Bitininkų šventei XLV (45) Antazavėje pasibaigus

Daugelis   mūsų šalies bitininkų  dar nespėję  vieni pradėti, o kiti  užbaigti  medkopio darbų  susirinko Antazavė dvare, Zarasų rajone į  XLV ( 45) bitininkų šventę.

Atidarydamas  šventę  europarlamentaras, Lietuvos bitininkų sąjungos prezidentas Juozas  Olekas  pasidžiaugė, kad   sinoptikų –prognozuotojų  įžvalgos  ne visiškai pasiteisino, šventę pasitiko  gražūs giedri orai, ir  tik vakarop prapliupo  vasarišku  dosniu lietumi.

Čia Antazavės dvare (Zarasų r.)  jaukioje aplinkoje prie  puikiai  restauruotų  rūmų suvažiavo visi , kas  neabejingi bitininkystei.  Ir  mūsų išrinktieji ir  paskirti   vadovai vadovauti šalies ūkiui taip pat  yra  bičių draugai.  Štai  Juozas Olekas yra  ketvirtos kartos bitininkas, o šventėje dalyvavęs Žemės ūkio ministras  Kęstutis Navickas, kaip jis   pažymėjo, jo tėvas buvo  bitininkas  ir nuolat dalyvaudavo  bitininkų šventėse. Taigi, visada galime surasti, kas mus jungia. Sąsajų, su mūsų mažaisiais  sparnuotaisiais   draugais  mes galime atrasti kiekvienas.

Žvelgiant į  bitininkų veiklos panoramą, reikia pažymėti, kad pastaraisiais metais  įsisavinant  ES ir Lietuvos respublikos mokesčių mokėtojų lėšas,  šalies  bitininkų techninis aprūpinimas ženkliai pagerėjo.  Tik  apsnūdėliai, nesugebėję   parengti paraiškas,  lengvatinėmis sąlygomis neįsigijo naujo  modernaus  medsukio,  atakiavimo staklių, ar kitos įrangos. Gal būt todėl   per 10 tūkst. Lietuvos bitininkų būrys, tiek dabar  pas mus yra prižiūrinčių bites,  surenka  medaus  žymiai daugiau, negu jį galima realizuoti vidaus rinkoje. Medaus  realizavimo  sunkumas  ypač jaučiamas šiais metais.

… Apėjau Antazavės parką, kur  palapinių ir mugės miestelyje  susirinko  ir  bitininkystės įrangos   pardavėjai,   medaus ir bityno  produktų  gausa,  visur  šventiška pakili nuotaika.  Nes  džiugu ištrūkus iš bityno vienumos, kasdienybės rutinos, susitikti  senus draugus ir pabendrauti.

Kažkas iš  bičiulių šventę  pavadino bitininkų atlaidais…,  ir pasakė gryną tiesą.

Šventės generalinis rėmėjas – įmonė ,,Wilara”, šalia jos  mugėje dalyvavo  solidi verslo įmonių puokštė: UAB ,,Bičių korys”,  tarptautiniu mastu pripažinta estų bitininkystės įrangos gamintoja ,,Asten Honey” ,latvių  prekybos įrangos atstovai ir kiti.

Mugėje   sustoję pusračiu, susitikus seniems draugams užsimegzdavo ir diskusijos ir buvo išsakomos įvairios nuomonės, kurių negirdėti   būtų  skaitytojų  ir rinkėjų neįvertinimas. Keletą jų paminėsiu.

Pasidžiaugdami tuo ką turime, savikritiškai vertina situaciją: švenčių apimtis ir  lankomumas tolydžio mažėja. Dar netenka liūdėti , kad tai vyksta  ne geometrine, ir ne aritmetine progresija  žemyn.  Lankomumas ypač  svarbus  mugės dalyviams, kurie nori parduoti daugiau, pristatyti savo paslaugas  platesnei auditorijai.  O juo jų dalyvavimo nemažai priklauso ir šventės  turinys. Reikia tikėtis, kad po pandemijos COVID 19 vėl atsigausime.

