Medaus kilmė ir mišinių sudedamosios dalys etiketėse bus tiksliau įvardytos

Daug kalbama apie pigiai parduodama medų, ant  kurio  indelių etiketėse  užrašyta  ES ( Europos Sąjungos, suprask ir Lietuvos, –produktas).  Tik kyla klausimas, kiek  lietuviško medaus yra šiame saldžiarūgščiame mišinyje?

Du  procentai, ar  devyniasdešimt aštuoni?

Medaus, platinamo prekybos tinkluose  kokybės klausimas  –  jau pasiekė  Europarlamentą. Tačiau šią problemą   ne taip lengva  greitai išspręsti – į ES   didžiuliais kiekiai medaus atkeliauja iš Kinijos, Argentinos, Ukrainos…

Taip pat  ES produktai  kaip antai  itališki, prancūziški vynai ir kt.  keliauja į  Kiniją ir  kitas šalis. Tai prekių importo ir eksporto procesai, kuriuos riboti, uždrausti   riboti  būtų žalinga  visoms pusėms.

Kokybės ir kilmės kontrolė įmanoma, jei imiesi   ją kryptingai  vykdyti.

Mūsų  vykdomoji valdžia,  Lietuvos žemės ūkio ministerija, matyt,  jau tolydžio bręstant ir stiprėjant  vartotojų , tarp jų ir bitininkų nepasitenkinimui imasi žingsnių gerinti  padėtį.

Keičiami, tobulinami teisės aktai –  tai Medaus techninis reglamentas, kuriuo koreguojamos medaus kilmės ženklinimo nuostatos. Tai liečia ne tik medų, bet ir vaisių sultis, džemus, dehidratuotą pieną  ir kitus   žmonėms    skirtus   vartojimo   gaminius.

Iki šiol nebuvo  tikslios informacijos etiketėje. Kalbant apie medų, ženklinant pakakdavo nurodyti, kad  medaus kilmės  šalis – Europos Sąjungos narė.

Iki šio nebūdavo nurodoma ir tai, kiek kokios šalies medaus yra produkte, todėl įgyvendinant reglamentą pokyčiai bus palankūs pirkėjams, norintiems tiksliau žinoti, kokios kilmės  medų jie įsigyja.

Siekiant apsaugoti vartotojų interesus, sumažinti medaus klastojimo atvejus ir užtikrinti didesnį rinkos skaidrumą, pokyčiai turėtų įsigalioti nuo š. m. birželio 1 d.

Europos Komisijos  ,,Pusryčių direktyvose” nauji reikalavimai pradedami vykdyti, tačiau  ES  valstybės narės  gali pateikti pastabas ir pasiūlymus. Atsižvelgiant į tai, įsigaliojimo data gali keistis priklausomai  nuo  gautų pastabų ir pasiūlymų šiam  techniniam reglamentui.

Pusryčių direktyvomis“ siekiama sugriežtinti rinkodaros standartus ir pagerinti vartotojų informavimą.

Pakeitimai Džemų ir panašių gaminių techniniame reglamente siekia mažinti cukraus kiekį didinant vaisių kiekį.

Medaus, džemų, sulčių techniniai reglamentai priėmus  tris  teisės aktų pakeitimus įsigalios nuo 2026 metų birželio 14 d. Produktais, patiektais rinkai arba paženklintais anksčiau nei 2026 06.14  bus galima prekiauti tol, kol baigsis jų atsargos, – sakoma Lietuvos ŽŪM šaltinyje.

www.bitynai.lt

inf.