina medų ir galiausiai valo bei dezinfekuoja avilį. Kada ateis momentas nuspręsti, kad  visko jau užtenka ir atėjo laikas daugintis? Tokių situacijų būna ir daugiau, o kartais užtenka, kad bent viena iš jų išsipildo, o būtent tada ji ir prasideda spietimas. Mums tai gali atrodyti chaotiška be priežasties, bet taip nėra.

Dauguma bitininkų žino ir  stengiasi suvaldyti tai, todėl kas savaitę sunkiai dirba, kad suvaldytų lizdą ir sunaikintų motininių ląstelių lopšelius, kurios išperėtų naują motiną. Iš esmės jie bando atakuoti dar stipresnį bičių šeimos instinktą, kuris jiems sako, kad jie neišgyvens be motinėlės ar naujosios motinėlės. Suvaldyti spietimo nuotaiką yra daug  būdų, bet nėra vieno – geriausio.

Kokios spiečiaus atsiradimo priežastys? Priežastis, kad bitės pradeda auginti naują motiną iš anksto nulemta. O jei užkirsite tam  kelią, sutaupysite daug darbo, išsaugosite  bityną ir surinksite daugiau medaus. Yra du pagrindiniai instinktai, dėl kurių prasideda maištas – „ spietimo nuotaikos“.

Pirma, motina neturi kur dėti naujų kiaušinėlių, palaipsniui mažėja jaunų lervų, kurias reikia maitinti, o bitės su bičių pienelio pertekliumi pradeda nerimauti, kur  ir kam tą pienelį sumaitinti. Tuomet  bitės pradeda lipdyti motininius lopšelius,  o motina į juos deda kiaušinėlius, o per kitas 8 dienas, esant geram orui, išauginama nauja.

Antra  šeimų spiečių priežastis – bičių gausa ir vietos avilyje trūkumas. Jei susiklostė tokia situacija, kad bičių per daug – avilyje ankšta. Dėl spūsties kyla ,,riaušės” ir bites užvaldo  išskridimo, naujos šeimos kūrimo nuotaikos. Tokia situacija gali lengvai susidaryti, jei po didelio  medunešio  daug surinkto nektaro ateina šiltas, bet nepalankus oras. Visos bitės dieną pasilikę  avilyje ir mano, kad jų yra per daug..

Abiem atvejais bičių šeimos skleidžia ypatingus  spietimosi garsus keičia garso intensyvumą ir dažnį, kitaip  skraido, mojuoja sparneliais.  Taigi gegužės- birželio mėnesiais bitininkams tenka būti ypač atidiems, vengdami spiečius sukeliančių priežasčių, sutaupysite daug darbo ir padvigubinsite medaus derlių.

Valentinas Juraitis

autoriaus nuotr.