Ir vėl  ant diskusijų stalo  paskleidžiama kortų kaladė: kokia  turėtų būti  šventės koncepcija? Kas šiandien  bus koziriais -,,būgnai”, ar ,,čyrvai”?Apie tai dalijosi mintimis daugelis. Tarp jų   avilių  gamintojas  iš Pasvalio Tomas  Jasiukėnas,  prisiminė šventę prie Karklės, kuri vyko pajūryje , netoli Klaipėdos. Iš didmiesčio užplūdo   gausybė  medaus smaližių.  Tai  galbūt   šventes  reiktų rengti prie didžiųjų miestų. Jam pritarė ir  latvių,  gausiai dalyvavę    įrangos  prekybos   atstovai. Visgi  neturime pamiršti dar vieno šventės tikslo, kad tai yra   bitininkų bendruomenės susitikimas su visuomene.

Šios šventės vienas organizatorių, Laimonas Galvonas sakė, kad ši  diskusija neturi pabaigos, visaip galvota ir visaip bandyta. Šio bitininko  nuomone – svarbu propaguoti    gražius Lietuvos provincijos regionus, kokia   yra ir  jo gimtoji Antazavė. Jeigu rengsime mieste, gal ir daugiau, pirkėjų ir prekeivių  susirinks, tai  ir saviems neliks šventės, neliks bitininkystės specializuotų  paskaitų, idėja bus išskaidoma.

Kituose pokalbiuose  buvo aptarinėjamos kitos temos. Štai  mūsų  bitininkystės  flagmanai  Gražina  ir Gediminas  Skardžiai  mugėje  sutiko  Aleksandrą  Pupkevičių – užsimezgė  pokalbis. Rimtautas Ardavičius į šventę atvyko su jaunėliu sūnumi. Šie bitininkai,  prižiūrintys  daugiau nei po 1000 bičių šeimų, surenka daugiausia   medaus, sumoka daugiau ir mokesčių. Jų rūpesčiai kiek kitokie. Didžiųjų ūkių   bitininkų nuomone  yra neteisinga   bičių  ūkį priskirti eilinei  ūkio šakai, kaip kokiai nors pramonės šakai, kaip  dabar vertina bitininkus ir vykdo  Žemės ūkio ministerija..

Bitininkystės ūkis yra ypatingas  jau nekalbant, kad atlieka  augalų apdulkinimo darbą, saugo ekologinę pusiausvyrą. Pažvelkime, kokia  yra pažangiausių šalių praktika. Supriešindami  didžiuosius ir smulkiuosius  bitininkus, kai vieniems cukrus kompensuojamas, o stambiesiems ne.  Reikia siekti, kad  kaip ir kitos šalyse  būtų  įvestas paramos priemoka už kiekvieną bičių šeimą,  bitininkai remiami už  augalų apdulkinimą ir t.t. Tai ne tik šiandieninės  žemės ūkio politikos, bet daug platesnis  ekosistemų    išsaugojimo klausimas.

Ši šventė  pasižymėjo paskaitų įvairove, buvo pakviesta  jaunų  gal  kiek nepatyrusių lektorių, tačiau jie   pasiūlė naujų temų ir  naujų vertinimų.

Rašant paskutinį sakinį noriu pasidžiaugti, kad šventė buvo graži, turininga, pavyko. Mes, šventės  dalyviai, svečiai, esame dėkingi  Zarasų bitininkų draugijos  nariams ir visų pirma Jūratei  ir Laimonui  Galvonams, kurie  deramai perėmė  estafetę iš Ukmergės bitininkų draugijos rengėjų  Kazėnų  šeimos, pernai surengtos   Smetonos dvare. Dėkojame  buvusiam LBS prezidentui  Sigitui Useliui, atlikusiam daug  koordinacinių darbų ir visiems, kurių įnašas plika akimi nebuvo matomas, bet  svarbus ir reikšmingas.

Valentinas Juraitis

Vilniaus bitininkų susivienijimo narys

Autoriaus nuotr.

…bitininkai neabejingi 200 peržiūrų ir +28 komentarų str. pabaigoje

Valentinas Juraitis

Apie gražią bitininkų šventę Antazavėje įdėjau inf.

ir daug dalyvių atsiliepimų, matyt, kad yra neabejingi…https://bitynai.lt/bitininku-sventei-xvl-45-antazaveje…/

Ilona Papečkytė

Jau mano tėvelis tik iš aukštai stebi šventę, už jį, tikiuosi, mišiose bendruomenė pasimeldė, kaip ir už kitus. 30metų jis vadovavo Marijampolės bitininkų draugijai, visad dalyvavome šiose šventėse, jos programose.

