Diena po dienos. Kitoks vėlyvas ruduo ir bitėms kitaip…

   Baigėsi  ruduo. Lapkritį bitės turėtų ramiai elgtis, besiruošdamos žiemai. Bet šiemet spalis pametėjo savo staigmenas. Spalio pradžia pagąsdino šaltuku ir iškritusiu sniegu. Rugsėjį, laukiamos “Bobų vasaros”, nebuvo. Linksmuoliai sakė, jei nėra šiltos “Bobų vasaros” tai reiškia, kad moterys pasidarė šaltos. Bet Spalio ketvirtą savaitę, “moterys sušilo,” Spalio 24d. oro temperatūra pakilo iki + 20 laipsnių, bitės masiškai skraidė, nešė žiedadulkes. Lapkričio 4d. – temperatūra – +

15 laipsnių bitės vėl skraidė. Keli bičiuliai  skambino, teiravosi ar nebus blogai, kad bitės skraido, sunaudos daug maisto, o iki pavasario jo gali pritrūkti? Ar nereikėtu jų dabar papildomai pamaitinti? Mano nuomone, bitės suvartos tiek maisto kiek joms reikia. Jos ne žinduoliai, nepersivalgys. Dabar skraidydamos jos išsituština,dėl to lengviau žiemos. Jeigu dabar joms duotume maisto, tai paskatintume Motinėlę dėti kiaušinėlius, o bites – auginti perus. Štai tada jos suvartotų daug maisto.

     Bites reikia pamaitinti laiku. Tinkamiausias laikas maitinti nuo rugpjūčio 20d. iki rugsėjo 10d. Kiek cukraus šeimai sumaitinti? Kadangi bites laikau bitidėse, tai šeimai sumaitinu po 10 kg. cukraus. Sandarioje bitidėje temperatūra žiemą būna 10 laipsnių aukštesnė negu lauke, todėl bitės sunaudoja mažiau maisto, negu laikomos aviliuose. Jos mažiau susidėvi, pavasarį būna stipresnės, daugiau pagamina produkcijos. Jeigu jaučiam, kad bitėms gali pritrūkti maisto, tai ankstyvą pavasarį aprūpinkime jas kandi tešla. Kai kurie bitininkai būkštauja, kad šiltą rudenį, kur žydi garstukai, bitės prineša žiedadulkių. Ar tai joms nepakenks? Bitės žiemai, o tiksliau pavasariui, pakankamai prisinešė žiedadulkių, dabar virtusių duonele, todėl rudeninės žiedadulkės joms nepakenks.

    Gavau iš bičiulių keletą skambučių, kad rudenį jų bitės išsispietė, avilyje paliko maistą, o bičių nebėra. Susitarkim, kad bitės rudenį nespiečia. Naudokim teisingą terminologiją, nes kitaip nesusikalbėsim. Bitės spiečiasi pavasarį ir vasarą (dauginasi), kad sugebėtų pasiruošti žiemai. Didesnė bičių šeimos dalis lieka savo vietoje. O čia rudenį lieka tuščias avilys. Jos neišsispietė, o paliko avilį, išskrido ir žuvo. Jeigu avilyje liko medus, tai jos išskrido tada kai kitos bitės jau neskraidė, kitaip jos maistą persineštų į savo šeimą. Kodėl taip atsitiko? Tokia šeima buvo serganti. Kuo? Greičiausia – virusais. Daugiausia paplitę deformuoto sparno, juodojo paralyžiaus ir Nozema Cerana virusai. Čia rimtas pavojus! Šiemet tas pasireiškė pas patyrusius bitininkus. Galvoju, kad tas pavojus didės. Ką daryti? Nuo pat ankstyvojo pavasario reikia stiprinti bičių imuninę sistemą. Kuo? Maitinti jas skatinamuoju sirupu su arbatžolėmis.Duodamus šeimai korius apipurkšti ugniažolės nuoviru. Atsakingai bites gydyti nuo erkių. Per bitininkų mokymus, kuriuos kiekvieną vasarą veda Lietuvos bitininkų konfederacija, mes ne tik išsamiai aiškiname kaip tą reikia daryti, ir tą parodom praktiškai. Iš Alytaus gavau paklausimų, ar degusios padangos nepakenks bitėms. Nemanau, kad tas gali pakenkti. Dialektiškai sprendžiant, “Nėra veiksmų be pasekmių “. Žinoma,kad pasekmės bus!    

     Tik negalvoju, kad jos bus bitėms grėsmingos. Kodėl? Padangos degė spalį, kada bitės jau buvo pasiruošusios žiemai. Po rudens lietaus ir žiemossniego, gamta įves savo tvarką, kas buvo nuodais gali tapti augmenijai maistu. Didžiausią pavojų matau virusų atakai!

Stebėbekime bites, ieškokime išeities!

Sėkmės bičiuliai!

Leopoldas  Tarakevičius

Lietuvos Bitininkų Konfederacijos prezidentas

 teirautis el. paštu:

lt.leo.lt@gmail.com