,,Lietuvos bitininkas” Nr.1 (116) 2024

Pirmajame šių metų žurnalo numeryje  publikuojama S. Uselio apžvalga apie 2023-uosius bitininkystės metus. Autorius  dalijasi mintimis, kas jau praėjo, kokios buvo meterologinės sąlygos, bičių spietimo  būklė ir priežastys. Apie  medaus perprodukcijos krizę,  į ES  įvežamą  padirbtą medų. Straipsnyje pažymima, kad su šiuo reiškiniu yra kovojama, tačiau demokratiškoje, grandiozinėje ES sistemoje – to greitai padaryti nėra įmanoma.

Europarlamentaras,  LBS  prezidentas J. Olekas  pristato skaitytojams  Medaus direktyvos pakeitimus, kurie svarstomi Europos Parlamente ir pažymi, ką iš to laimės  bitininkai ir vartotojai. Taip pat pažymima, kad ir autoriaus pastangomis, pasiekta, kad Europarlamentas laikosi pozicijos – medaus mišinių etiketėse reikia nurodyti tikslią medaus kilmės šalį ir procentus, kiek kurios šalies medaus yra mišinyje.

Artėja eilinė, o galbūt neeilinė  XLVI ( 46)  bitininkų šventė, ji įvyks rugpjūčio 3-4 dienomis šalia Nemuno ir  Raudonės pilies  (Jurbarko r.).  Apie tai V. Juraitis  kalbina  vieną iš šventės  rengėjų Jurbarko rajono ,,Nektaro” bitininkų draugijos pirmininkę Nijolę Radavičienę. Šventės rengėjai tikisi aktyvaus ir išradingo , gausaus bitininkų ir medaus smaližių dalyvavimo ir netik todėl kad renginys įvyks  beveik šalies viduryje  daugeliui vienodai pasiekiamoje vietoje.

Apie Klaipėdos krašto bičiulių veiklą ir tradicijas pasakoja ,,Midučio” bendruomenės pirmininkė V. Račkauskienė..

Panevėžio bitininkų draugijos pirmininkas V. Arbutavičius dalijasi patirtimis kaip sudaryti naujas bičių šeimeles. Nagrinėja įvairius  būdus : bičių prikratymą, prišlavimą  su perais ir be perų. Lizdo padalijimą ir kt.

,,Lietuvaitė – pirmoji medaus somelje Baltijos šalyse”  – tokia antrašte J. Galvonienė pradeda pasakojimą  apie  Rasą Nabažaitę – medaus  somelje,  Bolonijoje (Italija) 2023 m. išlaikiusią egzaminus ir tapusią sertifikuota medaus juslinės analizės eksperte. Ekspertė, dalindamasi patirtimi, suteikia viltį  kitiems: ji sako, kad  uoslė ir skonis  gali būti lavinami, mokantis šio amato reikia skirti ir laiko, ir jėgų.

Kitame straipsnyje ši autorė  pasakoja apie Berlyne įvykusios mugės  ,,Žalioji savaitė” rezultatus, kur dalyvavo ir trys  Lietuvos bitininkų šeimos: Augustinavičiai, Galvonai, Rušėnai.

Dr. V. Salinka  dalijasi   mintimis apie  medų , jo teikiamą poveikį sveikatai ir ilgaamžiškumui. Autorius pabrėžia,kad tėvai turėtų išmokyti vaikus vertinti tai, ką jiems dovanoja gamta.

Dr. U.Prentice,  dokt. G. Kaspute straipsnyje  nagrinėja   natūralaus medaus požymius, sudedamąsias dalis  baltymus, cukrų, amino rūgštis, mineralus irk t., kurie  parodo  produkto kokybiškumą.

UAB  ,,Apiproduktai” vadovas A. Žiukas pateikia keletą būdų kaip rinkti pikį, kokie reikalavimai ir kainos šį vertingą produktą  pristatant   įmonei.

Apie  bites lietuvių mitologijoje, papročiuose prof. L. Klimka  tęsia pasakojimą, pradėtą ankstesniame žurnalo numeryje.

Leidinį galima  įsigyti bitininkystės reikmenų parduotuvėse,  ar paskaityti viešosiose bibliotekose, gauna prenumeratoriai, LBS nariai.

Bitynai.lt inf.