Bitininkai parodoje-mugėje ,,Ką pasėsi… 2023“ Kaune. Sėdint ant neparduotų medaus bačkų

Valentinas Juraitis Bitynai.lt redaktorius

Šių metų kovo 30 – balandžio 1 dienomis  VDU  Žemės Ūkio Akademijos erdvėse  įvykusi paroda-mugė ,,Ką pasėsi …2023“ lyg ir niekuo nesiskyrė nuo praėjusių. Tik atvažiuoti į mugę  praėjusi penktadienį buvo  sunkiau: didžiulis  automobilių kamštis susidarė  nusidriekė toli anapus Nemuno  nuo Kauno iki Akademijos miestelio.  O jau atėjus į miestelį  , toli, toli  greitkelyje parkavus automobilį,  pasirodo , lankytojų   ne tiek ir daug.  Ar čia   parodos dalyviai ir valdininkai   atvažiavo  į parodą  lengvaisiais automobiliais  sėdėdami po vieną salone.

Automobilių  Akademijos miestelio gatvėse sausakimša, o žmonių – lankytojų  aikštėse ir smulkaus verslo palapinių alėjose – mažai.

Nors ir dulkiant  smulkiam lietučiui  – parodų alėjos pustuštės, o smulkaus verslo palapinių alėjos taip pat   tikisi daugiau lankytojų, o svarbiausiai pirkėjų.

Pasidžiaugiant, kad tokia mugė interneto amžiuje iš vis įvyksta, visgi tenka apgailestauti, – kainos  čia  daugeliui  sodinukų ir sėklų – yra brangesnės negu  eiliniame turgelyje. Matyt dėl parodos kaštų.

Smulkaus palapinės  vietos kaina ~120 eurų,  dar mokestį  tenka  atidirbti  ir dar uždirbti.  Mugėje matėme tik penkis  bitininkų stendus.

Džiugu buvo matyti, kad  jie   yra puikiai pasiruošę  susitikimui su pirkėju: įpakavimo etiketės  skoningo dizaino, siūloma  medaus įvairovė nuo  liepų iki  mišraus ir lipčiaus. Besiorientuojantys  į  vietinę rinka sako:  vien tik medumi prekiaudamas ,,sėsi ant ledo“. O jei  pasiūlysi  dar ir žiedadulkių, duonelės,  supjaustytų korių, vaško žvakių –  kukliai galėsi skaičiuoti kažkokį pelną. Tokia    mažo bityno savininko kasdienybė.

Kai smulkieji  ir vidutiniai bitininkai  darbuojasi vietinėje rinkoje ir pratina lietuvį vartoti kuo daugiau medaus, didžiųjų  bitynų savininkai ,,sėdi ant neparduoto medaus  bačkų“.

Negali  eksportuoti medaus į užsienio rinkas, nes siūloma kaina yra begėdiškai maža. Trintis ir prieštaravimus tarp  bitininkų ir medaus supirkėjų. Viena iš priežasčių: mūsų šalies  supirkėjai diktuoja mažas kainas panaudodami ukrainietišką medų – tarsi streiklaužį. Ukrainos medaus eksportas į ES šalis neribojamas, politiškai visi supranta ir pritaria, bet tokia situacija, medaus  perpirkėjams leidžia  ukrainietiško žymiai pigesnio  medaus prisipirkti ir  jį eksportuoti kartu su lietuvišku. Štai ir atsiranda galimybė   numušti  lietuviško medaus supirkimo kainą.

Kaip kovoti su medaus prekeivių diktatu?  Reikia kurti   bitininkų kooperatyvus? Dar nesubrendome  ūkininkauti  kooperuotai, kaip Lenkijoje, kur turintys po  30 ha t  susijungia į 10 ūkių.

– Kas pirmasis tai pradės?  Gal tu , Petrai, Juozai ieškosi rinkos medui parduoti. Kai pasiseks, tai ir aš prisijungsiu….Ar gali  čia  prisidėti Lietuvos bitininkų sąjunga,  varginama vidinių konfliktų, neturėdama aiškesnės ateities  vizijos „, – samprotavo  į  mugę    atvykę bitininkai.