·  Mantas Sriubas

Šiaip tai pritariu sakantiems, kad šventė buvo Lietuvos pakraštyje. Daug kam toli važiuoti. Man iš Kauno tai dar dar… O kas žemaitijoje gyvena tai trenktis 4 val. iki šventės tai nesąmonė. Kitas dalykas šventė turėtų būti ne tik bitininkams, bet ir visiems žmonėms. Be to tarp jaunų žmonių medaus produktai yra visiskai nepopuliarūs. Vadinasi reikia populiarinti ir daryti šventę prie didelių miestu tokių kaip Vilnius ar Kaunas. Reikia didelės masės žmonių. Kas šiaip sau važiuos į užkampį?

Arvydas Matuzonis

Mantas Sriubas Švintes būva ir Žemaitijaj – tai kų tadu aukštaičiams daryt? Visiems idealu nebūna.

x

San Dra

Mantas, atstumas žmonėms nėra kliūtis, kai yra juos sudominę „kabliukai”

x 😉

Domas Motuzas

Populiariausias bendraautoris

Šių metų šventė man pasirodė mažiau mąsiškesnė nei prieš tai vykusios. Ir prekybininkų buvo mažiau. Bitininkai nebegali parduoti medaus, tai turbūt nebe šventės jiems galvose 🤔

x

San Dra

Domas, pasižiūrim, kas darosi pajūryje, oro uostuose, kavinėse ir restoranuose ir kokios minios plaukė į kitus tą patį savaitgalį vykusius renginius. Žmonės pinigų turi 🙃

x

Arvydas Mockevicius

Žmonės pirko bilietus į šventę, kuri kaip ir vyksta dvi dienas. 90% prekybininkų jau pirmą dieną apie 17val buvo susipakavę arba pradėję pakuotis daiktus. Atvirai pasakysiu, kad tokio bajerio kai prekybininkai išvažiuoja praėjus 2/3 pirmos dienos mugės dar niekur neteko matyti, o ką jau kalbėti apie sankcijas už susipakavimą ankčiau laiko.. tai standartiškai griežtai draudžiama ir baudžiama organizatorių visur užsienyje ir net Lietuvoje.

Šventės vieta patiko. 😀

x

San Dra

Verslas turi dirbti ir uždirbti, o ne krapštyti nosį. Ar pats augintum motinas, jei niekas nepirktų?

x

Arvydas Mockevicius

San Dra kas dirba, tas uždirba.

x

San Dra

Rožiniuose bobučių sapnuose. Dirbk kiek nori ir ką nori – jei niekas neperka, tai ir neuždirbsi. O kad galėtum taikyti sankcijas, turėtum prisiimti ir įsipareigojimus – visų pirma, turėtum užtikrinti pirkėjų srautus.

x

Vidmantas Boris

Arvydas Mockevicius cia tamsta apie LIETUVA , OHO , NEZINOJAU …

x

·  Mantas Sriubas

Arvydas Mockevicius jo dar pradėk taikyti sankcijas kažkokias tai nebus išvis jokių prekybininkų. Sveiko proto reikia turėti. Pačiam gal sankcijų reiktų 😃

Saulius Rimkus

Arvydui Mockeviciui. nusiramink, yra du dalykai, bitininkų ar miestiečio😉.jai bitininkų, tai normalu, jei mestiečio, tai totali šikna😉.

x

Albinas Maslauskas

Arvydas Mockevicius Bet sutik, Arvydai, kad pačių bitininkų sekmadienio rytą Antazavėj bebuvo pora desėtkų 🙂

San Dra

Albinui, o ką ten veikt sekmadienio rytą?

x

Arvydas Mockevicius

Albinas Maslauskas tai ir šeštadieniais nebebus jei taip toliau bus..

x

Arvydas Matuzonis

Prekybininkai žino patys, kiek jiems būt. Kam ko reikėjo, nusipirko dieną.

Tačiau naktinis stalų atėmimas iš bitininkų – tai kažkas tokio, ko neteko dar matyt, „net Lietuvoje”.

Nesvarbu, kad stalai apkrauti valgiais, bitininkai bendrauja, lietus lyja – stalus būtinai reikėjo susirinkt „iki 24:00”. Įdomu iš kur naktinių darbininkų rado. Ir kur juos naktį vežė, kas ten juos priėmė? 😉

Antanas Daščioras

Labai viskas labai gerai paruošta daug erdvės puikiai praėjo šventė

·  ·  Ivanas Bedrovas

Labai šauni šventė,ačiū organizatoriams.

