Patyrusiems bitininkams gerai žinoma, kad tinkamiausias laikas varozę gydyti rudenį. Šio proceso atidėti pavasariui jokiu būdu negalima. Visų pirma, kad dėl didesnės erkių gausos bičių šeimos žiemojimas yra sudėtingas: bitės gali būti neramios, net nesueiti į kamuolį, galimas perų auginimas per žiemą, o taip pat ir viduriavimas.
Na, o jei to darbo rudenį dėl kokių tai priežasčių nepavyko atlikti, ar abejojate, kad tai atlikote nekokybiškai, tai tada verta gydymą atlikti pavasarį. Keli svarbūs momentai, kuriu privalu laikytis tokiu atveju:
PIRMA. Bet koks gydymas turi būti atliekamas tik pilnai apsiskraidžius šeimai, antraip dėl pilno žarnyno turinio invazija kuria tai erkių naikinimo priemone gali sukelti gana didelį stresą ir kaip pasekmę viduriavimą ir net šeimos žuvimą šalto tolimesnio pavasario atžvilgiu.
ANTRA. Erkių naikinimo dozė turi būti perpus mažesnė nei tai pačiai šeimai rudenį buvo ar būtų buvę panaudota. Taip yra todėl, kad bičių šeima pavasarį gerokai mažesnė, nei rudenį ir šeimoje tokiu metu yra arba senyvo amžiaus (perfrazuojant į žmonių visuomenės apibūdinimą tai būtų rizikos grupė) arba labai jaunos. Ir vienos ir kitos bitės yra gerokai jautresnės erkių naikinimo priemonėms nei subrendusios, daugiau nei mėnesio amžiaus bitės. Todėl jei kabinsite juosteles, tai Varostopo tik dvi, Apivaro ar Apistano pakanka po vieną. Oksalo rūgšties pagrindu kurio nors preparato reiktų tik apie 15 – 20 ml, ne daugiau. Bitininkai myli ir rūpinasi savo bitėmis (pvz. kandi pastos siūlymas nuo pat sausio mėnesio, kai 99% atvejų jos tikrai nereikia) ir dažna klaida, kad norint padėti, tai priemonių prieš erkes dozė gerokai padidinama. Taip, erkių tokiu atveju sunaikinama ir gal būt keliomis daugiau, tačiau pristabdomas šeimos vystymasis dėl pačių bičių ypač iš „rizikos grupės“ sveikatos pablogėjimo, atvirų perų pažeidžiamumo. Gaunasi, kad su erkėmis papildomai sukovota, tačiau ar šeima bus galingo stiprumo per pagrindinį medunešį, tai jau klausimas.
TREČIA. Naudoti reiktų arba pakabinamas juosteles (Varostop, Apivar, Apistan, Baivarol) arba oksalo rūgšties pagrindu kurį nors tirpalą. Nepatartina naudoti amitrazės dūminimo variantu (Varidol). Tai daugiau „smūginio“ veikimo, o ne ilgalaikio. Tuo metu jau yra perų ir didžioji dalis erkių juose. Tiek skruzdžių rūgščiai, tiek timoliui temperatūra pavasaryje yra per žema. Taip pat skruzdžių rūgšties garų dėl nepakankamo šeimos stiprumo neįmanoma ventiliacijos būdu kokybiškai pašalinti ir tai gerokai pakenktų pačioms bitėms, galimai ir motinai. Timolis naikina erkes garavimo principu ir efektyviausiai veikia kai aplinkos temperatūra 20 – 25ᵒC, kas pavasaryje neįmanoma. Taip pat nereiktų tikėtis kokio tai labai efektyvaus poveikio prieš erkes naudojant kandi pastą su timoliu. Tiesiog nėra rimtų mokslinių įrodymų dėl šio varianto. Daugiau tokia pasta gali pagelbėti šeimai viduriavimo (nozemozės) atveju, nei prieš erkes.
KETVIRTA. Nėra pagrindo tikėtis labai gero rezultato, nes bet kurių priemonių naudojimo pavasaryje efektyvumas yra iki kokių 3 kartų mažesnis, nei toje pačioje šeimoje rudenį. Pavasaryje, kai bitės apsiskraido ir galima atidaryti lizdą tame tarpe ir gydymui, jau yra 2 – 3 rėmuose perų, kad ir ne po taip didelį plotą. Tokiu atveju iki 80% erkių gali būti jau peruose ir nėra pasiekiamos naikinimo priemonių išplatinimo bičių pagalba atveju.
PENKTA. Bet koks erkių naikinimo priemonių naudojimas turi būti nutrauktas likus porai savaičių iki medunešio, iš kurio bitininkas gali tikėtis medaus ir sau. Lietuvos atveju tai prasideda balandžio pabaigoje iš klevų, vaismedžių, po to kiaulpienių, taigi varozės gydymas turi būti baigtas iki balandžio vidurio.
ŠEŠTA. Kas tikslingiau būtų naudoti pavasaryje, įvertinant paskutinį ar vienintelį gydymą rudenį:
Naudota tik vieną ar paskutinį kartą rudenį
Rekomenduotina pavasaryje tokiu atveju
Tik juostelės (Varostop, Apivar, Apistan, Baivarol)
Laistymas tirpalu oksalo rūgšties pagrindu
Dūminimas (Varidol)
Laistymas tirpalu oksalo rūgšties pagrindu arba juostelės, išskyrus Apivar