Medaus  kokybė.   Diastazės  skaičius  atskleidžia falsifikuotojus

 

 Sveiki www.bitynai.lt, su malonumu skaitau ir žiūriu Jūsų elektroninį laikraštį, čia randu daug sau naudingo.  Viešumoje   kartais girdžiu  terminą  diastazės skaičius meduje. Paaiškinkite kas tai?

A.Petronis, bitininkas. Joniškis.

Šiandien dažniausiai falsifikuojami  medus, vaškas  ir propolis. Tai  ilgam aktuali tema .

Diastazės skaičius – vienas  svarbių rodiklių apibūdinantis medaus kokybę ir grynumą.  Diastazė  yra meduje  esantys fermentai, kurie  veikiant   šilumai, kaitinant suyra. Diastazės reikšme  nurodo medaus amžių, ar buvo veikiamas šilumos,kaitintas, tirpdytas? Pagrindinai meduje esantys  fermentai yra invertazė, amilazė(diastazė) ir gliukozės  oksidazė. Pagal  fermentų kiekį  meduje  nustatomas  diastazės skaičius.Pasaulinėje rinkoje yra patvirtintti  standartai , kurie  įvardija norminius  skaičius   nustatančius  įvairių rūšių medų. Eurpos Sąjungoje yra  minimalus standartas  diastazių skaičius apdorotame meduje – 8.

Kokybė nustatoma ir pagal Gote vienetų  skaičių, kur   įvertinamas fermentų kiekis, kiti rodikliai.   Kokybiško naturalaus, teisingai sandėliuojamo, neperkaitinto medaus  diastazių skaičius turi būti nuo 10 – 40  Gote vnt.  Toks vertinimas pagrindžiamas pagal tarptautiniais dokumentais patvirtitintus normatyvus (CODEX STA 12-1981. REV.1(1982), REV2 ( 2001) ir Direktyva  ES 2011/110, patvirtinta 2001 12. 20 d.

Sacharozės , fruktozės,  fermentų, neištirpusių dalelių  ir kitų dalelių kiekis nustatoma pagal Šade ir Phadebas  metodus, o Rusijoje pagal  GOST 19792-01 standartą.

Veikia daugybė kitų  metodikų , kurios  įvardija  medaus kokybę ir kilmę.

Reikia pažymėti,kad tame pačiame bityne,  viso sezono metu   bitės parneša  visiškai skirtingo medaus. Ir  jo turinį reikėtų   įvertinti   atliekant  atskiras   analizes, Ir išrašant   atitinkamus kokybės  sertifikatus. Bet, ar yra tam laiko ir lėšų?

2011 m. švedų  kompanija  Magle AB    pateikė medaus testavimui  skirtas tabletes Phadebas (Phadebas/Amylase). Atrodytų tai  pagreitintų ir supaprastintų  tyrimo darbą.Tačiau reikia atkreipti dėmesį , kad skirtingi   tyrimo metodai   rodo skirtingus skaičius tikrinant to paties medaus mėginius. Painiava.

Todėl tarptautinėse rinkose  svarbu laikytis  suvienodintų metrologijos taisyklių : viską matuoti metrais centimetrais, o ne aršinais ir coliais.

Šiandien daug kalbama apie falsifikuotą medų, apie  jo skiedimą, kaitinimą,  sumaišymą su  kitais produktais. Ar galima   tai greitai ir  tiksliai patikrinti?

Deja,  fizikos – chemijos analizė, biotestavimo būdai nežiūrint į tai, kad  jie suteikia daug informacijos,  negali objektyviai ir visapusiškai  įvertinti produkto kokybės.

Jau nuo senų laikų bandoma   falsifikuoti,o kai kurie  gamintojai teigia, pagerina medaus kokybę.  Pagamina vitaminizuotą -vaistinį medų.  Cukraus sirupą  sumaišo su morkų arba  burokų sultimis,  erkškėtrožių nuoviru.  Visą turinį  sumaišo su gyvulių krauju dar kitais priedais.  Ir taip toliau ir t. t. . Po to šį skystį  sumaitina bitėms ir gauna ,,skanų“  produktą. Tokį medų vadindavo morkviniu,  burokėlių arba erškėtrožių..

Ir šiais laikais  kai kurie bitininkai   sumaišo medų su  bruknėmis,  mėlynėmis,  bičių pieneliu, maltais riešutais  ir  dar kai kuo. Kuriami receptai,  kiek  tik fantazijos turima, norint sudominti pirkėją. Ir  visi šie produktai pabrangina medų 5-7 kartus  ir kiek kartų  suprastina jo kokybę?

Štai stebėjome vieną medaus patikrinimą. Buvo atlikta analizė  drėgnumui ir  diastazės skaičiaus nustatymui, kuris siekė( 7). Bet  įdomu pažymėti, kad  sertifikatuose nebuvo nurodytas  sacharozės kiekis . Meduje su žemu diastazės skaičiumi (leistinas intervalas  nuo 8 iki 40 vnt.).Skaičius 7 rodo, kad   yra  didelis kiekis sacharozės. Ir tokį ,  medumi nevadintiną  ,,skanėstą“ gauna,  kai  cukraus sirupą  sumaitina  bitėms prasto  medunešio metu arba iš vis  bitėms neišskrendant iš avilio. Tai tikrų tikriausias  falsifikatas.

Lietuvos bitininkų sąjungos bendruomenėje   nuolat keliamas klausimas  kaip principingai  patikrinti  medaus  kokybę  Lietuvos rinkoje ( užsienyje tai atlieka atitinkamos institucijos). Kiek to principingumo gali būti priklauso ir nuo visuomenės nuomonės.

Mūsų  šalies prekybos tinkluose esama  įvairios kokybės medaus… Ir atskiesto  su įvežtiniu (ukrainietišku, kinietišku) – žymiai pigesniu.  Jeigu   atidžiau  pasidomėtume  prekybos tinkluose , turguose  parduodamu medumi, galbūt apsaugotume   ir pirkėjų, ir   didžiosios dalies  bitininkų interesus, kurie dėl  sumažintų kainų  negali  realizuoti  savojo.

Valentinas Juraitis