·  ·  Darius Butkus

O kas midaus čempionatą laimėjo?

·  ·  Jurga Kaminskaite – Gaigaliene

Labai slogų įspūdį palikusi vieta… Po ruzkiu naštos neatsigavęs Lietuvos pakraštys, pilki seni daugiabučiai, nutriušę medinukai tiesiog verkia darbščių rankų ir šviesos, kuri apleido Zarasų kraštą. Naujai euroremontu paklijuotas dvaras net is tolo nemate Vilniaus paveldo klerkų, visdelto toj nykynej švietė kaip saulė. Galejai dvare rast švarą, pavėsį ir vandenį per tokią kaitrą, organizatoriams niekaip nedašuto ką ir kada organizuoja. Dalyviai iki skausmo tie patys, vietiniai nelabai susiprato , kad gali dalyvauti , save ir savo verslus parodyt, pagirdyti ir pavalgydinti svečius . Ši šventė niekada netaps Kaziuko muge, bet ORGANIZUOTI irgi yra darbas, jei nemokat neuzsiimkit, Olekas juk turi patirties ir pirmininkas, tegu uzsiima is emes , nes dabar tai karalius nuogas….

 bičiulė Jurga išsako gal kiek kaunietišką – juodašimtišką požiūrį. Kaunietišką, kur  verslas, spekuliacija stipriau pažengusi į priekį.

Palyginti su kai kurių  Kauno verslininkų namais, tie Smetonos ar Pliaterytės dvaro rūmai, šiandien atrodo gan kukliai. Prisiminkime, verslius kauniečius  mezgėjus kai jie per , ,,perestroiką” iš valdiškų įmonių vogtų siūlų, su megztiniais  kalė pinigą Rusijos turguose…

Apskritai mūsų  dvarai, palyginti su vakarietiškais – vokiškais ar pranc.  – kuklūs kaip kukli ir Lietuva.

Antazavės dvaro rūmams priekaištų neturiu. Puikiai padaryta. Tik  bėda ta, kad per medžius nesimato vaizdo į šalia esantį ežerą. Aplink. ministerijos Saugomų teritojujų tarnyba  vadinama ,,baškytės kontora” net nekelia klausimo, nesirūpina kraštovaizdiu, kad mūsų ežerai apžėlė krūmais, per juos nematome M.K. Čiurliono apdainuoto Raigardo slėnio, Ladakalnio, Moletų  ežerų.. Tuos medžius reikia iškirsti.

  … O Bitininkų šventė buvo kukli, bet gera. Reikėtų pagalvoti apie gaudesnį bendravimą tarp pačių   šalies draugijų. dabar per lietų visi sėdėjo atskirai  už savo stalų ir  gėrė savo midų ir savo naminę..

  •  

Viytautas AP

Jurgai Kaminskaitei – Gaigalienei. jei ne ruskis tai dar ir dabar po molynus klampotum. Isverstaskurei dabar ant rusu varo o prie ruso gyveno ir dziugavo.

  •  

Jurga Kaminskaite – Gaigaliene

Viytautui  AP

 neesi vertas Vytauto vardo netikeli

Romas Baranauskas

Jurga Kaminskaitei – Gaigalienei ko čia viešai pikstates suaugę žmonės?

·  Rolandas Akva

Arčiau miestų rengt – galutinai komercializuotis ir pavirst medaus muge A LA KAZIUKAS rugpjūty – prarast šventę žmonėms draugaujantiems su bitėmis.

San Dra

Kaziuko nereikia, bet taip pat nereikia pamiršti, kad kiekvienas pardavėjas kartu yra ir šventės rėmėjas. Kad rėmėjas galėtų skirti paramą (kad ir susimokėti už prekybos vietą), jis turi generuoti pajamas, t.y. turėti pakankamą kiekį perkančių ir būti suinteresuotas kitąmet vėl dalyvauti. O kai niekas nieko neperka ir tenka su šviesa susipakuoti daiktus…

Vladas Gataveckas

Pritariu, kad reikia arčiau miestų rengti šventes. Mano nuomuonė Antazvę parinko du žmonės?

·  ·  Ivanas Bedrovas

L