Parodos formatas  nesikeitė, galbūt net išaugo, demonstruoja  produktus ir inovacijas žemės ūkiui  efektyvinti – teikti naudą  ūkininkams  ir žemės ūkį aptarnaujantiems verslams.

Žemės ūkio  plėtros koncepsija  toli nutolo nuo ,,Sąjūdžio „ laikų  kadaise  prof. P. Vasinausko   raginimo šalia stambesnių ūkių išsaugoti  ir smulkų žemdirbio ūkį iki 50 ha, kur  prisiglaustų, dirbtų  ir gyvas ne plastmasinis arklys, ir būtų išsaugoma  kaimo bendruomenė.

Šiandien  ne tik smuklūs ūkiai, bet ir vidutiniai neišsilaiko.  Gamtoje   būtų daugiau  augmenijos įvairovės, kas naudinga  bitėms ir bitininkams ir šalies vartotojams.

Parodoje  ,,Ką pasėsi  2023” stūgsantys  didžiuliai traktoriai, New Holland, Arbos, Steyr  yra tokie dideli ir galingi –  galbūt labiau tinka Kanados prerijoms ir  Ukrainos bei Rusijos stepėms.

Deja , tendencijos yra kitokios,  Lietuvos ūkio plotai stambėja, išstumdami kaimo gyventojus į miestus, į emigraciją. Ir šis procesas sunkiai suvaldomas.

Pažvelgus į statistiką  2020 m. ūkių palyginti su 2010 m.   sumažėjo visose Baltijos šalyse: Lietuvoje – 34 proc. , Latvijoje -17,3 , Estijoje – 25 .

Statistika  lieka statistika. Ją galima pakoreguoti, nelygu koks  politinis užsakymas.  Kartais plika akimi  pokyčius pamatai  daug ryškiau ir akivaizdžiau. Neseniai  teko pervažiuoti išilgai Estiją. Kraštovaizdyje  pasigedau sodybų, tik laukai ir  buvusių namų gojaliai. Vienas kitas sodžius,  kuriame nesimato  jokios ūkinės veiklos. Sodyba arba negyvenama, arba savaitgalio  miestiečių…

Vienas estų žemdirbys  man pasakė :,, Nenustebk, dabar pas mus vidutinis tokios mažos šalies ūkis  yra 2000 – 2500 ha. Ir  bitininkų tai nedžiugina. Čia  auginamos monokultūros: pelningiausia prekė –  kviečiai, rapsas”.

Jeigu palyginsime Vokietijos ir Olandijos kraštovaizdį, tai ten matome, kaip racionaliai ir išmintingai saugoma šimtmečių tradicija ir  klesti provincija  su mažomis gyvenvietėmis ir kirchėmis ir nedideliais  vidutinių traktorių įdirbamais laukais.

Šių skaičių ir samprotavimų  neminėčiau, jai  parodoje ir aplink ją  nebūtų  keliamos skaudžios  Lietuvoje –žemės ūkio problemos.

Pienininkams dar sunkiau negu bitininkams. Europos Sąjungos šalyse ritasi  žemdirbių protesto banga dėl ūkių egzistavimui gresiančių  žaliųjų reikalavimų. Vykdant  Briuselio nurodymus Aplinkos misterija (A M) skaičiavimais, Lietuvoje    numatoma apriboti  120 stambių ūkių  veikla dėl taršos,  o smulkieji ūkiai ir taip  krenta kaip  šalnos pakąsti lapai… Bitininkystės ŽŪM NMA paramos  tvarkos  laukiama, kad bus patvirtinta. Žadama balandį.  Pernai ir užpernai  tai įvykdavo  anksčiau. Ir  tuomet  bitininkai  vos suspėdavo  užbaigti   įsipareigotus projektus.

 

 Mugėje Almos Kemežienės ( Kelmė) prekystalis dėmesį  patraukė skoningumu ir įvairove.

Almos Kemežienės bityno produkcija

Artūras Babraitis (Vandžiogala)  siūlė  įvairių rūšių medų

V. Juraičio nuotr.